Když se Robert Francis Kennedy mladší (RFK Jr.) loni ucházel o prezidentský post, v rámci své kampaně představil plán, jak řešit krizi Spojených států způsobenou fentanylem a předávkováním. Nevzdává se ho ani coby nový ministr zdravotnictví. Plán zahrnuje vybudování rozsáhlého systému táborů či farem, kam by byli posíláni lidé se závislostí, aby se tam zotavili. Místo by tam prý našli i lidé s duševními potížemi. „Kennedyho přístup k péči o závislé je však kontroverzní a mnozí odborníci na drogovou politiku ho označují za riskantní,“ píše NPR.
„Přivedu do (venkovské) Ameriky nové odvětví, kde si závislí budou moci navzájem pomáhat při léčbě ze svých závislostí. (…) Postavíme stovky léčebných farem, kde se americké děti budou moci znovu spojit s americkou půdou,“ cituje NPR Kennedyho slova z filmu o závislostech, který během jeho kampaně vznikl. Jak už jsme informovali zde, Kennedy chce farmy zaplatit uvalením federální daně na marihuanu, kterou by chtěl plošně legalizovat a prodávat ve specializovaných prodejnách po celé zemi.
„Největším průmyslovým odvětvím ve venkovských oblastech jsou nyní věznice. To hodlám změnit. Zajistím, aby lidé, kteří byli odsouzeni za drogový trestný čin nebo mají problém s drogami, mohli jít na jedno z těchto míst zdarma. Budou si tam pěstovat vlastní potraviny, biopotraviny, kvalitní potraviny, protože spousta problémů s chováním souvisí s jídlem. Spousta nemocí souvisí s jídlem. Nebudou tam žádné mobilní telefony. Nebudou tam žádné obrazovky. Budeme lidi vychovávat, obnovíme spojení s komunitou,“ vysvětlil.
Dodal také, že farmy by kromě lidí, kteří se potýkají se závislostmi, včetně dětí, sloužily také pro ty, kteří nechtějí užívat antidepresiva nebo léky na ADHD. Pokud by chtěli, dostalo by se jim podpory při vysazování těchto léků.
Vědecky podložená medikace versus duchovní přístup
Zatímco někteří aktivisté v oblasti závislostí – zejména ti, kteří jsou věrní modelu zotavení založenému na víře a hodnotách 12 kroků – Kennedyho přístup chválí, mnozí odborníci na drogovou politiku ho označují za riskantní, zejména proto, že se nezaměřuje na moderní, vědecky podloženou medikaci a zdravotní péči.
Jedním z kritiků je přední výzkumník v oblasti protidrogové politiky na Stanfordově univerzitě Keith Humphreys. Přestože je podle něj zřejmé, že Kennedymu na lidech se závislostí záleží (sám nový ministr byl na tvrdých drogách včetně heroinu závislý několik let a dnes tvrdí, že mu pomohla zejména víra, už zmíněné programy ve stylu 12 kroků a literatura filosofa Carla Junga, pozn. red.), o jeho projektu farem má pochybnosti.
Mohlo by vás zajímat
Podle Humphreyse to vypadá, že Kennedyho plán na vybudování sítě farem nezahrnuje zařízení, která by nabízela řádnou lékařskou péči pro vážně nemocné lidi čelící těžké závislosti. V tom výzkumník vidí riziko pro blaho pacientů, které nemá žádné opodstatnění.
„Posledních patnáct, dvacet let jsme se snažili odklonit od toho, aby se závislost považovala za hřích, a ne za zdravotní poruchu. Strávili jsme mnoho let snahou přimět lidi, aby užívali léky, o nichž víme, že snižují riziko úmrtí na polovinu. Zdá se, že chce v tomto udělat kroky zpět,“ doplnila na adresu Kennedyho novinářka a aktivistka Maia Szalavitzová, která také prošla závislostí na tvrdých drogách.
Řada vědců, lékařů a dalších pracovníků v první linii boje se závislostí se podle NPR shoduje, že například buprenorfin, metadon a naloxon mění pravidla hry, pokud jde o léčbu nejsmrtelnějších pouličních drog, včetně fentanylu a heroinu, a přístup k lékům je pro zotavení a stabilizaci života lidí a snížení počtu předávkování zásadní. Nyní panuje obava, že by ministerstvo pod vedením RFK mladšího mohlo omezit nebo úplně zrušit financování vědecky podložené léčby a místo toho se zaměřit na duchovní přístupy.
Inspirace kontroverzním italským programem
Kennedy mimo jiné v minulosti mluvil o programu léčby drogové závislosti, který vznikl v Itálii v 70. letech. „Viděl jsem ten krásný model, který mají v Itálii a jmenuje se San Patrignano. Jsou tam dva tisíce dětí, které pracují na velké farmě v léčebném centru, a to je to, co potřebujeme vybudovat u nás,“ zmínil v červnu 2023 na kanálu NewsNation. Přestože se mluví o dobrovolnosti programu, server NPR zmiňuje, že podle „Kennedyho plánu, který v rozhovorech a na svých sociálních sítích nastínil, by na Američany se závislostí mohl být vyvíjen nátlak, aby péči přijali, přičemž těm, kteří péči odmítnou, by hrozilo uvěznění“.
Je nutné také poznamenat, že San Patrigano má za sebou kontroverzní minulost. Odvykací komunitu v provincii Rimini založil v roce 1978, v době takzvané heroinové krize, Vincenzo Muccioli. V roce 2020 příběh zpracovala streamovací platforma Netflix. V dokumentu se objevily záběry lidí se závislostí, kteří měli být drženi v řetězech nebo zavřeni v klecích. Současní představitelé farmy však dokument označili za neobjektivní a nespravedlivý.
Wellness farmy, nebo pracovní tábory?
V případě užívání léků jako jsou antipsychotika, stimulanty nebo stabilizátory nálady Kennedy poukazuje na jejich časté nadužívání. „Občas prohodí něco o ‚environmentálních‘ příčinách nemocí, ale většinou tuto problematiku staví jako otázku osobního selhání a zaměřuje se na stravovací a pohybové návyky lidí jako na ‚hlavní příčiny‘ téměř všech nemocí. Antidepresiva považuje za ‚návykovou drogu‘ a nepravdivě tvrdí, že lidé se ‚mnohem hůře zbavují SSRI (antidepresiva se selektivní inhibicí zpětného vychytávání serotoninu, pozn. red.) než heroinu‘,“ píše ve svém komentáři pro Salon novinářka Amanda Marcotte.
Novinářka se domnívá, že místo aby Kennedy lidem dopřál léky, které je udržují zdravé, vypadá jeho ‚řešení‘ velmi podobně jako trestání za domnělá osobní selhání zavíráním lidí do pracovních táborů, které eufemisticky nazývá ‚wellness farmy‘. Odkazuje na článek, podle kterého by lidé na těchto farmách nejenže neměli léky na předpis, ale ani telefon a jiné spojení s okolním světem, byli by nasazeni na práci na plný úvazek, pravděpodobně za nízkou nebo žádnou mzdu.
„Tvrdí, že tento proces by ‚napravil‘ údajně zlomené lidi, přičemž problémy s duševním zdravím opět neoznačuje za zdravotní problém, ale za osobní selhání,“ dodává autorka. Poukazuje také na to, že navzdory Kennedyho tvrzením se drogová krize zlepšuje. Jako zdroj uvádí údaje Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle kterých klesl počet smrtelných předávkování na celostátní úrovni od června 2023 o více než pětinu a poprvé za pět let klesl pod 90 000 úmrtí během roku.