Cesta pacienta i indikátory kvality. Nejen onkologické špičky promluví na Evropské onkologické konferenci
Špičky v oblasti onkologie, zástupci pojišťoven, ministerstva zdravotnictví i pacientů se již za necelé tři týdny sejdou v Praze na druhém ročníku Evropské onkologické konference. Debatovat budou o cestě pacienta systémem, odborných doporučeních, zkušenostech se změnami managementu onkologické péče či komunikaci multidisciplinárních týmů. Přijďte se 17. prosince podívat do Autoklubu ČR a zjistěte, jak převést mapy cesty pacienta z papíru do reality, jakým způsobem vznikají indikátory kvality či jak by měla vypadat reakreditace komplexních onkologických center.
O tom, jak si Česká republika vede v onkologické péči ve srovnání s dalšími evropskými státy a nakolik se daří implementovat Evropský plán boje proti rakovině, promluví na konferenci šéf Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek zase přiblíží, jak by měla vypadat odborná doporučení, cesta pacienta v onkologii a reakreditace komplexních onkologických center.
Petra Adámková, předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů, sdružení, které mimo jiné připravuje mapy správné cesty pacienta s konkrétním onkologickým onemocněním systémem péče, pohovoří o tom, jak tyto mapy převést z papíru do reality. Marian Rybář z Oddělení národních agend Kanceláře zdravotního pojištění popíše tvorbu a management indikátorů kvality v onkologii, a primářka Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši Kateřina Jirsová se podělí o zkušenosti z dotazníkového šetření názorů onkologů na delegaci centrové léčby. Na závěr pak přednosta Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK v Praze Aleksi Šedo seznámí s významem a perspektivami akademického výzkumu v onkologii.
V druhém panelu budou účastníci diskutovat o zkušenostech se změnami v managementu onkologické péče, kdy vedle komplexních onkologických center (KOC) máme již také regionální onkologické skupiny (ROS), do kterých mohou KOC delegovat preskripci vybraných léků. Kromě předsedy České onkologické společností Igora Kisse, ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody a primářky Onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši Kateřiny Jirsové bude debatovat také ředitelka Odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová, náměstek ředitele VZP Jan Bodnár a zdravotní ředitelka Oborové zdravotní pojišťovny Jitka Vojtová. Hlas onkologických pacientů pak zazní z úst Petry Adámkové.
A protože nedílnou součástí onkologické péče jsou dnes multidisciplinární týmy, bude třetí blok věnován debatě o tom, jak vlastně funguje v těchto týmech komunikace, která mnohdy běží na digitální platformě. I tentokrát budou diskutovat Igor Kiss, Marek Svoboda, Kateřina Jirsová, Jan Bodnár, Jitka Vojtová a také Marian Rybář, představeno ale bude také centrum pro digitalizaci, které si vzal na svá bedra kraj Vysočina.
Mohlo by vás zajímat
Evropská onkologická konference začíná 17. prosince ve 13:00 a moderovat ji bude šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.