Poslední dva týdny přinesly explozi nejistoty do globálních finančních trhů i světové ekonomiky. Stranou nezůstal ani farmaceutický sektor. Americký prezident Donald Trump totiž oznámil, že cla se budou týkat také léků, které jsou na americký trh dováženy ze zahraničí. Akcie farmaceutických firem začaly v reakci na jeho oznámení ztrácet. Některé farmaceutické společnosti ale oznámily, že zvýší svoje investice ve Spojených státech, aby se dopadům cel vyhnuly. Jednou z posledních je švýcarská skupina Novartis, uvedla agentura Reuters.

„Velmi brzy oznámíme velké tarify na farmaceutické firmy. A jakmile to uslyší, začnou odcházet z Číny,“ hlásal v uplynulém týdnu americký prezident Donald Trump krátce poté, co představil svou tabulku s celními sazbami pro jednotlivé země nebo ekonomické regiony.

Jenže namísto slibovaného úprku farmaceutického kapitálu z Číny směrem do USA došlo k pravému opaku: Investoři se začali masivně zbavovat akcií velkých farmaceutických společností, které jsou obchodovány nejen na newyorské burze, a které jsou také kapitálově angažovány ve Spojených státech.

Tak například akcie Eli Lilly odepsaly od začátku dubna již více než desetinu. Podobný propad zaznamenaly akcie Pfizeru nebo společnosti Johnson & Johnson. Akcie Amgenu jsou od počátku tohoto měsíce níže asi o sedm procent. Trumpova slibovaná cla na léky ale dopadla také na akcie evropských farmaceutických společností. Novo Nordisk ztratil od počátku dubna skoro 13 procent, podobně jako Novartis nebo AstraZeneca.

První reakce na Trumpova cla?

Na druhé straně je ale nutné zmínit, že některé farmaceutické společnosti na očekávané zhoršení podmínek globálního obchodu začínají reagovat tak, jak Donald Trump sliboval. Rozdíl je pouze v tom, že nedochází k masivnímu úprku z Číny, ale o větších investicích ve Spojených státech uvažují některé evropské farmaceutické firmy.

Jednou z posledních, které takový krok oznámily, je švýcarský farmaceutický gigant Novartis. Jak uvedla agentura Reuters, Novartis odhalil plán na investice v USA v objemu kolem 23 miliard dolarů (v přepočtu asi 510 miliard korun). Tento balík peněz Novartis hodlá ve Spojených státech proinvestovat v průběhu příštích pěti let.

Mohlo by vás zajímat

Výsledkem má být vybudování šesti nových výrobních závodů a rozšíření dalších čtyř. Novartis chce zvětšit výrobní kapacity pro produkci především základních farmaceutických ingrediencí. Vedle toho má vzniknout také nové centrum pro výzkum a vývoj léčiv, a to v kalifornském San Diegu, uvedla agentura Reuters.

Investice má přinést americkému trhu práce více než tisícovku pracovních míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance jako jsou inženýři nebo vědci, a další asi čtyři tisíce pracovních míst pro pomocné nebo stavební profese. Novartis se zároveň rozhoduje, ve kterých oblastech mají nové výrobní závody vyrůst. Nejčastěji se dle agentur Reuters v hledáčku švýcarské farmaceutické skupiny objevuje Florida a Texas.

Novartis šlape na paty Eli Lilly

Oznámení Novartisu přichází asi měsíc poté, co podobně velkou investici ve Spojených státech ohlásila americká farmaceutická společnost Eli Lilly. Tento přední světový výrobce léků proti diabetu a obezitě počátkem března zveřejnil záměr pro největší investici tohoto druhu v historii USA.

Eli Lilly totiž hodlá rovněž v příštích pěti letech na domácí půdě investovat kolem 27 miliard dolarů (v přepočtu přibližně 600 miliard korun). Také v tomto případě se má jednat o investici především do rozšiřování výrobních kapacit v podobě výstavby čtyř nových výrobních závodů. Pokud k této investici přičteme peníze investované Eli Lilly ve Spojených státech od roku 2020, celkový objem investic této farmaceutické společnosti v USA přesáhne 50 miliard dolarů od počátku této dekády.

Tři ze čtyř nových výrobních závodů budou produkovat aktivní farmaceutické látky, výrobní program čtvrtého závodu budou představovat léky podávané pomocí injekcí. Výkonný ředitel společnosti David Ricks také během březnové tiskové konference vedl, že investice reflektuje optimismus Eli Lilly ohledně její schopnosti vyvinout produkty pro léčbu kardiometabolických, onkologických, imunologických a neurologických onemocnění.