Ve středu a ve čtvrtek podstoupil kandidát na amerického ministra zdravotnictví a sociálních věcí Robert F. Kennedy, přezdívaný také RFK, grilování v senátním finančním výboru a také ve výboru pro zdraví, vzdělávání, práci a důchody. Na obou sice tvrdil, že není proti očkování, na řadu otázek ale odpovídal vyhýbavě a v oblasti programů Medicare a Medicaid, v nichž je pojištěno 150 milionů Američanů, projevil neznalost. U senátorů mu nepřidal ani úterní dopis od Kennedyho sestřenice Caroline Kennedyové, ve kterém RFK označila za predátora, který nemá pro post ministra vzdělání. Zda tak Robert F. Kennedy ministerské křeslo opravdu získá, zůstává nejisté. Tématu se věnují světová média jako New York Times, Reuters či NPR.
Finanční výbor, před nímž Kennedy ve středu vystoupil, zatím neřekl, zda pošle Kennedyho nominaci do Senátu kontrolovaného republikány, který doposud žádného z Trumpových nominantů neodmítl. Mluvčí výboru uvedl, že hlasování by se mohlo uskutečnit příští týden. Podobně i čtvrteční slyšení před senátním výborem pro zdraví, vzdělávání, práci a důchody proběhlo bez hlasování.
Na středečním slyšení před finančním výborem se zdálo, že si Kennedy není jistý, jak odpovědět na některé otázky týkající se programů Medicare a Medicaid, které tvoří většinu národního rozpočtu na zdravotnictví. V reakci na republikánského senátora Billa Cassidyho Kennedy řekl, že nemá návrh na reformu programu Medicaid. Kennedy také odmítl dát jasnou odpověď na to, zda by se distancoval od svých vlastních finančních zájmů, pokud by byl potvrzen na pozici ministra. Na zasedání navíc prohlásil, že SSRI antidepresiva jsou stejně návyková jako heroin (již v dříve řekl, že jsou také zodpovědná za střelby na amerických školách).
Demokratický senátor Mark Warner z Virginie na Kennedyho naléhal ohledně toho, jaké federální zaměstnance hodlá propustit na ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb, protože se objevily obavy z čistek. Kennedy řekl, že chce nahradit 600 pracovníků z Národních institutů zdraví, načež Warner poukázal, že na jejich soukromém setkání Kennedy uvedl, že se chce zbavit 2200 zaměstnanců ministerstva. Už dříve také Kennedy vzkázal zaměstnancům Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby si balili kufry.
Senátor Ron Wyden, nejvyšší demokrat ve finančním výboru Senátu, řekl CNN, že si nemyslí, že by některý z jeho demokratických kolegů v panelu po středečním slyšení Kennedyho podpořil. „Byl nedůvěryhodný a nepřipravený,“ uvedl senátor.
Mohlo by vás zajímat
Může muž finančně závislý na podkopávání vakcín změnit názor?
Během rozsáhlého čtvrtečního výslechu Kennedy mluvil jistěji než den předtím. Uvedl, že podpoří očkovací kalendář pro děti v USA, výzkum a vývoj ptačí chřipky a vědecká data o bezpečnosti vakcín. Podobně jako ve středu odmítl, že je proti očkování, na konkrétní dotazy ale odpovídal vyhýbavě.
Senátoři se ho ptali na komentáře a názory, které šířil po desetiletí, včetně toho, že je „vysoce pravděpodobné“, že lymeská borelióza byla vojenskou biologickou zbraní. Na to Kennedy odvětil, že prý nikdy neřekl, že definitivně vznikla v laboratoři. Na otázku senátora Bernieho Sanderse, zda souhlasí s tím, že vakcíny nezpůsobují autismus, neodpověděl. Řekl také, že neví, zda vakcína proti koronaviru zachránila miliony životů. Na přetřes přišlo i to, že by Kennedy chtěl jiná očkovací schémata pro Afroameričany a bílé.
Ani na tomto zasedání Kennedy nepřesvědčil republikánského senátora a lékaře z Louisiany Billa Cassidyho, který zasedá jak ve finančním, tak zdravotním výboru. „Vaše minulost podkopávání důvěry ve vakcíny nepodloženými nebo zavádějícími argumenty mě znepokojuje,“ řekl Kennedymu. „Může 70letý muž, který strávil desetiletí kritikou očkování a který je finančně závislý na hledání problémů u vakcín, změnit své postoje a přístup nyní, když bude mít nejdůležitější pozici ovlivňující očkovací politiku ve Spojených státech?“ ptá se Cassidy, který chce ještě Kennedyho vyslechnout o víkendu.
Pokud by všichni demokraté ve finančním výboru spolu s Cassidym hlasovali proti Kennedymu, nominace by nemusela být posunuta k posouzení do Senátu. Pokud se tam dostane, bude Kennedy potřebovat podporu alespoň 50 senátorů.
V případě, že se Kennedy stane ministrem zdravotnictví a sociálních služeb, bude dohlížet na více než tři biliony dolarů výdajů na zdravotnictví, včetně Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv a agentur odpovědných za programy zdravotního pojištění Medicare a Medicaid.
Neblahé rodinné svědectví
Senátory před hlasováním pro Kennedyho v úterý varovala Caroline Kennedyová, sestřenice Roberta F. Kennedyho a dcera bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho. Ta v dopise označila svého bratrance za predátora s tím, že jeho názory na zdravotnictví jsou nebezpečné.
„Bobby celý svůj život zkresluje, lže a podvádí,“ řekla Caroline Kennedyová ve videu na platformě X, kde přečetla svůj dopis adresovaný senátorům. Podle ní je její bratranec „závislý na pozornosti a moci“, dává pokrytecké rady, aby odrazoval rodiče od očkování vlastních dětí, přičemž se na své křížové výpravě proti očkování obohacuje.
Caroline Kennedyová ve svém dopise dále tvrdí, že RFK „silou své osobnosti“ v minulosti stáhl další členy rodiny do drogové závislosti, kterou sám trpěl. „Jeho sklep, garáž i pokoj na koleji byly středem dění, kde byly k dispozici drogy, a rád předváděl, jak dává do mixéru mláďata kuřat a myší, aby nakrmil své jestřáby. Často to byla perverzní scéna zoufalství a násilí,“ popsala Kennedyová. Sám RFK se ze závislosti na heroinu vymanil, ale jeho blízcí, které povzbudil k užívání návykových látek, dál „trpěli závislostí, nemocí a smrtí, zatímco Bobby pokračoval ve zkreslování, lhaní a podvádění“.
„Znám Bobbyho celý svůj život; vyrůstali jsme spolu,“ napsala Kennedyová. „Není žádným překvapením, že chová dravce jako domácí mazlíčky, protože sám je predátor.“
Podle Kennedyové nemá RFK lékařské, finanční nebo vládní zkušenosti, aby vedl ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb. Vědci a odborníci v oblasti zdravotní péče si podle ní zaslouží ministra, „který by se zavázal prosazovat špičkovou medicínu k záchraně životů, ne někoho, kdo odmítá pokroky, které jsme již udělali. Zaslouží si v čele klíčové agentury stabilního, morálního a etického člověka,“ napsala. „Zaslouží si někoho lepšího než Bobbyho Kennedyho – a my ostatní také.“
Bez ohledu na životy
Kennedy je neblaze proslulý zejména kvůli postoji k očkování. Tvrdí sice, že není jeho odpůrcem, ale pouze bojuje za jeho bezpečnost, nicméně (mimo jiné) šíří různými nezávislými studiemi opakovaně vyvrácené bludy o spojitosti očkování a autismu.
Samojská premiérka Fiame Naomi Mataʻafa nyní zkritizovala názory Roberta F. Kennedyho kvůli šíření dezinformací o vakcínách souvisejících se smrtelnou epidemií spalniček v roce 2019, která si v její zemi vyžádala životy nejméně 83 lidí, většinou dětí. K epidemii došlo čtyři měsíce poté, co zemi navštívil RFK.
V květnu 2021, tedy na vrcholu pandemie, kdy týdně v Americe umíraly na covid tisíce lidí, také Kennedy požádal federální úředníky, aby zrušili schválení všech vakcín proti koronaviru. Petice byla podána jménem neziskové organizace Children’s Health Defense, kterou Kennedy založil a vedl. Podle ní rizika vakcín převažují nad přínosy a očkování není potřeba, protože máme dostupnou léčbu včetně ivermektinu a hydroxychlorochinu, které byly již tehdy považovány za neúčinné. Později téhož roku Kennedy prohlásil, že vakcína proti covidu je „ta nesmrtelnější, jaká byla vynalezena“. O očkování proti obrně zase řekl, že „stála více životů, než zachránila“.
O nic méně kontroverzní není ani Kennedyho podíl na žalobách týkajících se očkování proti HPV u mladistvých. Dohoda s právnickou firmou Wisner Baum už vynesla Kennedymu za poslední dva roky více než 2,5 milionu dolarů. Tato částka je přitom o mnoho vyšší než asi 200 000 dolarů, které bere ministr zdravotnictví a sociálních služeb. Kennedy má nárok na 10 procent poplatků v případech, které společnosti doporučil. Podle některých žalob byly například rané studie vakcíny společnosti Merck „navrženy tak, aby zakryly identifikaci vážných následků, včetně těch s opožděným nástupem,“ ukazují soudní záznamy.
Podle domluvy si Kennedy může ponechat peníze v případech, o kterých etické oddělení ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb rozhodne, že se netýkají federální vlády. Podle expertů ovšem jakékoli kroky, které Kennedy podniká v souvislosti s firmou Merck, jedním z největších výrobců léků, mohou být motivovány jeho finančním zájmem.
Ohledně všech těchto kauz byl Kennedy dotazován v senátních výborech. Pokud by Senát potvrdil Kennedyho ministrem zdravotnictví a sociálních služeb, převzal by Kennedy dohled nad osmi miliardami dolarů v rámci programu Vakcíny pro děti a měl by pravomoc jmenovat nové členy do panelu, který bude vydávat doporučení ohledně vakcín. O tom, co všechno by Kennedy jako ministr mohl ovlivňovat, jsme informovali zde. To je také důvod, proč proti jeho dosazení na post ministra varují vědci a lékaři v čele s osmi desítkami nobelistů.
Na traktoru proti závislostem
Za zmínku na závěr stojí také Kennedyho nápady v oblasti léčby závislostí. V zemi, v níž došlo během jednoho roku k 90 tisícům úmrtí kvůli předávkování, se chystá prosazovat tzv. ozdravné farmy. Na nich by se „americké děti mohly znovu spojit s americkou půdou a naučit se disciplíně tvrdé práce“. Mají zde být zakázané mobilní telefony a lidé by zde mohli zůstat, jak dlouho by chtěli. Vedle těch, kdo se potýkají se závislostmi, by měly být farmy otevřeny i mladým lidem, kteří nechtějí užívat antidepresiva nebo léky na ADHD.
Inspiraci Kennedy čerpá ze dvou zařízení, ani jedno z nich ovšem nepovoluje užívání substituční léčby, nepracují na nich zdravotníci ani vyškolení terapeuti. První z nich je farma, kde vyjde pokoj měsíčně na 11 tisíc dolarů (cca 266 tisíc korun), a lidé se tu učí, jak se starat o dobytek, jezdit traktorem a opravovat stodoly; součástí terapie je i meditace a jóga.
Druhá se jmenuje Other Site Academy a její obyvatelé se zavazují, že zůstanou alespoň 30 měsíců. Pokoj, jídlo a skupinovou terapii mají zdarma, ovšem musí pracovat v podnicích, které akademie provozuje, včetně stavební či stěhovací firmy, skladu či secondhandu. Při nástupu nesmí zájemce užívat substituční léčbu ani antidepresiva. Přibližně polovina obyvatel se přihlásila na akademii jako alternativu k vězení. Pro některé byl ovšem denní režim tak přísný, že se raději rozhodli vrátit se za mříže.
I výkonný ředitel akademie Dave Durocher si odpykal čtyři tresty odnětí svobody za prodej drog a střelných zbraní a čelil 22 letům vězení, když se obrátil na terapeutickou komunitu, kde zůstal téměř devět let. Sám přiznává, že pravidla jsou přísná – žádné rvačky, pozitivní testy na drogy ani randění mezi obyvateli. „Je to kultura odpovědnosti, důvod, proč se lidé mohou změnit a stát se verzí sebe sama 2.0,“ myslí si Durocher.
Kennedy plánuje stovky takových farem zaplatit uvalením federální daně na marihuanu, kterou by chtěl plošně legalizovat a prodávat ve specializovaných prodejnách po celé zemi.
K dalším Kennedyho aktivitám patří také podpora pití nezpracovaného mléka (navzdory rizikům, na něž opakované zdravotní autority upozorňují, více zde) a naopak odpor proti fluorizaci vody. Kennedy je zastáncem konspiračních teorií, jako je tvrzení, že HIV nezpůsobuje AIDS, že pesticidy stojí za genderovou dysforií nebo že wi-fi vede k rakovině.