Jedím z klíčových témat nadcházejících předčasných parlamentních voleb v Německu bude zdravotnictví. Kandidující subjekty proto připravily programy i pro tuto oblast a Zdravotnický deník přináší přehled jejich nejvýznamnějších bodů. Tentokrát se zaměříme na současnou největší opoziční stranu CDU-CSU. Ta chce ve zdravotnictví stavět na osvědčených receptech. Pokud v hlasování uspěje, zachová duální systém veřejného a soukromého zdravotního pojištění, podpoří soukromé ambulance a prosadí určité změny ve schválené nemocniční reformě, uvádí odborný deník Deutsches Ärzteblatt.

Pokud koalice německých křesťanských stran CDU-CSU uspěje v únorových předčasných volbách do Spolkového sněmu (dolní komora německého parlamentu), pravděpodobně bude prosazovat některé změny v reformách, jež prosadila dosluhující vláda kancléře Olafa Scholze (SPD).

CDU-CSU totiž chce stavět na principech, které se ve zdravotnickém systému osvědčily. „Stojíme za základními pilíři německého zdravotnictví s jeho osvědčenou samosprávou, dualitou zákonného a soukromého zdravotního pojištění, za naším závazkem podpořit lékaře na volné noze a za solidárním financováním,“ cituje odborný deník Deutsches Ärzteblatt ze zdravotnické části volebního programu konzervativní koalice.

Všichni jsou na jedné lodi

Podle CDU-CSU je zcela zásadní pokusit se změnit mentalitu ve zdravotnické politice. „Společně, a ne proti sobě,“ tvrdí CDU-CSU, když přijde řeč na to, jak by se mělo ke zdravotnictví přistupovat. Strana tím vyjadřuje princip, že pacienti, lékaři, výrobci léků i jejich distributoři, ale také zdravotní pojišťovny a politici jsou ve zdravotnickém systému de facto na jedné lodi.

Největší současná opoziční strana v Německu zároveň avizuje, že vládou prosazenou reformu nemocniční sítě bude chtít upravit. Za největší riziko totiž považuje, že nemocnice po spuštění reformy budou mít problémy s penězi. „Špatné hospodaření v důsledku nemocniční reformy musíme napravit,“ tvrdí CDU-CSU.

Naopak zachována by podle křesťanských demokratů měla být „plánovací suverenita spolkových zemí“. To znamená, že naplánování nemocniční struktury bude v kompetenci spolkových zemí tak, jak to prosazená nemocniční reforma předpokládá. CDU-CSU však bude chtít zabránit nepromyšleným strukturálním změnám v nemocniční síti, pokud takové budou hrozit. Co přesně tím myslí, ale CDU-CSU neuvádí.

Mohlo by vás zajímat

Větší konkurence mezi pojišťovnami

Za důležitý prvek německého zdravotnictví CDU-CSU považuje duální systém pojištění. Tedy ten, kdy vedle sebe funguje systém zákonného zdravotního pojištění (GKV) a soukromého zdravotního pojištění (PKV). Křesťanští demokraté tak reagují na náznaky, které přicházejí od sociálních demokratů (SPD). Jim se totiž současný systém zdá diskriminační právě ve prospěch soukromého zdravotního pojištění.

CDU-CSU však vidí jako zcela zásadní, aby se i systém zákonného zdravotního pojištění stal více konkurenčním a konkurenceschopným, a tedy efektivnějším, než je v současnosti. K tomu podle CDU-CSU může přispět tlak na efektivní využívání finančních prostředků, čehož lze podle jejích expertů dosáhnout posílením konkurence mezi zdravotními pojišťovnami.

Podobně jako další strany chce i CDU-CSU klást důraz na prevenci, v programu uvádí, že chce zvýšit její nabídku. Vedle toho chce také pracovat na posílení zdravotnické gramotnosti obyvatelstva. Současně s tím by CDU-CSU přidala kompetence praktickým lékařům. Ti by mohli lépe koordinovat léčebné procesy, což by podle CDU-CSU přispělo nejen k vyšší efektivitě využití finančních prostředků, ale také samotné léčby.

Odolnější děti i mládež

V neposlední řadě CDU-CSU také klade důraz na debyrokratizaci zdravotnictví. Výsledkem by mělo být více času na léčbu a menší nutnost věnovat se papírování. Týkat by se to mělo všech profesních skupin ve zdravotnictví a ošetřovatelství.

Stranou zájmu opoziční subjekt nenechává ani zdravotní péči o děti a mládež nebo péči o duševní zdraví. Mladá generace se tak má stát „odolnou vůči budoucnosti“, cituje deník Deutsches Ärzteblatt z programu CDU-CSU.