Naše centrum je unikátní tím, že nabízí většině onkologických pacientů projít celým diagnostickým i léčebným procesem pod střechou jediné nemocnice, popisuje Komplexní onkologické centrum (KOC) pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přednostka tamní Onkologické kliniky Renata Soumarová. V podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví diskutuje s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) také o pokrytí centrové onkologické péče a potřebě systému svěřit jí více do rukou regionálních pracovišť, a potažmo i praktiků.

„Jsme jediným komplexním onkologickým centrem v České republice, který sestává z více zařízení. Je to všechno takříkajíc pod jednou střechou. Což ale neznamená, že by to bylo naše KOC malé, pod jednou střechou máme opravdu špičková pracoviště – od diagnostiky až po specializované chirurgické přístupy,“ vysvětluje Renata Soumarová.

Díky tomuto specifiku je podle ní vinohradské KOC schopno v rámci jedné nemocnice kompletně provést diagnostikou i léčbou pacienty s většinou onkologických diagnóz. „Má to samozřejmě svoje nesmírné výhody, protože se zdravotnické kolektivy velmi dobře znají, fungují spolu prakticky na denní bázi. Myslím si, že tohle je naší hlavní výhodou,“ doplňuje.

„Mým hlavním cílem po nástupu do vinohradské nemocnice bylo, aby začala být vnímána jako jedna z velkých konkurenceschopných pražských onkologií, vedle takových hráčů, jako je třeba Fakultní nemocnice v Motole nebo Všeobecná fakultní nemocnice. To byl můj hlavní úkol a jiní mohou posoudit, zda se mi to za těch sedm let povedlo,“ řekla také v podcastu Perspektivy zdraví.

Více péče do regionů

V něm se diskuse stočila i k tématu obecného pokrytí centrové péče. Oba vystupující se přitom shodli, že je nejvyšší čas delegovat jí více mimo komplexní onkologická centra, do regionů.

V podcastu Perspektivy zdraví diskutovali (zleva) přednostka Onkologické kliniky FN Královské Vinohrady Renata Soumarová, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a moderátor podcastu, šéfredaktor zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Reprofoto YouTube Perspektivy Česka

Renata Soumarová připomněla, že se podařilo naplnit před zhruba dvaceti lety utvořenou vizi, že centralizovaná péče o onkologicky nemocné zajistí „správnou léčbu správným pacientům ve správný čas“, ale že je načase posunout se ještě dál. „Vše zmíněné se podařilo naplnit, během těch uplynulých dvaceti let se nicméně onkologická léčba nesmírně posunula. A také nám stále roste incidence a především prevalence. Takže se výrazně zvyšuje počet pacientů, které musíme v centrech sledovat a léčit. Proto je na místě určité rozvolnění. Musíme samozřejmě udržet centralizaci na bázi KOC, ale je třeba daleko více pracovat s regiony a budovat síť regionálních onkologických center,“ míní Soumarová.

Vinohradská nemocnice přitom dnes již s řadou regionálních onkologických center spolupracuje, například s kolínským, nymburským nebo mladoboleslavským. „Spolupráce by měla být založena na tom, že tyto nemocnice mohou kdykoli poslat jakéhokoli pacienta k nám na konzultaci. A to nejen na začátku onemocnění, ale kdykoli v jeho průběhu. A myslím si, že to funguje velmi dobře, že nikdy se nestane, že bychom takového pacienta odmítli nebo ‚odsunuli‘. Zodpovídáme též dotazy těchto nemocnic, zda postupují správně,“ popisuje dobrou spolupráci.

Mohlo by vás zajímat

Trend určitého odlehčení často přetíženým komplexním onkologickým centrům jednoznačně podporuje i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Není totiž možné pacienty dlouhodobě sledovat v komplexních onkologických centrech. Dnes už víme, že je u řady nádorů po čtyřech až sedmi letech možné, aby pacient vypadl ze sledování v centrech. A je potřeba, aby ho sledoval praktický lékař,“ říká v podcastu s tím, že je potřeba, aby tito pacienti „spadli“ zpět do systému preventivních prohlídek, které je nastavené nejen na jejich konkrétní onkologickou diagnózu.