Zmírnění podmínek pro slučování zdravotních pojišťoven je díky Sněmovně opět ve hře

Úpravu by mohla Sněmovna vložit pozměňovacím návrhem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) do vládní novely o pravidlech pro sociálně-zdravotní služby. Předloha je v dolní komoře po dnešním druhém čtení před závěrečným schvalováním.

Slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven by bylo podle pozměňovacího návrhu v pravomoci správních rady. Posuzovalo by je ministerstvo zdravotnictví a schvalovala vláda. Ze zákona by vypadla podmínka, podle níž je slučování možné jen v případě, že jedna z pojišťoven nejméně půl roku neplní závazky vůči svým klientům a poskytovatelům péče. Stanjurova úprava, k níž se formálně přihlásila Jana Bačíková (ODS), se zabývá také Vojenskou zdravotní pojišťovnou, u které jsou ze zákona pojištění profesionální vojáci a žáci vojenských škol.

Zmírnění podmínek pro slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven navrhoval v létě Senát. Sněmovna jeho řešení ale odmítla. Nesouhlasil s ním ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) kvůli úpravě přerozdělování pojištění.

Pozměňovací návrhy mají koaliční poslanci i opozice

Sociálně-zdravotní služby by podle vládního návrhu mohly poskytovat například domovy pro seniory, centra duševního zdraví a stacionáře. Pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných by se od roku 2029 hradil ze zdravotního pojištění až na výjimky jen tři měsíce. Delší hrazený pobyt by byl možný jen se souhlasem zdravotní pojišťovny.

K novele poslanci podali celkem dvě desítky pozměňovacích návrhů. Koaliční poslanci chtějí například zrušit ustanovení, podle kterého by ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo stanovit vyhláškou personální i stavební standardy pro zařízení poskytující sociálně-zdravotní služby. Mají obavy z toho, že poskytovatelé by tyto standardy nebyli schopni naplnit. Zákonem ale hodlají zamezit soužití dětí a dospělých lidí v domovech pro osoby se zdravotním postižením.

Poslanci opozičního hnutí ANO chtějí novelu využít k ročnímu odkladu rušení kojeneckých ústavů. Mohly by fungovat do konce roku 2025. Navrhli také třeba uzákonění nemocničního ombudsmana.

Sněmovní sociální výbor doporučil doplnit novelu o zrušení nejvyšších možných cen za pobyt v soukromých domovech seniorů či zařízeních, která nebudou v základní síti sociálních služeb. Provozovatelé by tak mohli požadovat vyšší úhrady než dosud. Neplatila by pro ně ani pojistka, že klientům musí po zaplacení zůstat aspoň 15 procent jejich příjmu.

-čtk-