Stephan Eder, šéf západoevropského a německého trhu ve farmaceutické společnosti STADA, byl zvolen prezidentem asociace Medicines for Europe, která sdružuje přední evropské výrobce generických a biosimilárních léčiv. Na dvouleté funkční období plánuje zaměřit svou pozornost na podporu udržitelného rozvoje farmaceutického sektoru, zvýšení dostupnosti léků a posílení evropské výroby léčiv. Jako své cíle deklaroval zlepšení podmínek pro toto odvětví, ale také zajištění dlouhodobé stability zdravotních systémů v Evropě. Asociace o zvolení Edera informovala v tiskové zprávě.

Ve svém programu zdůrazňuje Eder klíčovou roli generických léčiv ve veřejném zdravotnictví. „Sedm z deseti léků vydávaných v Evropě jsou generická léčiva, včetně devíti z deseti na seznamu kritických léčiv EU. Toto odvětví zaměstnává téměř 200 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Zajištění jeho udržitelnosti je zásadní pro celé evropské zdravotnictví,“ popsal význam tohoto sektoru.

Eder navazuje na úspěchy odstupující předsedkyně Elisabeth Stampové, která se během svého mandátu zaměřovala na zajištění dodávek léčiv v době vysoké inflace, podporu Ukrajiny skrze dárcovské programy a prosadila vyvážená ustanovení o duševním vlastnictví v revizi farmaceutické legislativy EU. Stampová však v asociaci nekončí, ale zůstává na pozici viceprezidentky, stejně jako Markus Sieger.

Eder se již nechal slyšet, že klade důraz na reformy zadávání veřejných zakázek, zahrnutí ekonomicky nejvýhodnějších nabídek do těchto procesů a omezení byrokracie. Zákon o kritických léčivech – momentálně vytvářený pod dohledem evropského komisaře pro zdraví Olivéra Várhelyiho – vnímá jako klíčovou příležitost k posílení bezpečnosti dodávek a zlepšení ekologické udržitelnosti. Upozornil také na potřebu větší regulační flexibility, například pokud jde o přechod na elektronické příbalové letáky.

Českou republiku v Medicines for Europe zastupuje Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), která zdůrazňuje přínos STADA Česká republika jako aktivního člena. Martin Šlégl, generální ředitel české pobočky, uvedl, že úzká spolupráce na evropské úrovni je pro celý sektor klíčová.

Mohlo by vás zajímat

Medicines for Europe sdružuje více než 400 výrobních závodů a přes 126 výzkumných pracovišť. Členové asociace investují až 17 procent svého obratu do výzkumu a vývoje a zaměstnávají 190 tisíc lidí. Asociace se zaměřuje na zlepšení dostupnosti léků a podporu inovací, které mají zajistit udržitelný a efektivní evropský zdravotnický systém.