Od ledna příštího roku se sníží počet akutních lůžek ve společnosti Nemocnice Pardubického kraje o 122. Vedení nemocnic a hejtmanství se na tom dohodly s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Úbytek lůžek představuje asi pět procent z celkové kapacity akutních lůžek v pěti nemocnicích, které Pardubickému kraji patří, řekl dnes novinářům generální ředitel společnosti Tomáš Gottvald. Nový stav by měl být zakotven v pětileté smlouvě s VZP.
„Všeobecná zdravotní pojišťovna reflektuje využití lůžkového fondu,“ uvedl Gottvald. Podle něj se zkracuje doba pobytu na lůžku, takže i s menším počtem lůžek se nemocnice mohou postarat o více pacientů. Zároveň není dostatek zdravotnického personálu, aby stačil na pokrytí péče velkého lůžkového fondu. Podle demografického vývoje se bude tato situace časem dál zhoršovat.
Od ledna 2025 se sníží počet akutních lůžek v krajské Pardubické nemocnici o 34 z 891. V Chrudimské nemocnic klesne z 221 o 35, ve Svitavské z 284 o 12, v Litomyšlské z 207 o 24 a v Orlickoústecké nemocnici z 332 o 17. Změny podle Gottvalda zasáhnou všechny obory, v některých počty lůžek poklesnou, jinde vzrostou. Celkově by měly reflektovat aktualizovaný program rozvoje nemocnic.
Největší relativní pokles lůžek postihne Chrudimskou nemocnici, která má již několik let problémy například s činností interního oddělení. Lůžková část interny byla delší dobu uzavřená, od loňského podzimu funguje v omezeném rozsahu. Podle Gottvalda byla v minulosti kapacita interních oborů naddimenzována a nyní se přizpůsobuje potřebám regionu.
VZP původně navrhovala snížení počtu akutních lůžek o 262, což by představovalo 13 procent akutního lůžkového fondu nemocnic. Nakonec strany dospěly ke kompromisu. Další restrukturalizace by měla pokračovat od roku 2026. Dostupnost a kvalita péče by se ale neměly změnit k horšímu.
Podle hejtmana Martina Netolického (3PK/SOCDEM) nebyl dosavadní akutní lůžkový fond plně využíván, ať již z organizačních, nebo personálních důvodů. „Narovnáváme to do reálných čísel, která jsme schopni dlouhodobě provozovat,“ řekl Netolický s tím, že v celé České republice je nedostatek zdravotníků a tomu se musí přizpůsobit i fungování nemocnic.
Krajské nemocnice jsou v současnosti v počtu akutních lůžek na obyvatele pod celostátním průměrem. Naopak počty lůžek následné péče jsou nadstandardní. Pacienti ale často využívají i zdravotnická zařízení v jiných regionech, než kde bydlí.
ČTK