Možnosti v oblasti péče o duševní zdraví žen v těhotenství a po porodu se v Česku rozšiřují. Nově k tomu příspívá kurz, se kterým přišlo Centrum perinatálního duševního zdraví z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Porodní asistentky díky němu získají odbornou způsobilost v oblasti duševního zdraví. Prvního kurzu se v březnu a dubnu letošního roku zúčastnilo 20 porodních asistentek. NÚDZ o tom informoval v tiskové zprávě.
„Kurzy jsou určeny porodním asistentkám, které mají alespoň dvouletou praxi. Získají odbornou způsobilost v oblasti podpory duševního zdraví těhotných a žen po porodu a osvojí si řadu nových dovedností: od provedení a vyhodnocení screeningu psychosociálních rizik po přípravu podpůrného plánu pro ženy, které se léčí například s psychotickým onemocněním,“ říká vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NÚDZ Antonín Šebela. Dodává, že porodní asistentky se tak mohou stát prvními, kdo zachytí případná psychická rizika u žen, poskytnou první podporu nebo ženu nasměrují dále do systému péče.
První asistentky, které kurz absolvovaly, si ho velmi chválí. „I když se snažíme rodičky vnímat individuálně již teď, tak mi kurz pomohl zlepšit komunikaci s ženou v psychické krizi, a mohu tak poskytnout profesionálnější psychosociální podporu,” popisuje Helena Zemanová z Oddělení šestinedělí na pracovišti Obilní trh Fakultní nemocnice Brno.
Nové kompetence by mohla hradit pojišťovna
Centrum plánuje v následujících třech letech v oblasti perinatálního duševního zdraví proškolit každý rok 40 porodních asistentek, a to díky podpoře Operačního programu Zaměstnanost+ a Evropské unie. Nové kompetence chce také systémově zakotvit, podle Antonína Šebely ideálně formou nových výkonů hrazených ze zdravotního pojištění. „Porodní asistentka s touto odbornou způsobilostí by tak mohla pracovat se ženou a partnerem průběžně během těhotenství a po porodu, a díky tomu být ideálním poskytovatelem primární psychosociální podpory,” dodává lékař.
V Česku podle dat zažije příznaky duševní nepohody, deprese nebo úzkosti v těhotenství nebo po porodu každá pátá žena, systematická péče v této oblasti u nás ale stále pokulhává. Na změně pracuje právě tým Centra perinatálního duševního zdraví. Mimo jiné stojí za projektem Perinatal zaměřeným na screening možných duševních obtíží u žen v těhotenství a po porodu, který je dostupný v 37 porodnicích po celém Česku. O perinatální duševní péči si Zdravotnický deník povídal přímo s Antonínem Šebelou, rozhovor si můžete přečíst zde.
Profese porodní asistentky se v tuzemsku dostává stále více do popředí. „Tím nejlepším zdravotníkem, který má pečovat o nízkorizikovou těhotnou a rodící ženu, má být jednoznačně porodní asistentka,“ je přesvědčen přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka a 1. lékařské fakulty UK Michal Zikán. V podcastu Zdravotnického deníku se na tom shodl s ředitelem Bulovky Janem Kvačkem a vedoucí porodní asistentkou Centra porodní asistence Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno Miloslavou Kameníkovou.