Podaří se odvrátit zavření ordinací? Válek se s protestujícími lékaři opět sejde příští týden
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se s praktickými lékaři pro dospělé i pro děti a dorost a s ambulantními specialisty, kteří na konec října plánují dvoudenní protest, sejde příští týden. Informaci potvrdili zástupci lékařů i ministerstvo zdravotnictví. Lékařům vadí návrh úhradové vyhlášky, která rozdělí 530 miliard korun z veřejného zdravotního pojištění na příští rok. Meziroční nárůsty pro své segmenty považují za nízké.
V pátek odpoledne se ministr Válek sešel s ambulantními specialisty, na jejichž péči zdravotní pojišťovny příští rok mají podle vyhlášky mít připraveno 43,9 miliardy korun, meziročně o 4,7 procenta víc. “Jednání bylo velice konstruktivní, v některých technických bodech došlo k dílčí shodě. Nicméně je nezbytné, aby došlo k dalšímu jednání, které proběhne příští týden,” řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jan Řežábek.
Definitivní podobu vyhlášky musí ministerstvo publikovat do konce října. Ministr Válek v pátek dopoledne mluvil o tom, že některé odbornosti ambulantních specialistů jako například alergologie nebo kardiologie jsou v některých regionech velmi špatně dostupné, což by ale měly řešit pojišťovny. “Vyhláška je nastavená tak nízko, že by to postihlo velkou část odborností. A namnožily by se ty nedostupné,” řekl ČTK předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Návrh vyhlášky projednala legislativní rada vlády, podle legislativních zvyklostí by se tak už neměl měnit. “Z historie víme, že to tak být nemusí. Pamatuju si úpravu, opravu vyhlášky i její dodatek,” připomněl Jojko.
Protestní uzavření ordinací na 29. a 30. října, v době podzimních prázdnin, oznámili minulý týden praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost, ambulantní specialisté se k němu připojili. Péče praktických lékařů by měla příští rok vyjít na 30,6 miliard korun, meziročně o 2,8 procenta víc. “Jediné, co může protest odvrátit, je změna úhradové vyhlášky. Nemůžeme akceptovat, aby se základní péče hradila formou nějaké bonifikace,” uvedl Jojko. Zástupci ministerstva označují vyhlášku za základ, který mohou zdravotní pojišťovny z vlastní vůle navýšit. Ty ale podle jejich dřívějších vyjádření zvažují spíše pokračování vlastních bonusů, na plošné navýšení celého segmentu podle nich peníze nejsou. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Šonky je možné na žádané půlprocentní navýšení vzít například ze segmentu lůžkové péče nebo centrových léků.
Návrh vyhlášky kritizovala také Asociace českých a moravských nemocnic sdružující menší regionální zařízení, které vadí rozdíl mezi úhradami péče pro ně a fakultní nemocnice za stejnou péči. Také nízký růst úhrad považují za protiústavní, zvažují podání k Ústavnímu soudu. Dnes se k nespokojeným segmentům přidaly i laboratoře, jejich asociace vyzvala ministra k jednáním, protože by podle nich úhrady jejich segmentu měly meziročně klesnout.
Mohlo by vás zajímat
ČTK