Situace s dostupností infuzních roztoků v nemocnicích se od začátku roku stabilizovala, potvrzuje v rozhovoru pro Zdravotnický deník Michal Hojný, předseda Sekce nemocniční farmacie ČFS JEP a vedoucí ústavní lékárny IKEM. Díky obnoveným dodávkám od stabilních i nových zahraničních dodavatelů se nemocnice dostaly do lepší pozice než na konci loňského roku, kdy se potýkaly s výpadky a zvýšenou poptávkou. Přestože je situace pod kontrolou, klíčové pro její další stabilizaci zůstává pravidelné zásobování.
Jaká je aktuální situace s dostupností infuzních roztoků v nemocnicích? Došlo od ledna k nějakému zlepšení?
U nás v IKEM jsme jednoznačně zaznamenali zklidnění. Dostali jsme se do lepší situace, než jsme byli v polovině prosince a troufám si říct, že se situace změnila i v terénu, protože na toto téma ubylo urgencí a dotazů od kolegů. To je pro mě takový indikátor, že se situace zjevně i u ostatních poskytovatelů zlepšila oproti situaci před Vánoci.
Jaké kroky přispěly ke zmírnění výpadků?
Vedle obnovených dodávek od 40 stabilních dodavatelů se v České republice začaly objevovat i dodávky roztoků ad hoc nakupované ze zahraničí, které situaci také pomáhají stabilizovat.
Mohlo by vás zajímat
Co vlastně zapříčinilo ohrožení dodávek roztoků?
Příčinou problému na konci minulého roku bylo, že došlo k naakumulování několika faktorů. V posledním kvartálu se ve větší míře objevily středně a krátkodobé výpadky napříč sortimentem jednotlivých výrobců, přičemž z velké části se to týkalo menších balení roztoků 100 a 250 ml. Tyto výpadky naštěstí v průběhu ledna a na začátku února ustaly. Situaci neprospělo ale ani to, že se před Vánoci zvýšila poptávka nemocnic ve snaze vytvořit si o něco větší zásoby, než je běžné, s ohledem na limitované dodávky ve druhé polovině prosince a vánoční provoz v nemocnicích.
Před Vánoci jsme měli většinou zásobu roztoků přibližně pouze na týden a bylo potřeba urgovat dodávky v prvním lednovém týdnu. Ty kdyby nepřišly, tak bychom se dostali do problémů. Naštěstí výrobci byli schopní rychle zareagovat a dodávky od nového roku standardně realizovaly.
Situace je tedy již lepší?
Nechtěl bych to zakřiknout, ale nyní již všichni výrobci dodávají roztoky v pravidelných intervalech do nemocnic. Právě realizace pravidelných – ideálně týdenních – dodávek je zásadní pro stabilizaci celé situace, jelikož žádná nemocnice nemá takovou kapacitu, aby si vytvořila zásobu roztoků třeba na měsíc.
Na lednové tiskové konferenci bylo avizováno, že stabilizace situace bude trvat možná i půl roku. Řekl byste tedy, že to jde tedy rychleji?
Tu situaci samozřejmě nevyřeší pouze jednorázová dodávka. Máme ale indicie o tom, že by zde mohly být zdroje pro dodávky roztoků nad rámec původně plánovaných objemů pro Českou republiku – a to dlouhodobé. To by skutečně bylo vhodné vzhledem k tomu, že potřeba roztoků od poskytovatelů meziročně roste. Navíc ve chvíli, kdy roztoků bude více pro nemocnice, může se uvolnit větší množství i pro ambulantní lékaře, pro veterinární péči a podobně.
Jako první mají tedy k roztokům přístup velké nemocnice?
Ano. Je logické, že první na řadě jsou velcí poskytovatelé lůžkové péče. Pevně ale doufám, že zde bude takové množství dodávek, že se dostane na všechny. Roztoky jsou totiž zásadní komoditou pro všechny poskytovatele bez ohledu na to, jestli jde o humánní nebo veterinární péči.
Jaký dopad měl nedostatek infuzních roztoků na péči o pacienty?
My jsme popravdě nezaznamenali žádný případ, kdy by výpadky roztoků poškodily nějakého pacienta. Docházelo sice k situacím, kdy se v souladu s SPC (souhrnem informací o léčivém přípravku, pozn. red.) například antibiotika a další přípravky ředily do jiných nosných roztoků, než se standardně používá, nebo že se používaly jiné objemy roztoků než je standardní, ale bylo to vše v souladu s registrační dokumentací přípravků. Nemáme tedy zprávy o tom, že by se někde objevil problém s dopadem na pacienta.