Fakultní nemocnice Brno minulý týden přivítala delegaci Comprehensive Cancer Infrastructures for Europe (CCI4EU), složenou z předních evropských odborníků v oblasti onkologické péče. Evropskou delegaci vedl Rui Henrique z Onkologického institutu v Portu. Delegaci přivítali ředitel FN Brno Ivo Rovný a náměstek pro vědu a výzkum Masarykova onkologického ústavu Tomáš Kazda. Onkologická zařízení jižní Moravy se zařadila mezi deset základních členů CCI4EU. Uvedla to FN Brno.

Zástupci CCI4EU svým českým kolegům prezentovali strukturu kompetencí a možnosti zapojení do evropské sítě onkologických center. Do evropské sítě onkologických center, která se buduje napříč Evropskou unií, podalo přihlášku zhruba třicet evropských regionů, přičemž jižní Morava byla na základě svého odborného a infrastrukturálního potenciálu vybrána mezi deset základních členů, kteří za přispění zahraničních expertů budou moci budovat evropskou regionální síť pro léčbu rakoviny pod oficiálním názvem Komplexní onkologická síť jižní Moravy. Cílem této evropské iniciativy je, aby docházelo k aktivní výměně informací, vzdělávání a výzkumu a zároveň usilovat o to, aby co možná největší procento pacientů dosáhlo na komplexní onkologickou léčbu.

Svá pracoviště a odborné zaměření včetně léčby pacientům svým zahraničním kolegům prezentovali přednosta Kliniky dětské onkologie a vedoucí Výboru pro onkologickou péči FN Brno Jaroslav Štěrba, přednostka Ústavu lékařské genetiky a genomiky Šárka Pospíšilová, přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky a člen předsednictva Výboru pro onkologickou péči FN Brno Michael Doubek a dále vedoucí lékaři interní hematologické a onkologické kliniky a členové zmíněného výboru Michal Eid a  Štěpán Tuček a rovněž investiční náměstek ředitele FN Brno Radoslav Basel.  

Evropští onkologové si během svého pobytu prohlédli nejen pracoviště Nemocnice Bohunice a porodnice, ale i dětskou nemocnici, Masarykův onkologický ústav a dále také Nemocnici Znojmo a Kyjov.

Mohlo by vás zajímat

Vzájemná výměna informací a know-how

CCI4EU, jak uvádí na svých stránkách, je evropská iniciativa, která vznikla s cílem pomáhat členským státům a přidruženým zemím přehodnotit kulturu rakoviny financováním spravedlivějšího předávání znalostí všem. Rakovina je v Evropě druhou nejčastější příčinou úmrtí s očekávaným čtvrtinovým nárůstem incidence do roku 2035. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi EU jsou však z hlediska přístupu k výzkumu, inovacím a kvalitní péči velmi rozdílné.