Každý rok v souvislosti s užíváním alkoholu v Česku zemře 6 až 7 tisíc lidí, dochází k desetitisícům hospitalizací a škody pro ekonomiku se vyšplhají až na 50 miliard ročně. Na alarmující dopady nadměrné konzumace alkoholu upozorňují experti ve veřejné výzvě tuzemské politiky a vyzývají je k užití konkrétních řešení založených na datech a ověřených zahraniční praxi. Patří mezi ně například vyšší zdanění nejlevnějšího a nejsilnějšího alkoholu nebo důslednější vymáhání práva ohledně prodeje alkoholu nezletilým. Hlavními iniciátory výzvy adresované premiéru Petru Fialovi (ODS), řadě ministerstev i Radě vlády pro veřejné zdraví jsou think tanky Ministr zdraví a Racionální politiky závislostí společně s českou pobočkou Světové zdravotnické organizace (WHO), podpořilo ji 25 renomovaných institucí, primárně z oblasti zdravotnictví, prevence a adiktologie.
Česko patří dlouhodobě mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na světě. V roce 2023 se v tuzemsku spotřebovalo 160 litrů alkoholických nápojů na osobu, což odpovídá 9,4 litru čistého lihu (etanolu). Rizikově přitom konzumuje alkohol 15 až 18 procent populace. Nevyhýbá se mu ani mládež, někdy ho už podle průzkumu pilo 73 procent patnáctiletých.
Měnit společenské vnímání alkoholu
„Statistiky jsou alarmující, musíme si ale hlavně uvědomit, že za každým z těchto čísel jsou skuteční lidé a skutečné životy. Většina z nás má ve své rodině, přátelích nebo okruhu známých někoho, v jehož osudu sehrál alkohol negativní roli. Mohli jsme tak na vlastní oči vidět, jak ničivé dopady může mít na jednotlivce a jeho okolí. Nikdy nedokážeme úplně zabránit tomu, aby se podobné příběhy staly, ale můžeme alespoň snížit jejich četnost. To je naším hlavním cílem,“ uvedl lékař a zakladatel think tanku Ministr zdraví Tomáš Šebek.
Ve Výzvě k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu adresované politikům experti zdůraznili i fakt, že alkohol ohrožuje také děti a mladistvé – nadměrné pití přiznává téměř polovina středoškoláků. Zároveň přispívá ke kriminalitě, domácímu násilí a rozpadu rodin. „Navzdory skutečnosti, že alkohol je svým bezpečnostním profilem de facto tvrdou drogou, je v české společnosti široce tolerován, a to dokonce i v případě konzumace alkoholu dětmi. Proto je důležité postupně měnit společenské vnímání alkoholu, například prostřednictvím zavedení přísnější regulace reklamy na alkoholické nápoje nebo celospolečenských kampaní, obdobně jako u tabákových výrobků,“ uvedl Petr Pleva, člen správní rady Think tanku Racionální politiky závislostí.
Nejvíce zdanit levný a silný alkohol
A představil i další navrhovaná opatření, která by mohla přispět ke snížení konzumace alkoholu – a tím ke zlepšení veřejného zdraví. „Jedná se zejména o změnu konstrukce spotřební daně, aby její výše zohledňovala procento alkoholu v nápoji, omezení dostupnosti alkoholu v samoobslužných prodejnách a v nočních hodinách,“ upřesnil Pleva.
Vyšší cena alkoholu patří podle autorů výzvy mezi nejúčinnější opatření, jak snížit jeho spotřebu i škody, které způsobuje. „Nejde o spekulaci, ale o opakovaně potvrzený závěr desítek studií a analýz po celém světě, ověřený i reálnou praxí. Zvýšení ceny alkoholu, například pomocí daní, vede k nižší spotřebě, hlavně u rizikových skupin – například mladých lidí nebo lidí s vysokou spotřebou. A tím pádem i k nižší nemocnosti, méně nehodám nebo nižší úmrtnosti,“ stojí v odůvodnění výzvy s tím, že nejvíce by měl zdražit levný a silný alkohol s největšími dopady na zdraví, který je dnes paradoxně nejdostupnější. „To znamená, že by největší daňové zatížení nesly právě rizikové nápoje, ne běžné či kvalitní produkty, a tím by se zmenšil prostor pro jejich masové zneužívání,“ popisuje zpráva postup navržený výzkumnou neziskovou organizací PAQ Research.
Důsledněji vymáhat právo
Na základě osvědčených zahraničních postupů navrhují autoři výzvy i další kroky. Patří mezi ně důslednější vymáhání práva. „Alkohol představuje největší nebezpečí pro děti a mladistvé. Navzdory zákazům dochází velmi často k porušování zákona ze strany prodejců alkoholických nápojů, proto je vhodné důsledněji plnění zákona vymáhat,“ stojí v odůvodnění výzvy. Důslednější vymáhání práva podle znění výzvy automaticky neznamená víc pokut nebo plošné razie. „Jde především o to, aby byl systém nastavený tak, že stávající i nová pravidla budou vymahatelná efektivně, jednoduše a bez zbytečných administrativních průtahů. Dnes je problém často v tom, že i u jasného porušení pravidel je složité a zdlouhavé cokoli vyřešit. Poctiví obchodníci se takových změn nemusí obávat – naopak, férové a funkční vymáhání pravidel chrání i je před nekalou konkurencí,“ argumentují autoři. Dalším doporučeným krokem je realizace informačních kampaní, které upozorní na zdravotní a společenská rizika s konzumací alkoholu spojená.
K výzvě se připojuje i česká pobočka WHO. „V Česku, kde je alkohol široce dostupný a společensky tolerovaný, je prevence jeho užívání v těhotenství zásadní výzvou pro veřejné zdraví. Výzva je důležitým krokem k vytvoření zdravějšího prostředí už od samotného počátku života – a silnou investicí do zdraví příštích generací,“ uvedla vedoucí Kanceláře WHO v České republice Zsofia Pusztai.
Mohlo by vás zajímat
Výzvu podpořilo celkem 25 renomovaných institucí, například i Česká lékařská komora, Národní ústav duševního zdraví, Národní asociace pacientských organizací nebo Česká lékárnická komora. Byla zaslána předsedovi vlády Petru Fialovi, ministerstvu zdravotnictví, financí, ministerstvu průmyslu a obchodu či ministerstvu práce a sociálních věcí. Dále resortům školství, zemědělství, vnitra a dopravy a Radě vlády pro veřejné zdraví.