Nejhodnotnější farmaceutická společnost světa, americká Eli Lilly, jedná o převzetí biotechnologické firmy Scorpion Therapeutics, která se zaměřuje na vývoj léků na rakovinu. Eli Lilly se tak podle vyjednávání blízkých zdrojů snaží využít zisky, které jí plynou z úspěšného tažení na trhu s léky proti obezitě. Na stejný trh se ale mezitím derou noví hráči, kteří chtějí využít nebývalé konjunktury, kterou trh s obezitologickými přípravky zažívá. Jedna ze společností, která vznikla teprve před necelým rokem, dokonce hodlá vstoupit na newyorskou burzu. O aktuálním dění ve farmabyznysu informovaly britský list Financial Times a odborný portál Fiercebiotech.com.
Americká farmaceutická skupina Eli Lilly vstoupila do jednání o převzetí bostonské biotechnologické společnosti Scorpion Therapeutics. Jedná se o firmu, která se zaměřuje na vývoj léků na rakovinu. Podle britského listu Financial Times může Eli Lilly zaplatit za Scorpion Therapeutics až 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu kolem 61 miliard korun).
Podle zdrojů, které jsou s jednáním dobře obeznámeny, chce Eli Lilly tímto způsobem alespoň částečně využít zisků, které se jí daří inkasovat z úspěchu léků proti obezitě Mounjaro a Zepbound. Eli Lilly se zjevně nechce spoléhat pouze na svůj hlavní byznys, ale ráda by diverzifikovala své lékové portfolio, a to i ve fázích výzkumu a vývoje.
Nová naděje na účinější a bezpečnější léčbu
List Financial Times s odkazem na dobře informované zdroje uvedl, že společnost Scorpion Therapeutics dostane od Eli Lilly zálohu v objemu jedné miliardy dolarů a zbývajících 1,5 miliardy Eli Lilly doplatí majitelům firmy poté, co bude v oblasti vývoje léků na rakovinu dosaženo konkrétních výsledků. Britský list dále uvedl, že Eli Lilly si na sjednání obchodu najala investiční banku JP Morgan. Obchod by měl být uzavřen v nadcházejících dnes. JP Morgan, Eli Lilly, ani samotná společnost Scorpion Therapeutics ale informace o akvizici nekomentovaly.
Scorpion Therapeutics aktuálně vyvíjí lék, který má potenciál pro léčbu rakoviny prsou, krku nebo gynekologické nádory, kterými jen v USA každý rok onemocní kolem 166 tisíc lidí. Současné léky, které se při léčby zmíněných onemocnění podávají, se ovšem vyznačují značnými vedlejšími efekty. Scorpion věří, že se mu podaří vyvinout lék, který bude zároveň účinný a zároveň s významně menšími vedlejšími efekty.
Nové štiky v obezitologickém rybníce
Krok Eli Lilly k diverzifikaci jejího portfolia se zdá být rozumný. Už jen proto, že s rostoucími úspěchy léků proti obezitě se dá předpokládat, že se objeví konkurenti, kteří si budou chtít z rostoucí poptávky po „pilulkách na hubnutí“ rovněž ukousnout svůj díl.
A vedle velkých farmaceutických společností, které se na tento mimořádně rostoucí segment farmaceutického sektoru zaměřují, se na trhu objevují i nové start-upy. Řada z nich však stojí před nelehkým úkolem – přesvědčit investory, aby jim poskytli potřebný kapitál k dalšímu rozvoji. List Financial Times a portál Fiercebiotech.com se nově zmiňují o dvou společnostech, které v této disciplíně uspěly nebo k úspěchu směřují. Tou první je biotechnologická společnost Metsera, která sídlí v New Yorku. Přestože Metsera vznikla teprve před loni v dubnu, už ohlásila svou ambici vstoupit na newyorskou burzu. Portál Fiercebiotech.com uvedl, že Metsera konce minulého týdne podala žádost o povolení k uvedení primární veřejné nabídky akcií (IPO) u americké Komise pro cenné papíry.
Mohlo by vás zajímat
Metsera by kapitál, který případně od prvotních investorů získá, chtěla použít k financování třetí fáze klinických testů léčiva MET-097i, které se jeví jako nadějné pro redukci tělesné hmotnosti u pacientů s obezitou. Výsledky druhé fáze klinických testů totiž podle Metsery ukázaly, že účastníkům testů se podařilo snížit svou hmotnost o 11,3 procenta po 12týdenní terapii. Metsera má podle portálu Fiercebiotech.com v „zásobě“ i další kandidáty na léky, jimiž by se mohla léčit obezita.
Velká sázka na čínské léky
O kapitál si úspěšně řekla také společnost Verdiva Bio, která získala více než 410 milionů dolarů (v přepočtu téměř 10 miliard korun). Nikoli ovšem skrze vstup na akciovou burzu, nýbrž od přímých investorů. Verdiva Bio má v plánu rozvíjet léky proti obezitě, které byly vyvinuty v Číně, a chce tak konkurovat aktuálním lídrům trhu, tedy Eli Lilly a Novo Nordisku.
Výkonný ředitel společnosti Verdiva Bio Khurem Farooq pro list Financial Times uvedl, že společnost téměř rok hledala ty správné kandidáty na léky proti obezitě, které by mohla dále vyvíjet. „V tomto sektoru je obrovská spousta možností. Navíc výrazně rostou náklady na léky, takže když se nám podaří dodat přípravky, které budou fungovat, můžeme být na trhu jedineční,“ řekl Farooq listu Financal Times. Společnost Verdiva Bio získala práva na další vývoj léků za hranicemi Číny a Jižní Korey od čínské biotechnologické společnosti Sciwind Biosciences, a je tak jediná ze západních firem, které vsadily na potenciál léků proti obezitě, které pocházejí právě z Číny.