Štědrý den strávený doma, ve známém prostředí a v rodinném kruhu. Asi jen málokdo bych chtěl prožívat svátky jinak. Ne každý má ale to štěstí být na Vánoce s těmi nejbližšími, místo toho je tráví za zdmi nemocnic. Velmi náročné je toto období pro pacienty potýkající se s nádorovým onemocněním, jak v rozhovoru pro Zdravotnický deník podtrhuje primářka onkologického oddělení Nemocnice Na Pleši Kateřina Jirsová.

„Vánoce jsou určitě krásné svátky, ale pro pacienty, zejména ty onkologické, je to velmi náročné období. Snažíme se opravdu maximálně zajistit domácí péči, tak, aby se co největší počet pacientů na Štědrý den dostal do péče rodiny,“ říká Kateřina Jirsová s tím, že i tak zůstane v nemocnici velké množství pacientů, kteří domů zkrátka nemohou.

V takovém případě se Nemocnice Na Pleši snaží vytvořit prostředí co nejvíce podobné tomu domácímu. S tím se pojí i absolutní maličkosti, například vánoční dekorace. „Už v průběhu adventu máme vyzdobená všechna oddělení, sestřičky si dávají velmi záležet na tom, aby panovala domácí atmosféra,“ popisuje Jirsová a dodává, že vánočnímu období se přizpůsobuje i nemocniční kuchyně, takže nechybí tradiční vánoční večeře.

Primářka také zmiňuje, že předvánoční i vánoční čas na onkologickém oddělení je v péči o pacienty velmi intenzivní nejen po medicínské stránce. V rámci tematických aktivit například probíhá hraní koled nebo různé adventní dílny. Vyzdvihuje v tomto směru pomoc dobrovolníků, kteří do nemocnice v tomto období míří. „Nejenom, že proběhne vánoční koncert, dobrovolníci se snaží chodit i za každým jednotlivým pacientem,“ dodává.

Pokud pacient nemůže za rodinou, je dostupná také opačná možnost, tedy že rodina přijde za ním. „Umožňujeme neomezený pobyt rodinných příslušníků v nemocnici včetně přespání přes noc – pokud jsou k tomu podmínky,“ informuje Jirsová.

Mohlo by vás zajímat

K dispozici je psycholog i kaplanka

Je ale pravdou, že zatímco některým pacientům může navození vánoční atmosféry pomoci, najdou se i takoví, pro jejichž psychiku to představuje ještě větší nápor. „Víme, že v celé společnosti to někdy může být velmi náročné období s velkým psychickým tlakem. Zejména pak pro ty, kteří mají v životě nějaké těžkosti, ať už sociální nebo zdravotní. Vánoce pro ně pak vůbec nemusí být radostné, člověk je konfrontován se svou životní situací, například i nemocí. I na tohle myslíme a máme k dispozici skvělého psychologa, psychoterapeutku i nemocniční kaplanku, která je schopná s pacienty takovéto komplikované a třeba i emočně náročné situace zvládnout,“ vysvětluje Jirsová.

Psychicky náročné je období Vánoc i pro sloužící zdravotníky. V řadě případů na konci roku sami bojují s vyčerpáním, řada z nich však slouží i během svátků, kdy se navíc snaží ulehčit situaci právě pacientům. „My, kdo děláme ve zdravotnictví, s tím tak trochu počítáme, že k tomu patří i nepřetržitá služba, patří k tomu Vánoce i silvestr. Směny se snažíme plánovat dopředu tak, aby to bylo pokud možno spravedlivé,“ popisuje Jirsová a doplňuje, že ze strany zaměstnanců nikdy nenastal žádný výrazný problém a tým se vždy shodl tak, aby služby jak lékařů, tak nelékařských zdravotnických pracovníků byly obsazené.

I personálu pomáhá v trávení vánočního času v nemocnici atmosféra, která tam i díky jeho aktivitám panuje. „Zejména sestřičky „bojují“ s tím, že musí trávit Vánoce v nemocnici tak, že mají oddělení krásně vyzdobené. Pokud mají chvilku, přinesou třeba cukroví z domova, a ta atmosféra je opravdu taková sváteční. Děláme i vánoční vizitu. Tým se snažíme budovat celý rok a je to vidět právě i během svátků,“ uzavírá Jirsová.