Měli by studenti zdravotnických oborů za letní souvislou praxi dostávat zaplaceno? Otázku nedávno řešil sněmovní Výbor pro zdravotnictví. Podle poslankyně Věry Adámkové (ANO) by krok pomohl nejen studentům, ale i samotným zařízením (více zde). Zdravotnický deník proto oslovil nemocnice s dotazy, zda by letní souvislé praxe měly být placené a jak velký zájem o ně je.
Jak velký zájem ze strany studentů zdravotnických škol je o letní souvislé praxe ve vaší nemocnici?
Fakultní nemocnice Bulovka (odpovídala tisková mluvčí Eva Stolejda Libigerová): Souvislé praxe v naší nemocnici absolvuje cca 150 studentů.
Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín (odpovídala náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Kamila Slabáková): Naše nemocnice má uzavřené smlouvy se Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Zlín a také s Fakultou humanitních studií UTB. Souvislá praxe studentů je daná osnovami studijních programů. Praxi studentů je potřeba plánovat s ohledem na chod pracoviště i počet personálu ve směně. Zájem studentů je obrovský, máme někdy problém vyhovět všem jejich žádostem o plnění praxe.
Fakultní nemocnice Olomouc (odpovídal vedoucí Oddělení vztahů s veřejností Adam Fritscher): Zájem je značný, navíc každý rok roste. Jsme nemocnice, která umožňuje studentům praxi pod vedením kvalitních školitelů / mentorů, proto o praxi v naší nemocnici je takový zájem.
Mohlo by vás zajímat
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav (odpovídala tisková mluvčí a marketingová manažerka Jana Petrová): Se studenty běžně uzavíráme dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce během léta, protože mají zájem u nás pracovat a přivydělat si. Nejde však o souvislou letní praxi – takové studenty na praxi máme v průběhu roku, v rámci souvislé praxe jsou u nás na oddělení bezplatně.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (odpovídala tisková mluvčí Marie Heřmánková): Zájem studentů o praxi je veliký. Umožňujeme praxi v řádech stovkám studentů.
Nemocnice Jihlava (odpovídala tisková mluvčí Monika Zachrlová): Souvislá praxe je povinná a organizovaná vzdělavatelem, pokud jde o „letní brigády“ studentů, tak zájem je veliký, dodržujeme potom vždy získanou odbornou způsobilost, například student po třetím ročníku střední zdravotnické školy může vykonávat práci sanitáře.
O jaké zdravotnické profese v případě letních souvislých praxí nejvíce stojíte a na jakých odděleních?
Fakultní nemocnice Bulovka: Souvislé praxe v naší nemocnici absolvují studenti v přípravě na povolání všeobecných sester, zdravotnických záchranářů, porodních asistentek, fyzioterapeutů a dalších NLZP profesí. Pro tyto absolventy máme následné uplatnění i praxi. Souvislou praxi vykonávají na odděleních dle jejich odbornosti. V případě budoucích všeobecných sester nejčastěji na Chirurgické klinice, Interní klinice, Ortopedické klinice, Klinice anesteziologie, intenzivní a urgentní medicíny.
Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín: Souvislou praxi si u nás plní studenti studijního programu všeobecné ošetřovatelství, porodní asistence, radiologické asistence, všeobecné lékařství a podobně. Stojíme o všechny zdravotnické profese.
Fakultní nemocnice Olomouc: V současné době jsou naše kapacity poměrně vytíženy, preferujeme během letních měsíců více souvislých praxí studentů v interních oborech.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav: V letních měsících máme brigádníky z řad škol na všech odděleních, nejčastěji na interním oddělení. Stáli bychom o radiologické asistenty nebo laboranty, i ti k nám občas v létě přijdou pracovat, ale ne tolik.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: Rozhodně jsou to profese pomocných pracovníků, sanitářů, praktických sester, všeobecných sester, zdravotnických záchranářů či zdravotních laborantů.
Nemocnice Jihlava: Stojíme o uskutečnění praxí v našem zařízení u většiny zdravotnických profesí a máme na to i potřebné akreditace vzdělávání v jednotlivých oborech.
Jak se nemocnice staví k možnému placení těchto praxí studentům? Pomohlo by vám to například z hlediska personálních kapacit, které mohou být v letním období omezené?
Fakultní nemocnice Bulovka: Zastáváme názor, že by mělo dojít ke sjednocení finančního ohodnocení praxí jak v nezdravotnických oborech, tak při přípravě na nelékařská zdravotnická povolání.
Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín: Musí to být řešeno celostátně, tato problematika je v současné době legislativně nejasná. Nyní čekáme na metodiku, kterou připravuje MŠMT ve spolupráci s MZ. Studenti na praxi nenahrazují personál, pracují pod dohledem. Studenti mají možnost s nemocnicí uzavřít DPP, pokud mají zájem pracovat, např. studentky všeobecné sestry na pozici praktické sestry, praktické sestry na pozici sanitářky. V těchto případech se nejedná o plnění praxe. Brigády studenti vyhledávají a nemocnice tuto aktivitu vítá.
Fakultní nemocnice Olomouc: Nepočítáme s tím, že bychom studentům měli hradit letní souvislé praxe. Pro personál nemocnice to znamená poměrně značnou zátěž a vnímáme to jako náš vklad do vzdělávacího procesu studentů. Současně nabízíme kvalitním studentům se zájmem o obor možnost zaměstnávání na DPČ, DPP, a to v průběhu nejen letních měsíců, ale v průběhu celého roku.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav: Nabídli jsme placené praxe lékařům, je o ně ale minimální zájem. U nelékařského zdravotnického personálu jde v tomto případě většinou o střední školu a mladé lidi, kteří potřebují ještě hodně dozoru a ti, co si chtějí přivydělat a pracovat u nás během studia, ty si vybíráme a uzavíráme s nimi dohody – úzce spolupracujeme se Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou zdravotnickou školou v Mladé Boleslavi, ale přijímáme na praxe i z ostatních okresů. Je však pro nemocnici nevýhodné platit všechny, protože všichni během praxe nejsou na stejné úrovni a nedá se říct, že by u všech byl jejich přínos pro nemocnici výhodný. S praxí máme spoustu práce, není to tak, že by to pro nás byla bezplatná pracovní síla, spíš naopak. Naši zaměstnanci se jim věnují, učí je a nemají za to žádné peníze navíc.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: V letních měsících si většina nemocničního personálu čerpá dovolenou na zotavenou, což vede k dočasnému uzavření některých pracovišť. V tomto období je pomoc studentů velmi cenná, protože posilují týmy pečující o pacienty. Otázku placení praxí jsme v naší nemocnici dosud neřešili. Nicméně zaměstnáváme množství studentů, kteří si u nás během studia přivydělávají na pozicích jako: pomocní pracovníci, sanitáři či praktické sestry.
Nemocnice Jihlava: Na placení praxí studentů, nemocnice nemá dostatečné prostředky, ale zvolili jsme jako motivační prvek souvislou praxi se svojí mentorkou a studenti jsou z toho nadšení a vidí v této praxi velký význam.
Jak vaše nemocnice hodnotí pasáž školského zákona, podle které za zdravotní péči není možné poskytovat v rámci souvislé praxe studentů odměnu, protože jejich činností nevzniká pro místo praxe žádný příjem? Lze vůbec na zdravotní péči nahlížet jako na hospodářsky užitečnou? V čem vidí nemocnice největší přínos studentských praxí?
Fakultní nemocnice Bulovka: Z pohledu nemocnice je největším přínosem studentských praxí aktivní zapojení studentů do péče o pacienty a tím i pomoc personálu. Zároveň jde o budoucí potenciální zaměstnance nemocnice.
Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín: Musí to být řešeno celostátně, tato problematika je v současné době legislativně nejasná. Čekáme na metodiku, kterou připravuje MŠMT ve spolupráci s MZ. Největší přínos pro nemocnice vidíme v možnosti přímé účasti na vzdělávání studentů, mezigenerační spolupráci ve zdravotnickém kolektivu. Navíc přítomnost studentů hodnotí velmi pozitivně také pacienti.
Fakultní nemocnice Olomouc: S pasáží lze souhlasit. Jednoznačně lze na zdravotní péči nahlížet jako na hospodářsky užitečnou. Největším přínosem je příprava na budoucí povolání, seznámení se se zdravotnickými provozy, nezbytná součást výchovně vzdělávacího procesu.
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav: Naše nemocnice nahlíží na výuku zdravotníků tak, že ji bere jako poslání, povinnost vůči společnosti a rozhodně umožňuje praxi všem, kteří ji potřebují. Největší přínos vidíme v tom, že si student během studia projde naše oddělení, pozná se s personálem a může si vybrat, kam nastoupit. Z dlouhodobé praxe bohužel pozorujeme, že velký počet studentů se rozhodne do jakékoli nemocnice nenastoupit, ani nechtějí pokračovat v práci ve zdravotnictví obecně. Bylo by tedy vysoce neefektivní hradit stáž každému, chceme si také vybírat ty nejlepší a motivované, těm placenou brigádu vždy umožníme a jsme za ni vděční. Chováme se jako řádný hospodář, protože naše příjmy jsou ze zdravotního pojištění určené pro pacienty, o které se chceme starat s profesionály.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: Vážíme si všech aktivních studentů, kteří vykonávají odbornou praxi, a vnímáme jejich přínos pro jejich profesní rozvoj, ale i pro samotnou péči o pacienty. Studenti pomáhají našim týmům, získávají zkušenosti a zároveň si osvojují reálné pracovní postupy. V naší nemocnici zatím neřešíme možnost odměňování souvislé praxe studentů, nicméně studentům nabízíme možnost přivýdělku během studia na pozicích pomocných pracovníků, sanitářů nebo praktických sester. Tímto způsobem se mohou zapojit do provozu nemocnice a současně si finančně přilepšit.
Nemocnice Jihlava: Pokud je student v přípravě na povolání a nesplňuje odbornou způsobilost k výkonu povolání, nemůže toto povolání vykonávat a být za to placen, ale může získávat zkušenosti v rámci celého roku jako zaměstnanec na smlouvu (DPČ, DPP) například jako sanitář nebo praktická sestra, než získá odbornou způsobilost všeobecné sestry. Můžeme na studenty prostřednictvím mentorek, firemní kultury, získaných zkušeností působit a tím je získat pro práci v nemocnici po dostudování svého oboru.