Kliničtí farmaceuti jsou již etablovanou součástí tuzemských fakultních nemocnic. Zdravotnický deník si to po těch pražských ověřil i ve zbytku České republiky. V některých mimopražských „fakultkách“ kliničtí farmaceuti krom konziliární péče a účasti v multidisciplinárních týmech některých oddělení poskytují i služby ambulantní. Všechny nemocnice se navíc shodují v tom, že řady svých klinických farmaceutů plánují ještě rozšiřovat a postupně je zapojovat do práce na více odděleních.

Šest klinických farmaceutů – tři s atestací a tři v předatestační přípravě – pracují v současné době na oddělení klinické farmacie nemocniční lékárny Fakultní nemocnice (FN) u sv. Anny v Brně, a to na necelých pět plných úvazků. „Tito farmaceuti poskytují systematickou i konziliární klinickofarmaceutickou péči a jsou nedílnou součástí multidisciplinárních týmů na klinice anesteziologicko-resuscitační, neurologické, I. a II. interní, I. a II. chirurgické, neurochirurgické, ortopedické, otorinolaryngologické a na odděleních urologie a paliativní péče. Další kliniky a oddělení nemocnice mohou v případě potřeby využívat služeb klinických farmaceutů v rámci konziliární služby. Také mimonemocniční ambulantní konzilia pro lékaře jsou úspěšně řešena již několik let,“ popsal Zdravotnickému deníku mluvčí nemocnice Jiří Erlebach s tím, že pro pacientskou veřejnost je plánováno spuštění ambulance v průběhu letošního roku.

Každé z výše uvedených oddělení FN u sv. Anny v Brně má svého farmaceuta, jehož snahou je zhodnotit vstupní medikaci pacienta v co nejkratší době po přijetí k hospitalizaci. „Personální situace nicméně v současnosti neumožňuje tohoto dosáhnout ihned v den příjmu, pokud se nejedná o pacienty na jednotkách intenzivní péče – u nich dochází k revizi farmakoterapie na denní bázi,“ vysvětlil Erlebach. A dodal: „Spolupráce mezi klinickými farmaceuty a lékaři probíhá v nemocnici na denní bázi. Farmaceuti nejenže aktivně participují na vizitách, ale rovněž se účastní hlášení na jednotlivých odděleních. Jejich přítomnost zajišťuje rychlé řešení lékových problémů a podporu lékařů v rozhodovacím procesu.“

Deset klinických farmaceutů, kteří se věnují práci na odděleních i v ambulanci, v současnosti zaměstnává FN Brno. „Pracují na úseku klinické farmacie, který je nejmladším pracovištěm nemocniční lékárny. Ambulance klinické farmacie byla založena loni v březnu. V současné době funguje dvě hodiny týdně a je určena pro objednané pacienty. Na dotazy lékařů odpovídají kliničtí farmaceuti denně od 8 do 13 hodin elektronicky,“ uvedla pro Zdravotnický deník vedoucí Nemocniční lékárny Šárka Kozáková.

„Zajišťujeme jak systematickou klinicko-farmaceutickou péči na vybraných klinikách, tak konziliární činnost pro celou nemocnici,“ popsala Kozáková pracovní náplň klinických farmaceutů ve FN Brno. Režim zapojení do procesů jednotlivých klinik se liší. „Spolupráce klinických farmaceutů s lékaři je nastavena individuálně podle potřeb jednotlivých klinik tak, aby byla co nejpřínosnější pro co největší počet pacientů,“ upřesnila Kozáková.

Mohlo by vás zajímat

Sedm klinických farmaceutů v současnosti pracuje v plzeňské fakultní nemocnici. „Ve FN Plzeň zajišťují klinickofarmaceutickou péči dvě samostatná pracoviště Oddělení klinické farmacie – jedno v areálu na Borech, kde jsou 4 zaměstnanci, a druhé v lochotínském areálu, kde jsou 3 zaměstnanci. Oba týmy poskytují konziliární péči všem pracovištím napříč nemocnicí, ambulantním i lůžkovým,“ popsala Zdravotnickému deníku tisková mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Krom konziliární péče je na vybraných pracovištích FN Plzeň poskytována i systematická péče, kdy se kliničtí farmaceuti pravidelně účastní vizit, hodnotí medikaci při příjmu pacienta a po celou dobu hospitalizace. „Jedná se o I. interní kliniku, Psychiatrickou kliniku, Hematoonkologické oddělení, Chirurgickou kliniku, Kliniku anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny a Interní oddělení Kliniky pneumologie a ftizeologie,“ vyjmenovala Levorová s tím, že vizí nemocnice je tuto systematickou péči je rozšířit i na další pracoviště.

Šest klinických farmaceutů na 4,4 úvazku dnes zaměstnává FN Olomouc. „Kliničtí farmaceuti fungují organizačně pod nemocniční lékárnou jako Oddělení klinické farmacie,“ upřesnil pro Zdravotnický deník mluvčí nemocnice Adam Fritscher. A k praktickému zapojení klinických farmaceutů dodal: „Zatím je u vybraných klinik cílem plošný screening, tedy zhodnocení medikace každého nového pacienta.“ Vizit a hlášení na jednotlivých klinikách se ve FN Olomouc kliničtí farmaceuti neúčastní automaticky, ale podle dohody s lékaři klinik.

O práci klinických farmaceutů ve FN Hradec Králové si můžete přečíst v našem rozhovoru s tamní vedoucí Oddělení klinické farmacie Petrou Rozsívalovou, v němž popisuje všechny oblasti a role, v nichž kliničtí farmaceuti v nemocnici působí.

Personální posilování na obzoru

Všechny oslovené fakultní nemocnice nám potvrdily, že jejich plány zahrnují také rozšíření počtu klinických farmaceutů ve svých řadách. „Vzhledem k rostoucím nárokům na bezpečnost, efektivitu a individualizaci farmakoterapie by bylo rozšíření týmu klinických farmaceutů velkou výhodou, neboť multidisciplinární týmy jednoznačně zvyšují kvalitu poskytované zdravotnické péče a snižují náklady,“ uvedl Jiří Erlebach z FN u sv. Anny v Brně.

Plány na rozšiřování počtu svých klinických farmaceutů mají i všechny ostatní fakultní nemocnice. S tím, jak bude počet jejich klinických farmaceutů narůstat, navíc plánují i jejich zapojení do práce na větším počtu oddělení nebo klinik.