Slovenský prezident Peter Pellegrini podepsal novelu zákona o civilní ochraně obyvatelstva, rozšířenou o definici mimořádné události, za kterou bude považována i kritická nedostupnost ústavní zdravotní péče. Během ní mají být zdravotníci povinni poskytovat zdravotní péči. Návrh novelizace zákona parlament schválil ve zkráceném legislativním řízení. Pellegrini ve videu na sociální síti zdůraznil, že nesmíme dopustit, aby pacienti zůstali bez zdravotní péče.
„Věřím, že zvítězí zdravý rozum a vláda nikdy tento zákon nebude muset využít,“ uvedl prezident.
Nový druh mimořádné události může být důvodem pro vyhlášení mimořádné situace, během níž výpovědní lhůta, která by měla skončit během mimořádné situace, skončí až dnem odvolání mimořádné situace. Mimořádnou situaci vyvolanou z důvodu kritické nedostupnosti péče bude možné vyhlásit nejvýše na 60 dní a prodloužit nejvýše o dalších 60 dní.
Kromě toho vláda přidává do trestní legislativy nový trestný čin porušování povinností za mimořádné situace a trestný čin vyhýbání se výkonu povinností za mimořádné situace.
Nová legislativní opatření se budou týkat je zdravotníků v těch okresech, kde bude mimořádná situace vyhlášena. Nemá se týkat jen lékařů, ale i dalších zdravotnických pracovníků, jako jsou například sestry, porodní asistentky, radiologičtí technici, praktické sestry a sanitáři.
Mohlo by vás zajímat
Ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) zdůraznil, že k vyhlášení mimořádné situace nedošlo a nikdo nad tím neuvažoval.