Přes 80 procent pohotovostních oddělení nemocnic ve Spojených státech amerických není dobře připraveno na dětské pacienty, kteří přitom každoročně tvoří zhruba pětinu příjmů. Analýza publikovaná v časopise Americké lékařské společnosti JAMA ukázala, že lepší pediatrická připravenost nemocnic by mohla zabránit velkému množství úmrtí.
Autorský tým zkoumal údaje ze 4 840 pohotovostních oddělení ve všech padesáti státech i federálním distriktu Washington, D.C. v letech 2012 až 2022. Zjistil, že dobře připraveno na mimořádné události u dětí je pouze 842 míst, tedy méně než pětina.
Dvanáct dolarů na dítě
Vědci určili připravenost nemocničních pohotovostí na základě škály 0 – 100, přičemž skóre 88 a vyšší představuje vysokou úroveň připravenosti. Mezi kritéria hodnocení zařadili koordinaci péče, personál, zlepšování kvality, bezpečnost, zásady a postupy a vybavení. Zjištěná úroveň připravenosti se v jednotlivých státech velmi lišila. Zatímco například Delaware vykázal stoprocentní připravenost, Arkansas nedosáhl ani tří procent.
Kdyby se skóre připravenosti ve všech zařízeních dostalo na alespoň 88 bodů, mohlo by se to podle odborníků promítnout i do míry úmrtnosti. Z celkem 7619 zemřelých dětí by mohla být zachráněna více než čtvrtina. Ve většině států by šlo o desítky dětí ročně.
Cílem výzkumu bylo také odhadnout roční náklady, které by bylo třeba na zlepšení situace vynaložit. V celé zemi by částka činila více než 207 milionů dolarů. Vzhledem k výše zmíněným rozdílům připravenosti dětských pohotovostí mezi jednotlivými státy se liší i jejich náklady. Zatímco už nyní připravený Delaware by nemusel investovat ani dolar, v Texasu by bylo třeba zajistit 18 milionů.
Ze studie vyplynulo, že náklady na jedno dítě by činily necelých 12 dolarů, a to i v těch nejhůře připravených státech. „Ta čísla nejsou zanedbatelná a podle mého názoru jsou na úrovni jednotlivých států přesvědčivá. Dost na to, aby lidi motivovala k tomu, aby s tím něco chtěli dělat,“ citoval deník The New York Times slova vedoucího výzkumu Craiga Newgarda.
Jednotlivým pohotovostem může pomoci kontrolní seznam pro připravenost – neformální nástroj vytvořený Národním projektem pediatrické připravenosti (National Pediatric Readiness Project). Čtyřstránkový dokument zahrnuje mimo jiné kontrolu skladování vybavení a potřeb pro děti a stanovení protokolů a školení pro pediatrickou péči. Body v seznamu jsou podle odborníků dosažitelné bez ohledu na velikost nemocnic nebo finanční zdroje.
Nemocnice lze k lepší pediatrické připravenosti motivovat externě, například přidáním skóre připravenosti k požadavkům na akreditaci nemocnic. Některé nemocnice ale situaci řeší z vlastní vůle. Příkladem je pohotovost v South Lincoln Hospital District ve Wyomingu. Zatímco v roce 2021 dosáhla v hodnocení připravenosti pouze na 44 bodů, o dva roky později si polepšila o 25 bodů. Čtyřlůžková pohotovost zlepšení docílila díky novým pediatrickým protokolům a tréninkovým simulacím.
Mohlo by vás zajímat
Přetrvávajícím problémem ale zůstává centralizace dětské péče do velkých měst. V blízkosti vysoce připravených pohotovostních oddělení v USA žije pouze třetina dětí, rodiny tak často musí za léčbou urazit velké vzdálenosti. Například zmíněná South Lincoln Hospital je jediné zdravotnické zařízení v okruhu osmdesáti kilometrů.
Ilona Hobzová