V posledních letech se zvyšuje věk žen, které otěhotní. S tímto trendem jde ale ruku v ruce také zvyšující se riziko onemocnění reprodukčních orgánů. A některé z těchto diagnóz ještě před dekádou pro ženy znamenaly ztrátu možnosti mateřství. Potíže se týkají více než 30 procent žen v reprodukčním věku, na vině je často nedostatečná diagnóza. Endometrióza, adenomyóza a myomy jsou nejčastější nemoci, kvůli kterým ženy dlouhodobě trpí bolestí a ztrácejí šanci na zdravý život a mateřství. Experti z vysoce specializovaných center Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) dávají díky unikátním chirurgickým zákrokům těmto ženám naději, že se stanou matkami. A stovkám pacientek ročně skutečně pomohou k vlastnímu potomkovi. Své postupy představili na úterní tiskové konferenci.
Nejen na onemocnění reprodukčních orgánů se ve VFN již přes 30 let specializuje gynekologická endoskopie, která se postupně rozvinula v operační obory minimálně invazivní chirurgie a reprodukční chirurgie. „Gynekologická operativa umožňuje ženám nejen zachovat šance na fertilitu, ale v mnoha případech je také výrazně posílit,“ říká vedoucí Centra pro minimálně invazivní chirurgii Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Michal Mára. A doplňuje: „Ženám často ušetříme nadbytečné operační výkony nebo naopak pacientky směrujeme k radikálním operacím, pokud začnou převažovat nádorová rizika. I náročné operace lze provést miniinvazivně, laparoskopicky či roboticky.“
Mezi nejčastěji prováděné výkony patří chirurgické odstranění myomů, resekce endometriózy a laparoskopické hysterektomie. Ročně reprodukční chirurgové odoperují více než 1500 pacientek. Unikátní pracoviště vyhledávají ženy z celé republiky i zahraničí, především ze Slovenska, pacientky s komplikovanými potížemi do VFN odesílají také gynekologické ambulance a kliniky z ČR.
Pomáhá multioborová spolupráci v rámci VFN
Nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku je endometrióza, potýká se s ní 10 procent žen. Dochází při ní k poškození buněčných spojení sliznice děložní, poškozené buňky infiltrují svalovinu dělohy nebo se dostanou i mimo ni. Vzniká zánět a jizevnatá a nemocná tkáň, která způsobuje potíže. I když se jedná o nezhoubné onemocnění, výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientek.
„Endometrióza je poměrně heterogenní onemocnění, objevuje se na mnoha orgánech od nejméně závažných forem a nálezů s minimálním rizikem komplikací, až po těžká orgánová postižení jako jsou adenomyóza nebo hluboká infiltrující endometrióza. Těžší formy nemoci jsou spojené s pánevní bolestí, mimořádně bolestivou menstruací a silným krvácením. Polovina pacientek s endometriózou má problém spontánně otěhotnět, způsobuje tedy sterilitu,“ vysvětluje vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Michael Fanta.
Toto specializované centrum je jedním ze dvou největších v ČR, ročně odoperuje přes 200 pacientek s endometriózou a koncentruje nejkomplikovanější případy tohoto onemocnění. Zajišťuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči díky multioborové spolupráci v rámci VFN a provázanosti expertních center s oddělením minimálně invazivní chirurgie přímo na klinice. Jako jediné pracoviště v Praze a středních Čechách využívá pro operace endometriózy robotickou chirurgii.
Unikátní operace vrací možnost na donošení potomka
Další unikátní operací, na kterou se ve VFN specializují, je resekce adenomyózy děložní svaloviny. Ta se často stává poslední šancí pro ženy s diagnózou adenomyózy, které touží otěhotnět a vyčerpaly už všechny ostatní možnosti. Tato nezhoubná diagnóza je provázena silnou a bolestivou menstruací a pokud je spojena s hlubokou infiltrující endometriózou, může způsobovat bolestivé pocity při stolici a při pohlavním styku. Nesprávně a nedostatečně léčená adenomyóza může ženu připravit o možnost otěhotnět.
„Problém je, že je toto onemocnění často přehlížené, nedostatečně diagnostikované, ultrazvukově často přehlédnutelné, řada obvodních gynekologů ho podceňuje. Adenomyózou přitom trpí až 30 procent žen v reprodukčním věku a celosvětově je endometriózou a adenomyózou postiženo až 200 milionů žen,“ vysvětluje vedoucí lékařka lůžkového oddělení Minimálně invazivní chirurgie Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Kristýna Hlinecká. A dodává, že v případě přetrvávajících potíží je proto důležité navštívit specializované centrum.
„Ještě před deseti lety drtivá většina světové gynekologické obce soudila, že jde o onemocnění, jež nelze operovat, a že pacientce nezbývá nic jiného než se s touto diagnózou otěhotnět, nebo přijít o dělohu,“ popisuje Michal Mára pro Zdravotnický deník s tím, že někdy jsou příznaky tak vyčerpávající, že pacientku k odstranění dělohy doženou. „Existuje farmakologická symptomatická léčba, ale ta neřeší problém neplodnosti,“ doplňuje.
Cytoredukční operační výkon, který pacientkám provádí ve VFN, představuje určitý kompromis. „Na rozdíl od myomů, což jsou nádory, které jsou od zdravé děložní tkáně jasně ohraničené, totiž u adenomyózy musíme její část ponechat v děloze,“ vysvětluje Mára. A dodává: „Jde o výkon, u něhož děláme zhruba 95 procent operativy v České republice.“
„Ženám s adenomyózou ve fertilním věku nabízíme operaci, při které odstraníme co nejvíc nemocné tkáně tak, aby dělohu šlo zrekonstruovat a žena mohla donosit miminko. Pokud má žena již splněné své reprodukční plány, tak je řešením hormonální tělísko či odstranění dělohy,“ popisuje Kristýna Hlinecká. Po operaci lékaři doporučují ženám otěhotnět co nejdříve, aby se onemocnění mezitím nevrátilo či více nerozšířilo. „Odoperovali jsme již okolo 50 žen. Po cytoredukční resekci adenomyózy otěhotní 50 až 60 procent těchto žen, 80 procent z nich miminko úspěšně donosí, a to je v případě adenomyózy velké číslo,“ vysvětluje Hlinecká.
V odborné světové komunitě zatím podle Máry nepanuje na tento operační výkon jasný názor. „Je pravda, že neexistují úplně jasná data, postupujeme spíše empiricky, protože máme dobré zkušenosti a už přes deset let tímto výkonem pomáháme pacientkám. Nejde ale o problém černobílý, velmi pečlivě vybíráme, pro které pacientky je takový zákrok vhodný, a pro které ne,“ říká Mára pro Zdravotnický deník.
Pomoci má i zásadní mezinárodní studie
Na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN momentálně probíhá studie REAdME, která se zaměřuje na pacientky s endometriózou, myomatózou a adenomyózou. „Pokud prokážeme, že pacientka po operaci skutečně lépe otěhotní, bude to velký průlom na poli reprodukční chirurgie. Cílem studie je definovat receptivitu endometria. Chceme zjistit, jakým způsobem onemocnění reprodukčních orgánů ovlivňují schopnost děložní sliznice přijmout embryo. U pacientek, které odoperujeme sledujeme, zda se tato schopnost po zákroku mění k lepšímu. Cílem studie je definovat co nejpřesnější algoritmus a postup léčby,“ popisuje Mára. Lékaři do studie stále nabírají nové pacientky.
Nálezy ve svalovině děložní jsou většinou nezhoubné a neohrožují život pacientek. Vzácně, u jedné až pěti žen z tisíce odoperovaných, se však může objevit i zhoubný nádor, děložní sarkom. Prognóza děložního sarkomu není příznivá, a tak je zásadní včasná a správná diagnostika. „Vyloučení zhoubného nádoru by mělo vždy předcházet laparoskopickému zákroku, myomektomii či resekci adenomyózy, protože tyto zákroky mohou riziko šíření nádoru zvýšit, “ upozorňuje Hlinecká.
Pro zvýšení šanci na včasnou diagnózu nově volí odběr diagnostického vzorku tkáně pomocí tru-cut biopsie. Tato minimálně invazivní metoda je již součástí standardních diagnostických postupů v Onkogynekologickém centru VFN a zásadně urychluje a zpřesňuje informace o onkologické povaze nálezu. „Na základě výsledků je možné naplánovat adekvátní, onkologicky bezpečný a případně minimálně invazivní chirurgický zákrok. Včasná informace o histologické povaze nádoru je stěžejní zejména u pacientek plánujících těhotenství,” vyzdvihuje metodu Hlinecká. Pracoviště aktuálně připravuje mezinárodní, multicentrickou studii MYSTR zaměřenou na odebírání vzorků pomocí tru-cut biopsie u pacientek s podezřelým ultrazvukovým nálezem v děložní svalovině, kterou by rádo co nejdříve zařadilo do standardních postupů v diagnostice ve VFN.
-jkn-