Druhá Komise pod vedením von der Leyenové dostala požehnání Evropského parlamentu
Druhá Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové se po zvolení Parlamentem ujme svých povinností 1. 12. Foto: Evropská unie
Evropský parlament dnes schválil druhou Komisi pod vedením Ursuly von der Leyenové. Pro hlasovalo 370 poslanců, 282 bylo proti, 36 se zdrželo. Ke svému zvolení potřebovalo kolegium komisařů souhlas většiny odevzdaných hlasů. Funkce se mají komisaři ujmout 1. prosince. Pozice eurokomisaře pro zdraví a blahobyt zvířat by se ten den měl chopit Maďar Olivér Várhelyi.
Po rozpravě s Ursulou von der Leyenovou o jejím novém týmu a programu zvolili poslanci jmenovitým hlasováním sbor komisařů jako celek. Podrobnosti o tom, jak jednotliví poslanci hlasovali, jsou k dispozici na internetových stránkách Parlamentu a v zápisu z plenárního zasedání. Ursula von der Leyenová bude předsedkyní Komise již podruhé. Její první Komise byla schválena v listopadu 2019.
Dnes Ursula von der Leyenová představila Parlamentu svůj tým a program, a potvrdila změny v portfoliích, které poslanci požadovali v průběhu hodnotícího procesu v Parlamentu. „Jsme připraveni se okamžitě pustit do práce,“ řekla a zdůraznila, že její Komise bude vždy oddána boji za svobodu, suverenitu, bezpečnost a prosperitu.
Konkurenceschopnost a obrana
Von der Leyenová oznámila, že první iniciativou Komise bude kompas konkurenceschopnosti, jehož cílem bude snížit inovační zaostávání Evropy za USA a Čínou, zvýšení bezpečnost a nezávislosti a dosažení dekarbonizace. K probíhajícím válkám na Ukrajině, na Blízkém východě a v některých částech Afriky uvedla, že Evropa musí ve všech těchto oblastech hrát silnější roli, a to více než kdy jindy. Zároveň vyzvala Evropu, aby vynakládala více prostředků na obranu.
Cílem Komise je také zlepšit připravenost na krize. “Olivér Várhelyi povede naši práci na biotechnologiích a jeho prioritou bude zákon o kritických léčivech,” okomentovala von der Leyenová hlavní úkol maďarského komisaře pro zdraví (o jeho “grilování” jsme psali zde).
V následné rozpravě někteří poslanci zdůraznili, že je třeba, aby nová Komise začala rychle řešit problémy, kterým Evropa čelí. Vyzvali Komisi, aby zlepšila evropskou konkurenceschopnost ve světle sílící globální konkurence, aby prováděla Zelenou dohodu pro Evropu, zajistila energetickou nezávislost a vybudovala obrannou unii v reakci na probíhající válku na Ukrajině. Jiní dali najevo svůj nesouhlas s novým sborem komisařů.
Mohlo by vás zajímat
Parlamentní výbory podrobily jednotlivé kandidáty na komisaře veřejným slyšením v období od 4. do 12. listopadu. Poslanci posuzovali jejich způsobilost stát se komisaři i jejich schopnost vykonávat specifické úkoly spojené s jejich příslušnými portfolii. Konference předsedů Parlamentu prohlásila 27. listopadu slyšení za uzavřená a zveřejnila hodnotící dopisy všech kandidátů na komisaře.