Počet nových případů černého kašle ve Spojených státech je nyní pětinásobně vyšší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Podle údajů tamního Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (Centres for Disease Control and Prevention, CDC) bylo k 19. říjnu evidováno 19 622 případů infekce, přičemž ke stejném datu roku 2023 to bylo 4 358 případů. Z pohledu této instituce se tak šíření onemocnění vrací ke svému obvyklému vzorci, který platil před nástupem pandemie covid-19. Tématem se zabývala americká média jako jsou CNN či Time.
Současný nárůst počtu případů černého kašle v USA není z pohledu CDC nijak překvapivý. K výraznějšímu šíření infekce dochází v intervalu zhruba každé tři roky až pět let. Tento obvyklý vzorec byl narušen pandemií covid-19. „Hlášené případy černého kašle byly v posledních letech nižší než obvykle, a to od začátku pandemie covid-19. Je pravděpodobné, že preventivní opatření užívaná během pandemie, jako dobrá hygiena či distancování, snížila přenos tohoto onemocnění,“ popisuje CDC na svých webových stránkách s tím, že dochází k návratu k předpandemické situaci, kdy v USA bylo každoročně hlášeno více než 10 tisíc případů onemocnění ročně.
Současná čísla se podle CDC blíží desetiletému maximu – v roce 2014 bylo evidováno téměř 22 tisíc případů. „Mnoho dětí se nyní vrací do škol, což vede k většímu kontaktu s infekcí. Navíc přichází zimní období, kdy lidé tráví více času uvnitř s dalšími lidmi,“ popsal pro zpravodajský portál NPR Eric Chow, hlavní epidemiolog hygienické služby v Seattlu. Podle něj je velmi pravděpodobné, že počet případů onemocnění do konce roku ještě vzroste.
Podle CDC mohou k současnému šíření infekce přispět i další faktory, včetně změny v typu používaných vakcín, obecně vyššího povědomí o onemocnění, lepší dostupnosti kvalitnějších diagnostických testů a také genetických změn bakterie bordetella pertussis, která onemocnění způsobuje. “Vzhledem k tomu, že ochrana proti onemocnění po očkování klesá v čase, i očkovaní lidé mohou onemocnět,” varuje CDC s tím, že předpokládá nárůst počtu případů, a to jak mezi neočkovanými, tak očkovanými lidmi. Nicméně stále platí, že u očkovaných je výrazně nižší riziko závažných komplikací v případě nákazy.
Černý kašel není banální onemocnění
První příznaky infekce mohou připomínat běžnou infekci dýchacích cest, ale brzy se přidává typický kašel. “Černý kašel byl v minulosti označován jako stodenní kašel, protože skutečně trval sto dní,” vysvětlila pro magazín Time Joyce Knestricková, rodinná sestra, která působí v Západní Virginii. Obvykle se toto onemocnění objevuje mezi malými dětmi, pro které může být velmi závažné. Nicméně nyní se infekce šíří zejména mezi staršími dětmi a náctiletými.
“V Pensylvánii je většina ohnisek na druhém stupni základních škol, středních školách a dalších školských zařízeních. Ve státě Nebraska jsou pak nejvíce postižené děti školního věku a teenageři,” uvedl Justin Frederick, zástupce ředitele místního úřadu pro ochranu veřejného zdraví. Mezi nemocnými je i jeho vlastní náctiletá dcera. “Je to strašná nemoc. Stále se v noci budí, a to i přesto, že byla léčena antibiotiky – v panice, protože kašle tak moc, že nemůže dýchat,” popsal.
Černým kašlem jsou nejvíce ohrožené děti mladší jednoho roku. Podle údajů CDC zhruba třetina dětí mladších 12 měsíců, které onemocnění černým kašlem, musí být hospitalizována. K nejčastějším komplikacím patří apnoe, tedy život ohrožující přerušení dechu a také zápal plic. Ohroženi jsou také lidé bez ohledu na věk, kteří žijí s chronickým onemocněním. To může být zhoršeno tím, že onemocní černým kašlem. K nim patří lidé s oslabeným imunitním systémem či astmatem.
“Je důležité být co nejdříve otestován a včas zahájit antibiotickou léčbu,” upozornil Kris Bryant, pediatr specializující se na infekční onemocnění, který působí v Norton Childrens’s Hospital v Louisville v Kentucky. Smyslem antibiotické léčby je také zastavit šíření infekce. “Prevence se u tohoto onemocnění opravdu vyplatí. Dobrá zpráva je, že máme bezpečné a účinné očkovací látky,” dodal.
Pokles proočkovanosti vytváří podmínky pro šíření
V šíření černého kašle hraje roli i klesající proočkovanost, kdy stále méně dětí je chráněno očkováním. Podle nedávno zveřejněných dat CDC přibývají v USA mateřské školy, které uplatňují nejrůznější výjimky z povinného očkování. „Úředníci, kteří se věnují ochraně veřejného zdraví, jsou znepokojeni poklesem proočkovanosti v mateřských školách. Dětské vakcíny jsou bezpečné a účinné, a právě díky nim se podařilo snížit úmrtí a utrpení v důsledku kdysi obávaných infekčních onemocnění,“ uvedl pro zpravodajský portál CNN Marcus Plescia, hlavní lékař Association of State and Territorial Health Officials, asociace, která sdružuje pracovníky a pracovnice hygienické služby a další státní úředníky věnující se ochraně veřejného zdraví.
“Stále existuje řada lidí, kteří ohledně očkování váhají nebo ho přímo odmítají,” konstatovala pediatrička Tina Tanová, která se specializuje na infekční onemocnění na Northwestern University a je nově zvolenou prezidentkou Infectious Diseases Society of America. Podle ní je důležité myslet na to, aby první dávku očkování proti černému kašli dostali děti již ve dvou měsících, neboť právě oni jsou nejvíce ohrožení těžkým průběhem onemocnění. “Je důležité, aby ženy dostaly vakcínu proti černému kašli, když jsou těhotné, a tak ochránily své děti první dva měsíce, než budou dost staré, aby mohly být samy očkovány,” dodala.
Podle údajů CDC byl černý kašel ve 20. století jednou z nejčastějších infekcí v dětském věku a také častá příčina dětské úmrtnosti. Ještě před vynálezem vakcíny ve 40. letech 20. století bylo ročně evidováno více než 200 tisíc případů tohoto onemocnění. Zásadní vliv mělo používání kombinované vakcíny, která chrání proti záškrtu, černému kašli a tetanu. Díky očkování poklesl počet případů onemocnění o více než 90 procent ve srovnání s dobou, kdy vakcíny nebyly k dispozici.
Ludmila Hamplová