Zakázaná slova, cenzura, mazání dat. Zprávy, které v posledních dnech přicházejí ze Spojených států, připomínají klasický román George Orwella 1984. V digitálních hrobech mizí nenahraditelná data a studie, odborníci přicházejí o svá místa a škrty imobilizují výzkumné instituce. Současně však zemí otřásá největší epidemie chřipky za posledních 15 let a v republikánském Texasu řádí spalničky i ptačí chřipka, která už zdaleka nepostihuje jen opeřence. Fakta o šířících se infekcích jsou přitom zametávana pod koberec.

„Dostali jsme dlouhý seznam slov, která mohou vést k odebrání grantu, včetně slov obhajoba, zaujatost (bias), gender, LGBT (lesby, gayové, bisexuálové, transgender), diverzita, inkluze, marginalizace a nedostatečné služby. Bylo nám řečeno, abychom odstranili odkazy na zranitelné skupiny a stáhli nebo pozastavili publikování jakékoliv výzkumné práce, která tato slova používá. Centru pro kontrolu nemocí (CDC) a dalším federálním organizacím se zdravotními datovými soubory bylo řečeno, aby odstranily data, která se týkají „genderové ideologie“. Odstranění těchto demografických údajů, které sledují ohrožené populace, bude znamenat, že vedení komunit a programoví manažeři nebudou mít podklady pro rozhodování nebo alokaci zdrojů pro ty, kdo zdravotní péči potřebují nejvíce. Toto je digitální genocida: populace zranitelných lidí jsou vymazávány,“ píše v British Medical Journal federální vědec, který v obavě o svou práci a bezpečnost zůstává v anonymitě.

Také pozastavení komunikace ze strany státních agentur vede v terénu k velké nejistotě. Pracovníci v oblasti veřejného zdraví například již řadu týdnů nedostávají aktuální údaje o ptačí chřipce.

„Nevíme, co se teď děje. Pokud nefunguje komunikace se CDC, netušíme, jestli se nákaza nerozšiřuje do naší oblasti. Na venkově existují malá zdravotnická oddělení, která bez těchto informací nebudou schopna informovat drobné farmáře, chovatele drůbeže nebo vysoce rizikové zemědělské pracovníky,“ říká podle NBC Michael Kilkenny, vedoucí zdravotního oddělení v Huntingtonu v Západní Virginii. Údaje o šíření ptačí chřipky přestala dostávat také Světová zdravotnická organizace, z níž se Donald Trump rozhodl vystoupit.

Příliš uklidňující v této souvislosti není ani to, že novopečený ministr zdravotnictví a sociálních služeb Robert F. Kennedy, známý šířením vyvrácených konspiračních teorií o očkování, označil aktuálně dostupné vakcíny proti ptačí chřipce, které má USA nashromážděné, za potenciálně nebezpečné a neúčinné. Zároveň je zastáncem pití nepasterovaného mléka, které může lidi vystavit riziku onemocnění, a to včetně ptačí chřipky. Právě ptačí chřipka také byla tématem studií, které byly zastaveny před publikací v časopise CDC Morbidity and Mortality Weekly Report (psali jsme zde). K tomu všemu paradoxně dochází v době, kdy případy přenosu ptačí chřipky na člověka zaznamenaly státy Ohio či Nevada.

Mohlo by vás zajímat

Stopka informacím se netýká jen ptačí chřipky, ale i dalších chorob, což je na vrcholu chřipkové sezóny obzvlášť znepokojivé. „CDC v současné době nehlásí údaje o chřipce prostřednictvím globálních platforem WHO, FluNet a FluID, kterým poskytovala informace mnoho a mnoho let,“ řekla Maria Van Kerkhove, dočasná ředitelka epidemické a pandemické připravenosti Světové zdravotnické organizace (WHO), na tiskovém briefingu 12. února.

Chřipková epidemie v USA je podle CDC nejhorší za 15 let. Od začátku října došlo minimálně k 24 milionům nákaz, 310 tisícům hospitalizací a 13 tisícům úmrtí na chřipku. Přesto se podle KFF Health News pravidelná analýza sezónní chřipky distribuovaná prostřednictvím sítě Health Alert Network CDC zastavila.

„Potřebuji vědět, jestli máme co do činění s virulentnějším kmenem nebo koinfekcí s jiným virem, kvůli kterému jsou moji pacienti nemocní, a co mám hledat, abychom věděli, zda jsou pacienti v nebezpečí,“ podtrhává Sonya Stokesová, lékařka na pohotovosti v San Francisco Bay Area. „Zpoždění dat vytváří nebezpečné situace v první linii,“ dodává.

Čistky začínají

Vedle cenzury a mazání dat začala Trumpova administrativa masově propouštět zaměstnance. V pátek ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb oznámilo plány propustit ve všech svých agenturách 5 200 zaměstnanců ve zkušební době. Zkušební doba se ovšem netýká jen nových zaměstnanců, ale vztahuje se i ​​na zkušené zaměstnance, kteří byli například nedávno povýšeni na novou vedoucí pozici. Čistky odstartovaly v sobotu, kdy dostaly v CDC výpovědi stovky lidí, a to včetně těch hrajících klíčové role v oblasti veřejného zdraví. Mezi nimi byly asi dva tucty pracovníků, kteří tvořili Laboratory Leadership Service neboli LLS, skupinu odpovědnou za školení pracovníků laboratoří veřejného zdraví a reakci na epidemie.

„Přišli jsme s novým sloganem pro LLS: ‚detektory nemocí‘. Pokud netestujete, nevíte, o jakou nemoc jde,“ řekl NBC News jeden z lidí, kteří nyní dostali výpověď. V posledních letech pomáhali členové LLS například s testováním horečky dengue na Americké Samoe či viru Oropouche na Floridě.

Mezi další oddělení, která byla postižena škrty, patřilo Presidential Management Fellows, které připravuje vedoucí představitele veřejného zdraví, a Public Health Associate Program přidělující členy místním zdravotnickým agenturám. Očekává se také omezení programu Epidemic Intelligence Service (EIS), známého jako „detektivové nemocí“.

Propouštěcí zprávy byly odeslány den poté, co Trumpova administrativa informovala vedení CDC o plánech propustit v agentuře téměř 1300 zaměstnanců ve zkušební době, což je zhruba desetina její celkové pracovní síly.

Propouštění už zasáhlo také Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Celkový počet lidí, kteří teď v sobotu dostali výpovědi, zatím není jasný, propouštění se ale podle všeho soustředilo na zaměstnance v centrech pro potraviny, zdravotnické prostředky a tabákové výrobky, což zahrnuje i dohled nad elektronickými cigaretami. Podle STAT se čistky dotkly také oddělení FDA, které se věnuje umělé inteligenci a digitalizaci.

Své místo také opustila druhá hlavní postava Národních institutů zdraví (NIH), Lawrence A. Tabak, který rezignoval minulé úterý. V dopise, který Tabak zaslal kolegům, své rozhodnutí nezdůvodnil. Jedna osoba obeznámená s rozhodnutím ale podle New York Times uvedla, že byl konfrontován s přeřazením, které považoval za nepřijatelné.

Za normálních okolností by Tabak, který na postu zažil již několik vlád, pokračoval v práci úřadujícího ředitele NIH. Trumpova administrativa ale dosadila na místo jiného výzkumníka, Matthewa Memoliho z Národního institutu pro alergie a infekční nemoci. Memoli, stejně jako ministr Kennedy, kritizoval opatření týkající se očkování proti covidu. Tabak oproti tomu loni odmítl tvrzení republikánů, že pandemii koronaviru mohl způsobit únik z laboratoře provádějící výzkum financovaný americkými daňovými poplatníky.

V plánu je navíc snížit počet míst v NIH o 600. Agentura přitom čítá 27 samostatných institutů a center, které financují studie a vyvíjejí léčbu nemocí, jako je rakovina a srdeční onemocnění, stejně jako infekcí typu AIDS a covid.

Oznámeno bylo také drastické omezení americké vědecké infrastruktury se snížením nepřímých nákladů na federální granty na 15 procent. To by podle odborného časopisu JAMA mohlo potlačit vědeckou produktivitu a narušit globální vedoucí postavení USA ve výzkumu. V reakci na žalobu 22 států ovšem vydal soudce okresního soudu v Massachusetts dočasné pozastavení tohoto snížení až do konečného právního rozhodnutí v této věci.

„Navzdory potřebě reformy se jen málo investic vyrovná rozpočtu NIH ve výši 47,4 miliardy dolarů. Zatímco soukromý sektor pomáhá udržet dynamiku americké vědy a jejích aplikací, federální financování a sekce studií poskytují základní podporu. Místo destabilizace americké vědy a demoralizace jejích talentů by volení lídři měli zajistit kontinuitu federální podpory a zároveň přispět k expanzi a konstruktivní reformě,“ píší v článku pro časopis JAMA pod titulkem Americká věda v ohrožení bývalá šéfka CDC Rochelle Walensky a její manžel, onkolog na Dana-Farber Cancer Institute Loren Walensky.

Na granty jde o miliardu dolarů méně než loni

Pozastavení financování pociťují univerzity a lékařská centra od Baton Rouge po Boston. Federální záznamy o výdajích ukazují, že alokace jsou asi o jednu miliardu dolarů nižší, než byly loni touto dobou.

„Prezident zcela zastavil financování výzkumu, který objevuje léky na nemoci devastující rodiny po celé zemi, jako je rakovina a Alzheimerova choroba, vše proto, aby mohl poskytnout daňové úlevy miliardářům a velkým korporacím,“ uvedla v pátečním prohlášení demokratická senátorka Tammy Baldwinová.

V prvních šesti týdnech roku 2024 NIH udělily více než 11 tisíc grantů v hodnotě zhruba 2,5 miliardy dolarů. Letos ve stejné době agentura vydala asi 1,4 miliardy dolarů, což je číslo o stovky milionů dolarů nižší než částka udělená v tomto období během posledních šesti let.

Řada institucí, které financují nebo provádějí vědecký výzkum, případně využívají vědu k vytváření pravidel ovlivňujících lidské zdraví, životní prostředí a veřejnou bezpečnost, tak podle CNN vyjadřuje strach z propouštění zaměstnanců nebo ztráty finančních prostředků.

Federální vláda přitom financuje asi 40 procent základního výzkumu prováděného ve Spojených státech. Zastavení peněz by zasadilo ochromující ránu nejen americkým univerzitám, ale i výzkumu nemocí. Jednou z obav šířících se vědeckou komunitou přitom je, že nestranná vědecká práce začne být politizována, a to do té míry, že by projekty mohly být vybírány k financování na základě toho, zda výzkumníci podporují Trumpa. Robert F. Kennedy mladší už také uvedl, že chce ustoupit od výzkumu infekčních nemocí, který je v NIH klíčový, a místo toho se zaměřit na chronická onemocnění.

Bohužel, to vše je možná jen začátek. Už nyní panují obavy z toho, že ministr Kennedy zatočí se složením Poradní komise pro imunizaci (ACIP), jejíž doporučení jsou zásadní pro vakcinační politiku CDC a tedy celé země. Za vlády Joa Bidena byla schválena řada členů komise, která by tak měla být naplněná do roku 2026. Ministr Robert F. Kennedy (RFK) má ale právo veta nad tím, kdo ve výboru zasedá. „Nic by nebránilo RFK v tom, aby propustil celou radu a nahradil je všechny lidmi skeptickými k očkování,“ varovala před hlasováním o dosazení Kennedyho na post ministra demokratická senátorka Patty Murrayová.

Všechny tyto kroky mohou mít – a už mají – fatální dopady. „USA si při pandemii covid-19 vedly s více než milionem úmrtí velmi špatně, a chystají se, že v té další si povedou ještě mnohem hůře – dokonce i letošní chřipková sezóna je nebezpečně podhlášená. Jako vždy to budou ti nejzranitelnější, kdo zemře, tentokrát bez záznamu. V Texasu, srdci antivax hnutí, vypukla epidemie spalniček. Data se objevují pomalu a pocházejí pouze z úrovně státu. Ve střední části země se šíří ohnisko tuberkulózy,“ popisuje v BMJ anonymní federální vědec.

V posledním týdnu se přitom počet nakažených spalničkami v Texasu zdvojnásobil na 48 a epidemie se šíří do sousedního Nového Mexika. Kansas postihla jedna z největších zaznamenaných epidemií TBC v americké historii a počty úmrtí na černý kašel jsou nejvyšší od roku 2017.

„Digitální genocida zničí desetiletí pokroku směrem k informované, adekvátní péči. Ženy, nebílí, chudí a žijící v republikánských státech budou neúměrně trpět. Jako výzkumníci jsme mluvili za ty, kdo mluvit nemohou, a teď máme roubík. Naši přátelé a kolegové dostali administrativní volno a nemohou se podílet na práci na zachráně lidských životů. Jak mohou lídři činit rozhodnutí na základě důkazů, když žádné důkazy neexistují?“ uzavírá anonymní vědec v BMJ.