Počty a pracovní náplň klinických farmaceutů v jednotlivých tuzemských nemocnicích se nemusí lišit jen podle regionu nebo velikosti a typu nemocnice (více si přečtěte zde, zde, zde a zde). Různě to může fungovat i v nemocnicích jednoho holdingu spravujícího větší množství zdravotnických zařízení. Nemocnice ve Zdravotnickém holdingu Královéhradeckého kraje jsou přitom dobrým příkladem toho, jak lze v rámci klinické farmacie úspěšně kooperovat.
Tři kliničtí farmaceuti v současné době pracují v Oblastní nemocnici Trutnov. „Dvě máme specializaci v oboru klinické farmacie, jeden kolega je ve specializační přípravě. Máme své oddělení a poskytujeme ambulantní klinickofarmaceutickou péči. Ambulance je pacientům k dispozici v pracovní dny v časech od sedmi ráno do půl čtvrté odpoledne, nutné je předchozí objednání,“ popsala Zdravotnickému deníku klinická farmaceutka trutnovské nemocnice Martina Maříková.
V rámci své práce na odděleních trutnovské nemocnice se kliničtí farmaceuti pravidelně účastní hlášení a vizit a na denní bázi komunikují s ošetřujícími lékaři, případně primáři jednotlivých oddělení a poskytují pacientům jednotlivých oddělení klinickofarmaceutickou péči. Tu poté evidují v nemocničním informačním systému a výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění zadávají do systému pro pozdější účet jednotlivým zdravotním pojišťovnám. „Měsíčně evidujeme péči o zhruba pět set pacientů s různou mírou rizika ve vztahu k farmakoterapii a diagnózám a komorbiditám každého pacienta,“ shrnula Maříková.
Kliničtí farmaceuti trutnovské nemocnice také úzce spolupracují s Oddělením klinické biochemie a Oddělením klinické mikrobiologie. „Jsme schopni se podílet na terapeutickém monitorování hladin léčiv s úzkým terapeutickým spektrem a interpretovat zjištěné laboratorní výsledky,“ uvedla Maříková. Konzultace navíc trutnovští kliničtí farmaceuti nabízejí i „externí“. „Na naše oddělení se obracejí lékaři z jiných nemocnic a ambulantní specialisté z naší oblasti, tedy z Trutnova a blízkého okolí,“ doplnila.
Navyšovat počet klinických farmaceutů se v Trutnově zatím nechystají, stávající počet tří úvazků se pro nemocniční provoz ukázal jako dostačující. „Nicméně v případě, že by došlo k navýšení počtu ambulantních pacientů, nebo kdyby se významně rozšířila spolupráce se zdravotnickými a sociálními zařízeními v našem okolí, bychom navýšení počtu klinických farmaceutů pravděpodobně zvažovali,“ uvedla Maříková.
Mohlo by vás zajímat
Čtyři klinické farmaceutky v současné době pracují v Oblastní nemocnici Náchod. Zkušenosti s jejich spoluprací s lékaři na odděleních jsou pozitivní. „Převažují u nás dobré zkušenosti na obou stranách. Pravidelná účast klinických farmaceutů probíhá na odděleních chirurgie, ortopedie, ARIM (oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny – pozn. red.), neurologie, v léčebně dlouhodobě nemocných a na interně. Na ostatních odděleních probíhá spolupráce s klinickými farmaceuty na vyžádání lékařů,“ popsal Zdravotnickému deníku předseda správní rady náchodské nemocnice Jan Mach. A díky dobrým zkušenostem s prací klinických farmaceutů, plánuje Oblastní nemocnice Náchod posílení jejich týmu – do budoucna by se měl jejich počet v nemocnici navýšit ze čtyř na pět.
Na rozdíl od některých oddělení v jiných nemocnicích není setkání klinického farmaceuta s pacientem v den příjmu nebo v den následující v Náchodě automatické. „Systémově to takto nastavené nemáme. Farmaceutky pracují primárně s nemocničním informačním systémem, nicméně pacienta vidí minimálně jednou týdně,“ popsal Mach systém, který se v nemocnici ukázal jako funkční.
Toho, že se kliničtí farmaceuti etablovali v Náchodě, využívá další nemocnice v holdingu, zhruba 35 kilometrů vzdálená Nemocnice Rychnov nad Kněžnou. V ní zatím kliničtí farmaceuti nepracují, i když by se to mělo již brzy změnit. „Jsme již v jednání, která se snad podaří v blízké době dotáhnout,“ uvedl pro Zdravotnický deník ředitel rychnovské nemocnice Luboš Mottl. Do té doby tedy v Rychnově využívají konzultací klinických farmaceutů z náchodské nemocnice, s lékovými kombinacemi lékařům z oddělení někdy pomáhají konzultacemi také lékárníci z nemocniční lékárny. „Přiměřeně, v rámci svých možností, za což jsme pracovníkům Královéhradecké lékárny, a.s. vděčni,“ dodal Mottl.
Kliničtí farmaceuti zatím nepracují ani v Nemocnici Dvůr Králové nad Labem, jejich angažování v dohledné době nemocnice ani neplánuje. Ani královédvorská nemocnice ale není o služby klinického farmaceuta ochuzena. „Využíváme externího klinického farmaceuta, se kterým konzultujeme léčbu našich pacientů převážně online či telefonicky. Pokud je potřeba, přijede do nemocnice,“ popsala Zdravotnickému deníku hlavní sestra nemocnice Jana Holanová.
Jednoho atestovaného klinického farmaceuta zaměstnává další nemocnice holdingu, Oblastní nemocnice Jičín. Ten se zaměřuje především na pacienty, u nichž ho o to požádají lékaři z oddělení. Tento model funguje ke spokojenosti všech. „Spolupráci si lékaři na interním a ARO oddělení velice pochvalují,“ uvedl pro Zdravotnický deník předseda správní rady jičínské nemocnice Daniel Malý. A dodal, že v dohledné době by už nemusel tamní klinický farmaceut pracovat v nemocnici sám, ta má totiž plány na rozšíření týmu.