V dnešní poradně se budeme věnovat předepisování a úhradě zdravotnických prostředků (dále ZP) pro inkontinentní pacienty, které jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Z hlediska nákladů se jedná o nezanedbatelnou položku, jen VZP vydá ročně za zdravotnické prostředky předepsané na poukaz pro ambulantní péči u inkontinentních pacientů téměř 4 miliardy korun.

Preskripční a indikační omezení, množstevní a finanční limity pro úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění u jednotlivých druhů zdravotnických prostředků, stanoví zákon č. 48/1997 Sb.

o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně jeho Příloha č. 3, Kategorizace zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz, oddíl C.

VZP v rámci své kontrolní činnosti sleduje dodržování zákonem stanovených limitů preskripce inkontinenčních pomůcek, stejně jako odůvodněnosti a účelnosti jejich preskripce.

Mohlo by vás zajímat

Zdravotnické prostředky pro inkontinentní pacienty jsou z hlediska kategorizace děleny na tři skupiny: 

  1. Absorpční: vložky, kapsy, intravaginální tampony, vložné pleny, fixační kalhotky a plenkové kalhotky a podložky.
  2.  Pro sběr moči: urinální kondomy, sběrné urinální sáčky výpustné a přídržné příslušenství.  
  3. ZP pro vyprazdňování: urologické katetry pro intermitentní katetrizaci, urologické sety pro intermitentní katetrizaci s integrovaným sáčkem, proplachové systémy pro permanentní urologický katetr, dilatany a urologické lubrikační gely.

Úhrada zdravotnických prostředků pro inkontinentní pacienty nepodléhá předchozímu souhlasu revizního lékaře ale zákonem stanovená omezení a limity jsou závazné pro všechny účastníky systému veřejného zdravotního pojištění – lékaře, pacienty i zdravotní pojišťovnu.

Předepisování

Nejčastěji jsou předepisovány ZP absorpční, kde se vyskytuje nejvíce nejasností, případně pochybení ve smyslu: nedodržení zákonného množstevního a úhradového limitu, spoluúčasti, využívání maximální preskripce, evidence ve zdravotní dokumentaci nebo předpisu při poskytování lůžkové zdravotní péče, event. v odborných léčebnách.

Poukazujeme na podmínky preskripce absorpčních ZP pro minimalizaci častých pochybení

Tyto ZP lze předepisovat při prokázané patologické inkontinenci stupně I., II., III., nejdříve od 3 let věku pojištěnce.

ZP absorpční zahrnují vložky, kapsy, intravaginální tampony, vložné pleny, fixační kalhotky a plenkové kalhotky.

Množstevní limit je zákonem stanoven na maximálně 150kusů/měsíc. Je nezbytné zdůraznit, že u všech stupňů inkontinence je od prvního předepsaného kusu stanovena spoluúčast neb uváděné ceny zákon uvádí bez DPH.

Zdravotnické prostředky pro inkontinentní pacienty jsou předepisovány na Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, v množství nejvýše na dobu 3 měsíců a nelze je předepsat pojištěncům při poskytování lůžkové zdravotní péče (hospitalizace) a v odborných léčebnách.

Pro předpis lze použít: Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku – papírový tiskopis VZP 13/2022 nebo ePoukaz-Elektronický poukaz. Lhůta pro uplatnění papírového i elektronického poukazu v lékárně či výdejně je 30 dní od data vystavení.

O množství a druhu předepsaných zdravotnických prostředků rozhoduje ošetřující lékař na základě pečlivého zhodnocení zdravotního stavu pacienta a anamnestických údajů. U pacientů se stabilizovanou inkontinencí a předpokladu účelného využití celého množství předepsaných ZP, lze využít maximální preskripci pomůcek. Předpis ZP je vždy lékařem zaznamenán ve zdravotní dokumentaci pacienta s uvedením stupně inkontinence, typu a množství předepsaného ZP. Bližší podrobnosti k preskripci a limitům u každého stupně inkontinence jsou k dispozici v Metodice k Číselníku (Úhradový katalog VZP-ZP, Metodika) na www.vzp.cz/ciselniky, která je pravidelně aktualizována.

MUDr. Romana Švejdová, ředitelka Odboru kontroly a revize zdravotní péče VZP