Pacienti v neléčitelném stavu by měli mít přiznán příspěvek na péči podstatně jednodušeji, než tomu bylo doposud. Přichází s tím novela zákona o sociálních službách, která prošla prvním čtením ve sněmovně a nyní čeká na projednání sociálním výborem. Terén navrhovanou změnu velmi vítá – díky rychlému zprostředkování příspěvku budou moci rodiny těžce nemocného lépe čerpat návazné služby a naplno se věnovat péči a důstojnému doprovázení svého blízkého.
Změna je součástí novely zákona o sociálních službách, jejímž cílem je sjednotit všechny dávky podmíněné dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a průkaz osoby se zdravotním postižením pod Českou správu sociálního zabezpečení. Vládní novela prošla na konci ledna v Poslanecké sněmovně prvním čtením a příští týden ve středu ji má projednat sociální výbor.
V balíku změn je i zjednodušené řízení o příspěvek na péči u osob v inkurabilním stavu. „Dosud bylo vždy vedeno klasické správní řízení. Nově se navrhuje při splnění dalších zákonem stanovených podmínek přiznat osobám v inkurabilním stavu nárok na dávku ve výši odpovídající stupni závislosti III (těžká závislost) po dobu 12 kalendářních měsíců bez provádění sociálního šetření a posuzování zdravotního stavu, na základě potvrzení ošetřujícího lékaře o inkurabilním stavu,“ stojí v důvodové zprávě.
Ošetřující lékař musí mít specializovanou způsobilost v oboru paliativní medicíny, klinické onkologie, interního lékařství, diabetologie, endokrinologie, gastroenterologie a hepatologie, geriatrie, medicíny dlouhodobé péče, kardiologie, nefrologie, revmatologie, hematologie, pneumologie a ftizeologie, neurologie, dětské neurologie nebo dětské kardiologie. Potvrzení o inkurabilním stavu vydá bezplatně a na příslušný úřad ho může poslat i elektronicky.
„Nově by se podle paragrafu 8a neměl posuzovat stupeň závislosti u osoby, která je v inkurabilním stavu vyžadujícím poskytování paliativní péče, jestliže jde o konečné stádium nevyléčitelné nemoci s neočekávaným koncem života a tato osoba doložila potvrzení. Pak bude automaticky tato osoba považována po dobu 12 kalendářních měsíců – ode dne podání žádosti o příspěvek – za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni III (těžká závislost). Nebudou tedy probíhat tzv. sociální šetření na místě a podrobovat pacienty a jejich rodiny zbytečným zkoumáním,” načrtává Kateřina Zbořilová Tichá z Fóra mobilních hospiců.
Mohlo by vás zajímat
Zajištění rodin může pomoci zabránit hospitalizacím
Úpravu terén velmi vítá. „Dlouho očekávaná novela přináší pacientům mobilních hospiců a jejich pečujícím především automatické přiznání příspěvku na péči, kdy pacientovi bude automaticky přidělen třetí stupeň závislosti. Máme velkou radost, že se tato změna podařila především u této skupiny pacientů, kdy jde především o každý prožitý den. Tímto odpadá často náročné sociální šetření a časově zdlouhavé přiznání příspěvku, takže pečující dosáhnou na příspěvky včas,” říká Kateřina Zbořilová Tichá.
„V současné době trvá proces přiznání příspěvku na péči mnoho měsíců a naši pacienti se ho často ani nedožijí. Mnozí z nich se do situace, kdy vyžadují nepřetržitou péči, dostávají náhle – z plné síly. Ztrácí svůj příjem, mnohdy i roli hlavního živitele rodiny. Další výpadek příjmu přichází často i ze strany nejbližšího, který opouští zaměstnání, aby se stal pečujícím. Pečující blízcí pak kromě psychicky i fyzicky náročné péče čelí finanční nejistotě, která jim možnost pečovat a vše zvládnout ještě více komplikuje. Pokud by jim byl příspěvek na péči zprostředkován v krátké době, mohli by lépe čerpat návazné služby, více se opřít o podporu a edukaci odborníků a místo obav z finanční tísně se naplno věnovat péči a důstojnému doprovázení svého blízkého,“ poukazuje Karolina Tumlířová, vedoucí oddělení psychosociálních služeb zdravotního ústavu Most k domovu. „Jsem přesvědčená, že taková stabilizace rodin by zároveň předešla častým výjezdům rychlé záchranné služby k paliativním pacientům a jejich případné hospitalizaci a pomohla tak uvolnit kapacity akutních lůžek,“ dodává.
Příspěvky na péči nově budou místo úřadů práce vyřizovat místně příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení. Rozhodnutí o přiznání příspěvku by mělo být podle schvalované úpravy vydáno do 15 dnů od podání žádosti.