Foto: PickPik.com

Zdravotní pojišťovny využijí data ČSSZ, pojištěnci je nebudou muset dokládat

Lidé u některých zdravotních pojišťoven nebudou muset dokládat například to, že jsou nově zapsaní na úřadu práce, že budou studovat na vysoké škole či že začali pobírat starobní důchod. Pojišťovna si tyto informace sama zjistí u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Umožní jí to projekt, který zavedla Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP), která má asi 700.000 pojištěnců. ČTK to řekl ekonomický ředitel VoZP Pavel Kolář. Řešení podle Koláře převzala i pojišťovna RBP, která má asi 425.000 pojištěnců, a testuje jej rovněž Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) s 1,3 milionu klientů.

Lidé v současnosti musí zdravotním pojišťovnám hlásit například to, že jsou nově v evidenci úřadu práce. Udělat to musejí do osmi dnů. Stejnou povinnost má také člověk, který začne nově pobírat starobní důchod, žena na mateřské nebo student, kterého zapsali na střední či vysokou školu. Zdravotní pojišťovna to potřebuje proto, aby věděla, kdo za pojištěnce platí zdravotní pojištění. Pokud lidé změnu nenahlásí, začne jim naskakovat dluh na pojistném. To se podle Koláře stává velice často, protože klienti o této povinnosti třeba nevědí nebo na ni zapomenou, případně ji ignorují.

Mnohá data má ale k dispozici správa sociálního zabezpečení. Proto VoZP podle Koláře připravila projekt, který umožní čerpat data o pojištěncích z databází ČSSZ. „Konečným cílem je, aby kterýkoli údaj o občanovi, který má státní správa k dispozici, nemusel tento občan opakovaně sdělovat na jednotlivých úřadech,“ uvedl Kolář. K tomuto účelu pojišťovna používá Informační systém sdílené služby (ISSS) pod správou Digitální a informační agentury (DIA), což je prostředí pro komunikaci mezi orgány veřejné moci a veřejné správy. Za projekt získala VoZP tento týden cenu IDC Digital Future Awards za technologickou inovaci.

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se zhruba 6,1 milionu klientů na dotaz ČTK, zda řešení také převezme, uvedla, že digitální výměnu údajů se všemi orgány veřejné moci a státní správy dlouhodobě plánuje. „Do výčtu řešených agend nesporně patří i agendy vedené ČSSZ,“ napsala ČTK mluvčí VZP Viktorie Plívová. Doplnila, že VZP si například vyměňuje údaje, které jsou potřeba pro paušální daň OSVČ. Co se týká dalších agend, bude zohledňovat kvalitu a stabilitu řešení. „Chybně provedená nebo neúplná řešení by měla v konečném důsledku na služby občanům negativní dopad,“ dodala mluvčí.

Kromě čerpání dat ze ČSSZ má vojenská pojišťovna v plánu zbavit živnostníky povinnosti podávat každoročně přehledy o daňovém základu a zálohových platbách na zdravotní pojištění. Pojišťovna by si zjistila data z daňového přiznání a sama by vyúčtovala pojistné. „Bude to mít dopad na více než milion občanů a povede to k významnému snížení byrokratické zátěže,“ slibuje si od toho Kolář.

Systém ISSS, přes který výměna údajů funguje, je podle mluvčího DIA Jana Hainze určený ke sdílení údajů mezi informačními systémy úřadů veřejné správy. „Jednotlivé úřady/ministerstva mají ve svých informačních systémech spoustu specifických dat, a pokud tato data chce využívat nějaký jiný úřad (nejsou centrální), musí mu být k dispozici právě přes ISSS,“ napsal ČTK Hainz.

-čtk-