Jestli někdo spadá do systému zákonného zdravotního pojištění a někdo jiný do systému soukromého zdravotního pojištění, by mělo být jedno. Oba typy pojištěnců by měli mít zaručenu stejnou dostupnost zdravotní péče. Jenže teď se ukazuje, že v Německu, kde oba dva systémy fungují paralelně, to tak nemusí platit za všech okolností. Některé německé zdravotní pojišťovny si stěžují, že pojištěnci ze systému zákonného zdravotního pojištění bývají diskriminováni, uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung.

Pojištěnci, kteří v Německu spadají do systému zákonného zdravotního pojištění (ekvivalent českého veřejného zdravotního pojištění), musí někdy na návštěvu specialisty čekat i celé týdny. Asociace zákonných zdravotních pojišťoven (GKV – Spitzenverband) chce tuto praxi změnit, uvedl německý deník Süddeutsche Zeitung.

Za šest týdnů, nebo hned zítra

Právě GKV – Spitzenverband v posledních dnech hlasitě kritizuje upřednostňování pojištěnců ze systému soukromého zdravotního pojištění při sjednávání návštěv specialistů. Za tímto upřednostňováním údajně stojí samotní lékaři, respektive rezervační systém, skrze který se pacienti ke specialistům objednávají.

„Pokud chcete skutečně rovné zacházení, měli byste se ujistit, že se při sjednávání schůzky již nebude možné pacienta dotazovat, zda je v systému zákonného, nebo soukromého zdravotního pojištění,“ uvedla podle deníku Süddeutsche Zeitung Stefanie Stoff-Ahnisová, místopředsedkyně GKV – Spitzenverbandu.

„Pokud půjdete na rezervační portál a chcete se objednat ke specialistovi jako někdo, kdo je v systému zákonného zdravotního pojištění, bude vám nabídnut termín 6 týdnů nebo i později. Pokud však uvedete, že jste ze systému soukromého zdravotního pojištění, ukáže se nabídka hned na druhý den,“ dodala Stoff-Ahnisová.

Systém je třeba zprůhlednit

Mistopředsedkyně GKV – Spitzenverbandu připomněla, že v Německu je 90 procent pojištěnců v systému zákonného zdravotního pojištění. „Je nanejvýš žádoucí, aby u pacientů při objednávání ke specialistům bylo ze sta procent zohledněna potřeba zdravotní péče a nikoli to, zda je člověk pojištěn v systému zákonného nebo soukromého zdravotního pojištění,“ řekla Stoff-Ahnisová.

Podle ní by se mělo stát zákonnou povinností pro všechny ordinace, aby při objednávání pacientů zpřístupnily termíny, k nimž budou mít přístup jak jednotlivé zdravotní pojišťovny ze systému zákonného zdravotního pojištění, tak i asociace lékařů, která sdružuje lékaře z tohoto systému.

Mohlo by vás zajímat

K úpravám příslušných zákonů vyzvala také správní rada Německé nadace na ochranu pacientů, a to prostřednictvím svého předsedy Eugena Brysche. „Systém přidělování návštěv specialistů a rodinných lékařů je neprůhledný. Ti, kdo hledají pomoc, také nedostávají žádnou podporu od zdravotních pojišťoven,“ cituje Brysche deník Süddeutsche Zeitung.

Lauterbach: Peníze nemohou určovat, kdo se bude léčit první

Podle něho je velmi opožděno také přezkoumávání časů lékařské prohlídky a postupů přidělování návštěv u lékařů. Brysch požaduje, aby Asociace lékařů zákonného zdravotního pojištění za to byla právně zodpovědná. „Spolkové země, které mají ve skutečnosti povinnost dohlížet na postupy zadávání veřejných zakázek, nedělají nic pro nápravu situace. Budoucí spolková vláda by měla každé dva roky předkládat zprávu o postupech při plánování návštěv u lékařů. Diskriminaci ukončí jedině transparentnost,“ řekl.

Spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) označil přidělování návštěv lékařů za nespravedlivé. „Jestliže pacientům ze systému soukromého zdravotního pojištění se dostává rychlejší a lepší péče než těm ze systému zákonného zdravotního pojištěním, je to bez diskuse nefér. Je prostě nespravedlivé, když peníze rozhodují o tom, kdo se bude léčit jako první,“ napsal Lauterbach na platformě X. „Tabuizované téma dvoutřídní medicíny“ se podle něho musí konečně řešit.