V sektoru sociálních služeb chybí více než tři tisíce zaměstnanců. Nejvíce poskytovatelé volají po pracovnících v sociálních službách a zdravotnících. Vyplývá to z dotazníkového šetření, které připravila Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR). Podílelo se na něm celkem 625 zařízení – tedy bezmála 47 procent všech organizací, které APSS ČR sdružuje.

S nedostatkem pracovníků v sociálních službách se podle průzkumu potýká 58,9 procent organizací. V případě organizací zřizovaných krajem vykazuje nedostatek pracovních sil 28 procent dotázaných, u obcí 26 procent a u organizací pod církví 11 procent. Z průzkumu také vyplývá, že největší nedostatek pracovníků vykazují pobytové sociální služby (64,4 procent), zhruba třetina pracovníků pak chybí v terénních sociálních službách.

Podle regionálního srovnání je nejhorší situace ve Středočeském kraji. Poskytovatelé, kteří se zapojili do dotazníkového šetření, postrádají 326 pracovníků, za celý sektor se pak odhaduje celkem 447 chybějících pracovníků. Následuje Praha (266 chybějících pracovníků u zapojených poskytovatelů, 364 v kvalifikovaném odhadu za celý sektor). Nejméně pracovníků postrádají v Karlovarském kraji, ze kterého ale také v rámci dotazníku přišlo nejméně odpovědí. Celkový přehled poskytuje tabulka:

KrajePočet chybějících pracovníků u zapojených poskytovatelů (v absolutních hodnotách)Kvalifikovaný odhad za celý sektor (v absolutních hodnotách)
Hlavní město Praha266364
Jihočeský kraj123169
Jihomoravský kraj218299
Karlovarský kraj3447
Kraj Vysočina132181
Královehradecký kraj132181
Liberecký kraj6285
Moravskoslezský kraj215295
Olomoucký kraj133182
Pardubický kraj95130
Plzeňský kraj108148
Středočeský kraj326447
Ústecký kraj140192
Zlínský kraj220301
Celkem22043019

Zdroj: APSS ČR

Nejvíce pracovních sil s přehledem schází na pozici „pracovník v sociálních službách“. Dotazovaným poskytovatelům v této oblasti chybí 1103 pracovníků, celému sektoru pak odhadem 1511. Velký problém je ale také v kategorii zdravotnických pracovníků, od všeobecných sester a lékařů, přes fyzioterapeuty, ergoterapeuty až po nutriční terapeuty, kde by celý sektor potřeboval 721 pracovníků navíc. Velký nedostatek vykazuje také oblast technickohospodářských pracovníků (administrativní pracovník nebo ekonom) a manuálních pracovníků (řidič, údržbář, kuchař, pracovník úklidu, prádelny a další), těch v celém sektoru chybí 433. V součtu ještě se sociálními a pedagogickými pracovníky chybí zapojeným poskytovatelům 2204 pracovníků, celému sektoru pak kvalifikovaným odhadem 3019 pracovníků.

Tabulka: : Nedostatek pracovníků v jednotlivých krajích dle pracovního zařazení v pobytových sociálních službách (v absolutních hodnotách), zdroj: APSS ČR

„Nízké mzdy, náročnost práce a nedostatek finančních prostředků odrazují potenciální zaměstnance a způsobují jejich vysokou fluktuaci. Dalším problémem je zvyšující se věk stávajícího personálu a nedostatek zájmu mladých lidí o práci v tomto sektoru. Nedostatek finančních prostředků a byrokratická zátěž ztěžují poskytování kvalitních služeb a brání rozvoji sektoru. Nerovnováha mezi požadavky na kvalitu péče a reálnými možnostmi organizací je dalším zásadním problémem, který se projevuje zejména v nedostatečném počtu pracovníků a nízkém platovém ohodnocení. V neposlední řadě se jako problém uvádí nedostatek kvalifikovaných uchazečů o zaměstnání, zejména těch, kteří by splňovali požadavky na vzdělání a zkušenosti potřebné pro práci v sociálních službách,“ stojí v tiskové zprávě.

Nedostatky se během dvou let prohloubily

Podobný průzkum už APSS ČR provedla v roce 2023, tehdy se do něj zapojilo o 677 poskytovatelů sociálních služeb. Struktura zúčastněných organizací se sice před dvěma lety mírně lišila, v obou případech se však do šetření zapojily především organizace poskytující pobytové sociální služby. Zásadní je také zjištění, že už v případě prvního dotazníku více než polovina respondentů vykazovala nedostatek pracovníků (59 procent).

V roce 2023 rovněž nejvíce chyběli pracovníci v sociálních službách, následovaní zdravotnickými pracovníky, počet chybějících pracovníků se však od té doby zvýšil – a to nejen v těchto dvou zmíněných skupinách. V roce 2023 chybělo 2 063 pracovníků, letos už zmíněných 2204. „Tato data ukazují, že problém nedostatku pracovníků v sociálních službách se nejenže nevyřešil, ale naopak se prohloubil. Organizace se stále více potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, což má negativní dopad na kvalitu poskytovaných služeb,“ uvádí dále zpráva.

Mohlo by vás zajímat

Podle prezidenta APSS ČR Jiřího Horeckého však situace v Česku není tak alarmující jako v jiných státech. Dlouhodobá péče se potýká s problémy například ve Spojených státech, kde sektor zažívá nejhorší personální krizi v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb. Potíže s najímáním a udržením dostatečného počtu pracovníků v pomáhajících profesích mají také v Kanadě, Austrálii, Velké Británii nebo Německu.

Důvody Horecký vyjmenoval ve svém článku v časopise Sociální služby v září loňského roku: „Jde o práci, která je fyzicky a psychicky náročná. Tato náročnost je ještě znásobena aktuálním nedostatkem těchto pracovníků, tj. stejnou práci musí často vykonávat menší počet osob. Tím se bohužel zvyšuje i riziko úrazů či nemocí z povolání. Další důvodem je úroveň odměňování. V téměř naprosto všech zemích světa je průměrný plat či mzda těchto pracovníků pod celostátním průměrem. A i když se situace v odměňování pomalu zlepšuje (v důsledku zvyšujícího se tlaku), stále není výše odměny hlavní motivací k tomu pracovat v sociálním sektoru,“ napsal a dodal, že mezi další důvody patří nedostatečné společenské uznání, nízké možnosti kariérního růstu, horší pracovní podmínky nebo vysoká administrativní zátěž.