Počet klinických farmaceutů v tuzemských nemocnicích roste a, jak pro Zdravotnický deník uvedla jedna z tuzemských průkopnic tohoto oboru Milada Halačová, do několika let by klinického farmaceuta měla mít každá česká nemocnice. Anketním miniseriálem pro vás mapujeme, jaká je realita českých nemocnic, zda v nich kliničtí farmaceuti už fungují, v jakém počtu a jak. V úvodním díle se společně podíváme na situaci v pražských fakultních nemocnicích (FN), v nichž už jsou zástupci této profese etablovanou součástí každodenních procesů.
Kolik klinických farmaceutů ve vaší nemocnici zaměstnáváte?
FN Motol, odpovídá vedoucí lékárník Nemocniční lékárny Petr Horák: Aktuálně u nás pracují čtyři atestovaní kliničtí farmaceuti, další kolegové na oddělení jsou v atestační přípravě.
FN Bulovka, odpovídá vedoucí klinická farmaceutka Jana Gregorová: Máme klinické farmaceuty na sedm úvazků, fyzicky je to osm lidí.
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), odpovídá vedoucí Oddělení klinické farmakologie a farmacie Irena Štenglová Netíková: Devět farmaceutů a pět klinických farmakologů, vystudovaných lékařů. Úvazků je dohromady osm.
Mohlo by vás zajímat
Ústřední vojenská nemocnice Praha (ÚVN), odpovídá tisková mluvčí Adéla Davidová: Zaměstnáváme deset klinických farmaceutů, někteří mají částečné úvazky, takže dohromady je to zhruba osm plných úvazků.
Poskytují kliničtí farmaceuti ve vaší nemocnici krom práce na odděleních i ambulantní služby?
FN Motol: Naši kliničtí farmaceuti se vzhledem ke své personální kapacitě věnují primárně hospitalizovaným pacientům, na vyžádání našich lékařů ale poskytují i konziliární servis pro pacienty ambulantní. Ostatním ambulantním pacientům nabízíme možnost konzultace, kterou poskytují ostatní vyškolení farmaceuti. Oddělení klinické farmacie je součástí naší nemocniční lékárny, kde pracují farmaceuti různých specializací.
FN Bulovka: Ve FN Bulovka máme samostatné Oddělení klinické farmacie, v rámci kterého funguje také ambulance. Ta je v provozu 20 hodin týdně, ale je také možné domluvit se na ambulantním konziliu individuálně, tedy nad rámec uvedených hodin.
VFN: Máme oddělení i ambulanci, ambulance funguje pět dní v týdnu osm hodin, pacienti chodí z Prahy i vzdálenějších regionů, často jsou doporučováni lékaři naší nemocnice.
ÚVN: Ambulance klinické farmacie byla v ÚVN zřízena v prosinci 2023. Konziliární činnost pro ambulantní lékaře – tedy ambulantní specialisty ÚVN, externí ambulantní pracoviště a ordinace praktických lékařů – probíhá kdykoliv během pracovní doby tohoto oddělení, a to buď telefonicky nebo e-mailem.
Plánujete počet klinických farmaceutů do budoucna i rozšiřovat?
FN Motol: Ano, plánujeme.
FN Bulovka: Ano, oddělení personálně posilujeme tak, aby klinicko-farmaceutická péče mohla být v plné šíři poskytována všem pacientům, kteří ji potřebují.
VFN: Od loňska jsme rozšířili tým na osm úvazků, v nejbližší době další rozšiřování nechystáme, ale v budoucnu by bylo velmi užitečné, protože zatím nejsme schopni pokrýt všechna lůžková oddělení naší nemocnice.
ÚVN: Velikost našeho týmu bude vždy korespondovat s potřebami klinických oddělení, respektive našich pacientů.
Platí ve vaší nemocnici, že některý z klinických farmaceutů vidí každého pacienta v den příjmu nebo v den následující, nebo se kliničtí farmaceuti zaměřují jen na pacienty, u nichž je o to požádají lékaři z oddělení?
FN Motol: Vzhledem k velikosti naší nemocnice a k počtu pacientů není možné, aby kolegové viděli všechny pacienty. Pracujeme tedy v kombinovaném režimu, kdy se kolegové soustředí na pacienty vybraných klinických pracovišť, na která jsou přiděleni, a vedle toho poskytují konzilia vyžádaná.
FN Bulovka: Některým našim oddělením a klinikám poskytujeme takzvanou systematickou komplexní péči, což znamená, že vidíme každého pacienta v den příjmu nebo následující den. Některým zajišťujeme pouze konziliární službu, když o ni požádá lékař.
VFN: Kliničtí farmaceuti většinou vidí všechny pacienty kliniky, kterou mají na starost, nejméně jedenkrát týdně, nebo se zaměřují jen na pacienty, u nichž je o to požádají lékaři z oddělení – většinou u klinik nebo oddělení, se kterými není navázána pravidelná spolupráce.
ÚVN: Ano, je to u nás na většině lůžek standardem. Součástí takzvané systematické komplexní klinickofarmaceutické péče je vstupní screening medikace pacienta při příjmu, rozdělení pacientů podle rizikovosti, a pokud je třeba, tak i stanovení plánu farmakoterapie a následné ověřování účinnosti plánu – tedy opakované kontroly dle klinického stavu pacienta, typu léčiva, požadavku ošetřujícího lékaře a podobně. Vše se provádí v multidisciplinárním týmu s lékaři.
Jak probíhá spolupráce lékařů a klinických farmaceutů? Účastní se kliničtí farmaceuti automaticky vizit a hlášení na odděleních?
FN Motol: Ano, na vybraných pracovištích se účastní jak hlášení, tak vizit.
FN Bulovka: Účast na vizitách a hlášeních na odděleních a klinikách je automatická činnost, je to ale pouze jedna část péče klinicko-farmaceutické péče. Na odděleních, kde je poskytována systematická činnost, jsou kliničtí farmaceuti aktivními členy týmu. To znamená, že ve spolupráci s lékařem optimalizujeme mediaci pacienta jak na příjmu, tak během hospitalizace, při překladu nebo propouštění. Na odděleních či klinikách jsou kliničtí farmaceuti na denní bázi, sledují vývoj a jsou schopni reagovat včas na změny. Jejich doporučení je součástí zdravotnické dokumentace. Při konziliárním hodnocení pracují s požadavky lékaře, ale vždy se také seznamují s dokumentací pacienta, s jeho laboratorními výsledky, a podobně.
Další součástí klinicko-farmaceutické péče je konzultace a pohovor s pacienty. Naši kliničtí farmaceuti mají možnost si na denní bázi předávat informace o pacientech, kteří jsou překládáni a zachovávat tak kontinuitu péče. S lékaři spolupracujeme také na konkrétních problematických oblastech farmakoterapie v multidisciplinárních týmech, jako jsou například antibiotický nebo pediatrický tým.
VFN: Účastní se, většinou velkých vizit. Ale kontakt s odděleními a návštěvy na lůžkových odděleních jsou častější.
ÚVN: Ano, ale záleží na povaze a režimu klinického pracoviště. Preferován je každodenní osobní kontakt klinického farmaceuta s lékaři a ostatním zdravotnickým personálem na oddělení.