Lékový ústav se odvolal proti oběma předběžným opatřením
Přes dvě opakované výzvy se Tronevia nepřihlásila k jednání o uzavření smlouvy v rámci vypsané veřejné zakázky. Tlačí na dohodu o vyrovnání, tu ale bez předložení důkazů, že firma skutečně má potřebná autorská práva, ředitel SÚKL nemůže uzavřít. Foto: koláž ZD
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se včera odvolal proti oběma předběžným opatřením Městského soudu v Praze, podle nichž nesmí užívat softwarové aplikace, včetně centrálního úložiště elektronických receptů. Léčebné konopí tak nemůže být na elektronické recepty vydáváno. ČTK o tom informovala mluvčí ústavu Lucie Šustková.
“Státní ústav pro kontrolu léčiv odeslal 23. prosince 2015 odvolání proti oběma předběžným opatřením Městského soudu v Praze ze dne 14. prosince 2015 a 11. prosince 2015. SÚKL nyní vyčká rozhodnutí odvolacího soudu. V případě, že budou předběžná opatření zrušena, neprodleně zprovozní všechny dotčené aplikace,” uvedla.
O předběžné opatření požádala firma Tronevia, která označila systémy elektronického receptu, hlášení závad léčiv a další za svá autorská díla. Služby přestala poskytovat ústavu k 30. říjnu. Zatímco autorská práva u aplikace konopného registru už SÚKL vypořádal, u ostatních aplikací se tak nestalo. Podle ředitele ústavu Zdeňka Blahuty firma nepředložila důkazy, které by bylo možno akceptovat.
Mohlo by vás zajímat
“Smluvní podpora kritických systémů SÚKL vypršela k srpnu 2015. SÚKL se následně rozhodl používat dílo Tronevia i bez licencí a spravovat jej sám. Tronevia usiluje o narovnání věci. Předložili jsme dohodu, na základě které lze okamžitě obnovit běh všech systémů,” sdělila firma ČTK.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele vyzval, aby otázku autorských práv vyřešil tak, aby se neshody v oblasti technologií nedotkly pacientů. Blahuta tento týden novinářům řekl, že i přes dvě opakované výzvy se Tronevia nepřihlásila k jednání o uzavření smlouvy v rámci vypsané veřejné zakázky. Ta tlačí na dohodu o narovnání, tu ale bez předložení důkazů, že firma skutečně má potřebná autorská práva, ředitel SÚKL nemůže uzavřít. Situaci podrobněji dr. Blahuta rozebral v rozhovoru pro Zdravotnický deník.
Předběžným opatřením bylo lékovému ústavu nařízeno zdržet se jakéhokoli užití softwarových aplikací, jako je hlášení distributorů o dodávkách léků, hlášení lékáren o vydaných lécích či hlášení závad jakosti. Dalším předběžným opatřením pak se musel zdržet jakéhokoli užití aplikace eRecept – Centrální úložiště elektronických receptů.
Konopí se ze zákona vydává pouze na elektronický recept, po přechodnou dobu se vydává z rozhodnutí ministra na papírový recept pro návykové látky. Lékárníci musejí data pacientů zasílat osobní data pacientů mailovou poštou se zaručeným podpisem. Grémium majitelů lékáren požádalo Úřad pro ochranu osobních údajů o posouzení, zda je to v souladu se zákonem. Do vyjasnění nedoporučilo konopí na papírové recepty vydávat.
Předběžným opatřením se zastavila také například aplikace hlášení dodávek distribuovaných léčivých přípravků. Hlášení za prosinec se zasílají do 10.ledna 2016, distributoři je mohou posílat v elektronické podobě, nikoli však přes stávající rozhraní.
Hlášení o vydaných léčivých přípravcích nemohou nyní lékárny ústavu zasílat, pro činnost ústavu to není zásadní. Aplikace pro hlášení závad v jakosti léčiv na základě opatření soudu byla deaktivována. K zasílání informací mohou distributoři a lékárny využít kanálu RSS a mailu. SÚKL nadále bude zveřejňovat informace o závadách na svých webových stránkách způsobem umožňujícím dálkový přístup.
-čtk, red-