Česko má v nemocnicích zhruba pětinu doporučeného počtu geriatrických lůžek, kde se lékaři specializují na léčbu seniorů. Změnit to má Národní plán rozvoje geriatrické péče do roku 2035, který předkládá na středeční jednání vlády ministerstvo zdravotnictví. Na jeho naplnění by bylo potřeba 6,5 miliardy korun, v plánu je i čerpání evropských peněz.

Lidé nad 65 let tvoří v ČR více než pětinu obyvatel, v roce 2100 jich bude více než třetina. „S narůstajícím věkem roste v populaci výskyt chronických onemocnění, přičemž od 65 let věku postupně narůstá počet osob s kumulací těchto onemocnění,“ uvádí plán. Lékaři mezi chronická onemocnění řadí ta dlouhodobá, často nevyléčitelná, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév nebo rakovinu. Pokud jich má pacient několik, je lékaři označován jako polymorbidní.

Senioři v současné době čerpají 40 procent nákladů veřejného zdravotního pojištění a tvoří většinu pacientů v nemocnicích. Zatímco celkově se počty hospitalizací mezi roky 2010 až 2023 snížily skoro o desetinu, případů, kdy na nemocničním lůžku pobýval senior, za stejnou dobu o 14 procent přibylo. U lidí nad 85 let byl nárůst 22 procent.

Podle připraveného plánu senioři s více chorobami nejvíc profitují ze specializované geriatrické péče. „Správná diagnostika a léčba křehkých a polymorbidních pacientů zvýší jejich schopnost trávit více času ve vlastním sociálním prostředí a méně ve zdravotnických zařízeních, což přispěje k fiskální udržitelnosti a posílení komunitní a rodinné péče,“ uvádí plán.

Kapacity této odbornosti jsou ale nedostatečné. V roce 2023 bylo v ČR 86 geriatrických pracovišť s celkem 183 aktivními lékaři. Z toho bylo 67 pracovišť ambulantní péče, které zahrnovaly 130 lékařů. Loni atestovalo v oboru 15 nových.

Mohlo by vás zajímat

Podle mezinárodních doporučení, která v prezentaci cituje předsedkyně České geriatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Iva Holmerová, je na 1000 obyvatel vhodné mít 0,2 akutního geriatrického lůžka. Pro Česko by jich tak bylo potřeba asi 2040, v současné době jich je 439. V roce 2000 jich přitom bylo více než 560.

Problémy jsou podle materiálu s regionální dostupností služeb. Všeobecná zdravotní pojišťovna na webu poskytovatelů eviduje 53 poskytovatelů geriatrické péče, z nich 14 v Praze. Ve většině ostatních krajů je jich méně než pět, v Ústeckém kraji je jeden, v Karlovarském žádný. Doporučená je ambulance v každém okrese.

Cílem plánu je nejen zvyšování personálních či prostorových kapacity geriatrie, ale také podpora zdravého stárnutí a oddálení času, kdy bude senior potřebovat trvalou péči. Vznikat by měly také doporučené postupy pro lékaře, edukační programy nebo informační kampaň.

Na financování plánu se počítá s národními zdroji i evropskými fondy, například z Integrovaného regionálního operačního programu pro roky 2028 až 2034, který řídí ministerstvo pro místní rozvoj, případně z Operačního programu Zaměstnanost plus pod ministerstvem práce.