Mnohé regionální nemocnice v Česku se potýkají s „nedostatkem“ porodů. Počet dětí, které v nich ročně přijdou na svět, je u některých hluboko pod hranicí 600, tedy čísla, které Česká gynekologická a porodnická společnost považuje za žádoucí. Zdravotnický deník zjišťoval u dvacítky nemocnic s nejnižším počtem porodů, zda nízká vytíženost jejich zařízení není překážkou pro uzavírání smluv se zdravotními pojišťovnami. Na to porodnice odpovídaly záporně. Mnohé odpovědi ale zůstaly vyhýbavé a několik porodnic ani přes opakovaný dotaz neodpovědělo. Společným jmenovatelem řady odpovědí byl argument o zajištěném personálním i technickém zázemí, nutnosti zachovat dostupnost gynekologicko-porodnické péče a oblíbenosti u rodiček a také o vymezení se vůči počtu výkonů coby indikátoru kvality zdravotnických služeb, což je ostatně i postoj Asociace českých a moravských nemocnic. Data o počtech porodů čerpal ZD z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Podařilo se vám uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou? Od kdy a na jak dlouhé období? Pokud je tato smlouva na kratší dobu než pět let, co s tím budete dělat?

Domažlice (odpovídal mluvčí Jiří Kokoška): Rámcové smlouvy o poskytování péče mezi VZP a jednotlivými nemocnicemi Plzeňského kraje včetně Domažlické nemocnice jsou uzavřeny standardně na pět let. Pochopitelně je ale lze ve všech nemocnicích průběžně doplňovat dodatky, které mohou dle potřeb konkrétního regionu nebo nemocnice nebo jiných faktorů některou péči omezovat nebo naopak jinou přidávat. Ale vzhledem k řadě faktorů není důvod o budoucnosti porodnice Domažlické nemocnice vůbec spekulovat. Splňuje všechny potřebné podmínky provozu, jako například dostatečný počet atestovaných a velmi zkušených lékařů či přístrojového vybavení. Její provoz si přejí všechny zainteresované strany, tedy vedení nemocnice, zástupci kraje coby zřizovatele, město Domažlice i ostatní obce a také pojišťovny. K tomu samy rodičky vyjadřují svou spokojenost, což mimo jiné dokazuje loňský nárůst porodů, i když v celé ČR porodnost naopak klesá. Navíc z části regionu, který obsluhuje domažlická porodnice, není časově dostupné žádné jiné zdravotnické zařízení. Na Domažlicku navíc pevně věříme, že i když jsme čtvrtý nejméně zalidněný okres v zemi, a tedy z logiky věci nemůžeme být v porodnictví „top ten“, tak i přesto v tomto i dalších letech budou v Domažlicích počty porodů navzdory trendu v ČR kontinuálně růst.

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov (odpovídal PR manažer Petr Ballek): V benešovské porodnici se v roce 2024 narodilo celkem 568 dětí, z toho čtvery dvojčata. V roce 2023 bylo uskutečněno 715 porodů, v roce 2022 bylo uskutečněno 813 porodů a v roce 2021 pak 943 porodů. Z těchto čísel je zřejmé, že naše porodnice je historicky mezi nastávajícími maminkami oblíbená a disponuje profesionálním personálem. Navíc zajišťujeme pro maminky a jejich miminka mnoho doplňujících služeb a tzv. „domácí atmosféru“, jež mnohdy ve velkých porodnicích chybí. V neposlední řadě je nutno také zmínit, že naše gynekologicko-porodnické oddělení je po personální a medicinské stránce velmi stabilní a počítáme s jeho dalším rozvojem do budoucna. Při nedávné celostátní anketě oblíbenosti porodnic v České republice, které pořádalo jedno velké mediální vydavatelství, dostala naše porodnice od rodiček velmi vysoké hodnocení 4,7 z pěti možných bodů a zařadila se tím mezi nejlepší porodnice v ČR. Z těchto a dalších důvodů jistě není problémem standardně uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou v této oblasti. Budoucí maminky dnes ani do budoucna rozhodně nemusí mít obavy, že by jim nebyla naše porodnice k dispozici. Naopak počítáme s její dalším rozvojem a modernizací.

Nemocnice Pelhřimov (odpovídala mluvčí Alexandra Knapová): Od 1. ledna 2025 vstoupila v platnost nová smlouva Nemocnice Pelhřimov s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na období pěti let.

Mohlo by vás zajímat

Nemocnice Prachatice (odpovídal Michal Čarvaš, předseda představenstva a zároveň šéf Svazu českých a moravských nemocnic): Smlouvu máme uzavřenou na dva roky. Během této doby budeme jednat s Jihočeským krajem a se zdravotní pojišťovnou.

Nemocnice Strakonice (odpovídal předseda představenstva a zároveň předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Tomáš Fiala): Nemocnice Strakonice má od loňského prosince podepsanou Rámcovou smlouvu na pět let s VZP ČR. Tím tedy máme zajištěné fungování lůžkových i ambulantních kapacit včetně porodnice. Počet porodů v loňském roce skutečně poklesl na 501, na svět přišlo 503 novorozenců. Neboli, naše porodnice ve Strakonicích má své pevné místo na mapě jihočeských porodnic a počet porodů je reálně dostatečný. Z hlediska České republiky chci věřit, že porodnost již dále nebude klesat tak prudce, což je nyní již mírně patrné.

Nemocnice Děčín, Chomutov, Litoměřice (za zmíněné i další nemocnice, Ústí nad Labem, Teplice, Most a Rumburk, patřící pod Krajská zdravotní a.s., odpovídala mluvčí Miloslava Kučerová): Aktuálně jsou uzavírány rámcové smlouvy na dobu pěti let, v první řadě s VZP, přičemž předpokládáme uzavření smluv se všemi zdravotními pojišťovnami. V současné době není omezen provoz žádné z porodnic Krajské zdravotní.  S ohledem na realizované či plánované investiční aktivity a vzhledem k faktu, že o zachování tohoto segmentu zdravotní péče v konkrétní nemocnici nemůže rozhodovat pouze počet porodů za rok, ale také její dostupnost včetně návaznosti na další klinické obory, předpokládáme jejich zachování i v budoucnu.

Nemocnice AGEL Nový Jičín, Valašské Meziřící, Přerov (za zmíněné a další nemocnice ze skupiny AGEL, tedy Jeseník, Ostrava-Vítkovice, Prostějov a Valašské Meziřící odpovídala mluvčí Radka Miloševská): Co se týče našich porodnic, intenzivně pracujeme na jejich dalším rozvoji a zajištění kvalitní péče pro naše klientky. Po rekonstrukci porodnice ve Šternberku budou následovat další – v Novém Jičíně a Vítkovicích. Zdravotní pojišťovny deklarují zájem pokračovat v nasmlouvaných kapacitách ve všech zdravotnických zařízeních skupiny AGEL.