Ministerstvo zdravotnictví. Foto: Wikimedia/VitVit

Ministerstvo hledá nového šéfa pražských hygieniků, vypsalo výběrové řízení

Poté, co z osobních důvodů na svou funkci rezignovala ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Shumová, vypsalo ministerstvo zdravotnictví na tento post výběrové řízení. Uchazeči se do něj mohou hlásit do 20. listopadu, vybraný uchazeč by měl nastoupit od začátku prosince. Úřadu dočasně šéfuje ředitel krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Vladimír Možíšek.

Podle popisu pracovní pozice ředitel Hygienické stanice hl. m. Prahy organizuje, řídí, plánuje a kontroluje činnost této stanice a zastupuje ji navenek. Je vedoucím služebního úřadu podle zákona o státní službě, řídí činnosti související se zajišťováním organizačních věcí služby, správou služebních vztahů a odměňováním státních zaměstnanců. Krom dalších úkonů také vydává služební předpisy a další vnitřní normativní a řídící akty nebo se podílí na zpracování zásadních materiálů v oblasti ochrany a podpory veřejného zdraví a na hodnocení a řízení zdravotních rizik.

Uchazeči o místo ředitele Hygienické stanice hl. m. Prahy mají posílat přihlášky do 20. listopadu. Služební místo je zařazené do 14. platové třídy s tarifem od 34 840 do 51 530 korun, řediteli také náleží osobní příplatek a příplatek za vedení.

Zájemci o pozici musí mít podle služebního zákona zkušenosti ve vedení obdobných úřadů, znalost cizího jazyka (anglického, francouzského nebo německého jazyka odpovídající alespoň 1. úrovni podle standardizovaných jazykových zkoušek), vysokoškolské (nejméně magisterské) vzdělání a přístup k utajovaným informacím stupně utajení Vyhrazené.

Přiložit musí také strukturovaný profesní životopis, motivační dopis a písemnou práci v rozsahu maximálně tří normostran na téma „Hygienická stanice hl. m. Prahy jako služební úřad – vize z hlediska fungování a rozvoje úřadu na následující 2 roky“.

Předpokládaným měsícem nástupu do služby na služebním místě je podle ministerstva prosinec 2024.

Odchod po necelých třech letech

Zdeňka Shumová vedla pražské hygieniky od ledna 2022 poté, co její předchůdkyně Zdenka Jágrová, která stanici řídila od roku 2019 mimo jiné v době nejhorší covidové epidemie, odešla do penze. „Děkuji paní doktorce Shumové za její službu, kterou v pozici ředitelky vykonala, a vyjadřuji uznání za její významný přínos k ochraně veřejného zdraví a zvyšování povědomí o práci hygienické služby jako takové,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Barbora Macková.

Do mediální pozornosti se Shumová dostala letos na jaře, kdy HS HMP pod jejím vedením informovala dopisem pražské školy, že neočkované děti nebudou smět do výuky, pokud se ve třídě objeví černý kašel. Tato nemoc se v Česku letos rekordně šíří, nakažených lékaři zaznamenali přes 32 tisíc, nejvíc na českém území od začátku očkování v roce 1958. Shumová na tiskové konferenci na MZd svou informaci posléze upravila. Tehdejší hlavní hygienička Pavla Svrčinová zdůraznila, že plošná opatření zavedena nebudou a ke každé třídě bude přistupováno individuálně.

Organizační struktura hygienické služby by se měla v příštích letech změnit. Od roku 2025 by podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví mělo být postupně během pěti let 14 jednotlivých krajských hygienických stanic sjednoceno pod jednotně řízenou Hygienickou službu ČR. Spadat pod ní bude i Státní zdravotní ústav (SZÚ) a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem. Prvním krokem je spojení postu ředitele SZÚ a hlavního hygienika, který od června zastává Macková.

O reformě hygienických stanic mluvila od vypuknutí epidemie covidu-19 i předchozí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Samostatné KHS nebylo podle tehdejších ministrů zdravotnictví možné jednotně řídit a různě přistupovaly i k protiepidemickým opatřením. Nově bude každá KHS krajskou sekcí hygienické služby se samostatným ředitelem, který bude podléhat centrálnímu řediteli. Podobně se od roku 2014 několik let centralizovala také Státní veterinární správa.

-red-