Centrum duševní rehabilitace (CDR) Beroun spouští unikátní pobytový program zaměřený na diagnostiku poruch pozornosti u dospělých. Cílem téměř dvoutýdenního pobytu je zahájení léčby a nasměrování pacienta. Program by měl v pilotním provozu odstartovat v dubnu, naplno se pak rozjede v polovině května.

„Program se bude věnovat diagnostice ADHD a poruch pozornosti, a to primárně pro dospělé pacienty. Mělo by jít o revizi již diagnostikovaných, druhou velkou skupinou je naopak ta, která v dětství diagnostikována nebyla. Zde by šlo o novou diagnostiku, nebo naopak zjištění, zda nejde o jinou poruchu než ADHD,“ přibližuje psychiatrička Centra duševní rehabilitace v Berouně Tereza Petrásková s tím, že takovou typickou situací, po které může člověk vyhledat berounský program, je, když navštíví se svým dítětem kvůli poruše pozornosti dětského psychiatra a dozví se, že i on zřejmě má ADHD – porucha je z části totiž geneticky podmíněná.

Typickými příznaky ADHD (Attention-deficit/Hyperactivity disorder) jsou nepozornost, impulzivita a hyperaktivita, může se objevit také zapomínání nebo neschopnost dokončování úkolů. V dospělém věku se může projevovat rizikovým chováním, hypersexualitou, ale i sklonům k různým typům závislostí. A výjimkou není ani nízká frustrační tolerance, netrpělivost a výbušnost.

ADHD v dětství má šest až devět procent populace, protože jde ale o neurovývojové onemocnění, u některých se s vývojem mozku mohou příznaky zmírnit, zmizet, anebo naopak přetrvají, což se týká zhruba dvou třetin pacientů. To ve výsledku znamená, že už dnes se CDR o tyto lidi stará, ovšem kvůli dalším diagnózám. ADHD je totiž podmíněno dysregulací neurotransmiterových systémů v mozku a mohou se k němu přidružit i další psychiatrické poruchy.

Psychoedukace i nasměrování na další terapii

Diagnostikovat ADHD ovšem nebývá vždy jednoduché, protože se příznaky mohou zaměnit za jiné psychické poruchy, jako je úzkost, depresivní epizoda, závislosti nebo poruchy osobnosti. V některých případech je pak na místě provádět diagnostiku za hospitalizace.

„Samozřejmě každý psychiatr by měl ADHD umět diagnostikovat, nicméně takto koncepčně a specificky na ADHD zaměřený program, který nyní spouštíme, nikde jinde neběží,“ načrtává Tereza Petrásková.

Mohlo by vás zajímat

CDR by mělo otevřít deset lůžek, na nichž bude probíhat pobytový diagnostický program. Pacienti budou nastupovat každý týden po pěti. Předpokládá se, že půjde o lidi s obtížnější formou, protože ti s lehčími formami už jsou mnohdy dostatečně zaléčení v ambulanci nebo mají takové coping strategie, že péči nepotřebují. Na druhou stranu tyto strategie fungují v konkrétní situaci, a pokud dojde ke změně, vzniká nový nárok a symptomatika se může zhoršit.

Jak tedy bude pobyt probíhat? „Nejprve pacienti projdou vstupním indikačním vyšetřením, které proběhne ambulantní formou a kde se provedou dotazníky a vylučovací kritéria. Pokud je indikováno, budou provedeny zobrazovací metody jako magnetická rezonance mozku a EEG. Po indikaci nastoupí do programu, v jehož rámci proběhne diagnostika založená na psychologických testech, klinickém pozorování psychiatrem a dalšími zdravotnickými pracovníky, komplexně je nastavená i diagnostika pohybu, protože u ADHD mnohdy pacienti trpí i dyskoordinací pohybu. Proto se bude provádět fyzioterapeutické a kineziologické vyšetření na speciálních přístrojích. Proveden bude také screening spánku. Součástí jsou i psychoedukace a na závěr medikace a nasměrování pacienta. Zvažujeme několik variant – skupinovou terapii, následnou ambulantní péči a v delší budoucnosti bychom mohli mít i následné terapeutické programy,“ načrtává Tereza Petrásková.

Skupinová terapie, jako forma návazné péče po propuštění, by přitom mohla probíhat jednou za týden či 14 dní na 1,5 hodiny. Ve hře je také to, že by pro diagnostikované pacienty probíhal v CDR dvakrát ročně čtyřtýdenní terapeutický pobyt, jehož součástí by byla například psychoterapie v kognitivně-behaviorálním směru.

Pacienti se do programu mohou přihlásit prostřednictvím vstupního formuláře, který je dostupný na webu CDR. Poté se jim ozve koordinátor, který je nasměruje ohledně dalšího postupu. Pobyt hradí pojišťovna, na pacientovi je jen doplatek za ubytování.

ADHD u dospělých bylo tématem celodenního sympozia

Pilotní běh má spustit od 1. dubna, v polovině května by pak měl být program spuštěn naplno.

Ještě předtím, 28. března, proběhlo v Berouně sympozium o diagnostice a léčbě poruch pozornosti u dospělých. Celodenní program byl rozdělen do dvou přednáškových bloků a kromě možnosti poslechnout si české odborníky na poruchy pozornosti nabídnul i detailní představení chystaného programu a prohlídku prostor nově otevřeného Centra duševní rehabilitace.

Mezi přednášejícími vystoupiliprofesor Ján Praško, profesor Pavel Mohr, docent Michal Goetz, Veronika Lechovská a další. Garantkou konference byla Tereza Petrásková.

Více informací o programu pro diagnostiku a léčbu ADHD a dalších poruch pozornosti se dozvíte na webu zde. V centru rovněž minulý týden proběhlo další sympozium o téže poruše, více zde.