Dlouho chystaná reforma hygienické služby se stále odkládá. Pokud ale chceme, aby systém fungoval, je třeba nejen sjednotit procesy a postupy, ale jednotlivé stanice také stabilizovat personálně včetně adekvátního finančního ohodnocení. V bilančním rozhovoru pro Zdravotnický deník to řekla hlavní hygienička ČR a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Co nejlepšího a nejhoršího se podle vás stalo ve zdravotnictví v  letošním roce?

Já budu hodnotit jen své pole působnosti a tady za nejlepší považuji, že se mi podařilo vyjednat alespoň pro příští rok 50 milionů navíc na platy pro hygienickou službu. Za nejhorší zprávu naopak považují další neprojednání a politické odklady její reformy. Je potřeba nejen sjednotit postupy a procesy, ale především hygieny stabilizovat personálně a ty lidi také důstojně zaplatit. Teď není systém konkurenceschopný na trhu práce, za 40 tisíc hrubého, což je běžná mzda vysokoškolsky vzdělaného odborníka pracujícího pro hygienickou službu, prostě neseženete nové kvalifikované posily. Lidé v systému stárnou, nemají koho vychovávat tak, aby jejich práci následoval. Mladí vysokoškoláci prostě za takové peníze nenastoupí.

Co očekáváte od příštího roku?

Víme, že tento rok bude pro politiky především předvolební, tedy se přiznám, že očekávám především mnoho slov a už ne tolik praktických činů. Doufám, že se podaří realizovat alespoň některé již zahájené projekty financované z evropských peněz pro zlepšení technického a technologického zázemí systému, ale za zásadní považuji zahájení konkrétní diskuse o dostatečném a udržitelném financování systému, kterou zatím nevedeme.

Mohlo by vás zajímat

Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle Vás prospěly  českému zdravotnictví?

Jednoznačně pomůže jakákoli forma dlouhodobé podpory primární prevence ve všech věkových kategoriích. K té patří nejen podpora proočkovanosti, ale především důraz na zodpovědnost o péči o vlastní zdraví. Je to široká škála aktivit od podpory zdravého pohybu, zdravého životního stylu, kvalitní a nutričně vyvážené stravy, pravidelného navštěvování preventivních prohlídek, důraz na prevenci užívání a informovanost o škodlivosti návykových látek a tak dále.

Jaké jsou vaše profesní plány v novém roce?

Pokračovat v budování systému připravenosti České republiky na nejrůznější výzvy v oblasti veřejného zdraví, což jednoznačně souvisí se schopností celého systému včas, rychle a efektivně reagovat na možná ohrožení. K tomu by měla významně přispět právě i dlouho chystaná reforma hygienické služby. Pokud chceme, aby hygiena fungovala, musí mít jednu „hlavu“, tedy fungovat jako jeden celek. Nevymýšlíme nic nového. Už 100 let existuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) jako odborná základna veřejného zdraví a 70 let funguje také jako metodické zázemí pro Krajské hygienické stanice (KHS). Posledních 20 let se ale systém od sebe vzdaloval, bohužel i kvůli obrovskému podfinancování všech jeho článků.

Má-li být ČR připravena na výzvy veřejného zdraví, musí být SZÚ, KHS a zdravotní ústavy jedním organismem, efektivně spolupracujícím, nedublujícím stejné role na několika úrovních. Nebudu  čekat na politiky a zahajuji sérii jednání o reformě, a to setkáním s předsedou Asociace krajů Radimem Holišem a pokračovat plánuji jednáními na úrovni představitelů jednotlivých krajů spolu s regionálními pracovišti hygienické služby.