Zdravotnictví je podle většiny německých voličů tématem číslo jedna pro nadcházející předčasné parlamentní volby v Německu. Do této oblasti patří i lékárny a dostupnost léků a léčivých přípravků. Odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung se proto zajímal, co hlavní kandidující subjekty nabízí právě lékárnám a lékárníkům. Jejich počet se totiž v posledních letech v Německu snižuje, což by mohl být problém především pro venkov a menší města.

Telefarmacie a digitalizace, to jsou dvě „kouzelná slůvka”, která má v programu pro nadcházející parlamentní volby v Německu prakticky každý relevantní kandidující subjekt. Vyplývá to z průzkumu Spolkové lékárenské komory (ABDA), na který se odvolává odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung.

Jenže pro lékárníky a lékárnice jsou důležitější jiné oblasti, na které by se strany měly v příštím volebním období soustředit. Jde především o zlepšení ekonomických podmínek pro existenci lékáren nebo o možnost rozšíření služeb, a tedy efektivnějšího využití schopností a dovedností lékárníků.

Nadměrná byrokracie a nedostatek lidí

ABDA se tedy stran zeptala přímo prostřednictvím dotazníku, a to sociálních demokratů (SPD), křesťanských demokratů (CDU/CSU), Zelených a Svobodných (FDP). Strany měly mimo jiné odpovídat na to, jak si představují roli lékáren v lokálním zdravotnictví, jak chtějí řešit nadměrnou byrokracii nebo nedostatek kvalifikovaného personálu pro lékárenství jako takové.

Podle Thomase Preise, prezidenta Spolkové lékárenské komory, oslovené strany uvedly, že chtějí pozici lékáren posílit. „V odpovědích na naše otázky jasně řekly, že lékárny musí být stabilizovány jakožto nepostradatelný pilíř dostupné primární péče,” řekl Preis deníku Deutsche Apotheker Zeitung.

Strany ale mají odlišné představy o tom, jaká cesta k posílení pozic lékáren vede. Tak například CDU/CSU klade důraz na snížení byrokratické zátěže. Přílišná byrokracie podle křesťanských demokratů zabraňuje řadě lékáren v tom, aby získaly větší rabaty z dodávaných léků na předpis. Právě z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou léků lékárny financují svůj provoz.

Mohlo by vás zajímat

Digitalizace a telefarmacie

Přílišné byrokratické zátěže lékáren jsou si vědomi také SPD, FDP a Zelení. Jejich receptem na debyrokratizaci je přitom rozšiřování digitalizace ve zdravotnictví. Digitalizace totiž může nahradit hodiny lidské práce, kterou je namísto zajištění administrativních požadavků možné věnovat ve větší míře službám pro pacienty.

Nedostatek kvalifikovaného personálu pak chtějí politici řešit reformou nastavení vzdělávání odborných pracovníků ve zdravotnictví. Podle sociálních demokratů totiž nejde pouze o nedostatek pracovní síly v lékárnách, ale i dalších zdravotnických (avšak nelékařských) profesích.

Sociální demokraté například navrhují zavést celostátní osvobození od poplatků za další vzdělávání zdravotnických pracovníků a zároveň zvýšit minimální mzdovou úroveň pro ty, kteří se během své kariéry dále vzdělávají.

Lékárenská komora: Sliby budeme politikům připomínat

Zelení pak vidí rozšíření telefarmacie jako možnost pro posílení dostupnosti lékárenské péče. FDP podporuje rozšiřování ambulantní péče v lékárnách a mezi takové možnosti řadí například rozšíření nabídky očkování nebo testování v lékárnách.

„Z odpovědí, které jsme získali, vyplývá, že řada kandidujících politických stran slibuje, že postavení lékáren ve zdravotnickém systému posílí. My to po volbách politikům budeme neustále připomínat,” zdůraznil pro deník Deutsche Apotheker Zeitung Thomas Preis.

Podle něho je skutečně nutné lékárny podpořit, protože pro pacienty jsou lékárny v řadě případů prvním kontaktním místem ve zdravotnictví, kde se jim dostává kompetentních rad, podpory nebo péče.