Očkování zachraňuje životy a lékárníci by se na něm měli aktivně podílet – tento jasný postoj vyjadřuje v rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice Helena Slámová z brněnské lékárny Komín. Podle ní jsou lékárníci odborně připraveni, stačí jen krátké školení. Odmítání této kompetence považuje za iracionální a varuje, že má přímý negativní dopad na zdraví populace. Kritiku z řad některých lékařských kruhů označuje za iracionální strašení lidí, které neslouží pacientům a brzdí smysluplnou změnu.

Měli by mít lékárníci možnost očkovat pacienty v Česku? Bylo by vhodné, aby byla tato kompetence podmíněna například absolvováním specializovaného kurzu, jako je například ve Velké Británii?

Jednoznačně a bez pochyby souhlasím s očkováním v lékárnách. Protože očkování zachraňuje životy a každý den, kdy se kolem této věci váhá, je promarněný, naočkuje se méně lidí a někdo zemře na onemocnění, kterým lze jednoduše a levně předcházet. S doplňkovým proškolením lékárníci počítají, to není žádnou překážkou.

Které vakcíny by podle vás bylo vhodné aplikovat v lékárnách?

Je jich celá řada, ale nejdůležitější je začít. Co nejdříve. Ve světě se v lékárnách očkuje proti více něž 20 onemocněním. Nemám ale problém s tím, aby se začalo postupně chřipkou, případně covidem. Vím, že lékárníci rychle přesvědčí, že je to cesta správným směrem. Pak lze přidávat další vakcíny, jako je třeba proti klíšťové encefalitidě, HPV viru, pásovému oparu a dalším.

Mohlo by vás zajímat

Co by bylo potřeba k tomu, aby lékárníci mohli bezpečně očkovat?

Lékárník je vysokoškolsky vzdělaný zdravotník. Potřebuje jen krátký kurz, kde si osvojí samotnou aplikaci vakcíny a lehce připomene zásady první pomoci, ty totiž v průběhu svého studia a následně v dalším vzdělávání absolvuje několikrát. Pak už potřebuje jen ruce, vakcínu, židli a pacienta a může začít.

Co říkáte na argument, že lékárny nejsou dostatečně vybavené na zvládání nežádoucích reakcí po vakcinaci? Je personál lékárny dostatečně kompetentní tyto stavy zvládat?

To je spíše takový pseudoargument. Jde jen o oblíbené strašení lidí těmi, kteří očkování v lékárnách blokují, nikoliv z racionálních důvodů. Ono totiž mnoho validních argumentů proti očkování v lékárnách není. Já dokonce neznám žádný. Ale abych odpověděla na otázku: Lékárník by zvládl potenciální anafylaktický šok úplně stejně jako praktický lékař. Poskytl by první pomoc a zavolal záchrannou službu. „Potenciální“ říkám proto, že tato závažná, život ohrožující reakce je opravdu jen velmi vzácná – dochází k ní přibližně v jednom případu na milion podaných očkování. A konkrétně u očkování proti chřipce nebyla zaznamenána v České republice nikdy. Z toho jde jasně vidět, že odpůrci očkování v lékárnách sledují jiný zájem, než je zájem pacienta, protože jednoznačně převažují benefity nad potenciálními riziky. Tento přístup bohužel brání zvýšení tristní proočkovanosti u nás a má negativní dopad na zdraví populace.

Lze očekávat vyšší proočkovanost populace, pokud by bylo možné nechat se očkovat přímo v lékárně?

Samozřejmě. To je jisté. Vzhledem k tomu, že půlka Evropy a mnoho dalších států mimo ni již v lékárnách očkuje a další země se připojují, existují i slušná data. Proto nepochopitelný odpor některých lékařů už není ani tak smutný, jako směšný. V těchto zemích proočkovanost populace významně stoupla. Ve světě se v lékárnách již nechaly naočkovat miliony lidí, jsou s touto službou spokojeni a v lékárníky mají vysokou důvěru. Nevím, proč by Česká republika měla být výjimkou.

Ovlivnilo by očkování v lékárnách ekonomiku lékáren a jejich provoz?

Jelikož by zřejmě nešlo o výkon hrazený ze zdravotního pojištění, alespoň z počátku, a také díky veřejně činným osobám, které uměle vyvolávají obavy, by nárust očkovaných v lékárnách probíhal pozvolna, ale postupně by vášně opadly a stalo by se to úplně běžnou a nudnou záležitostí.

O nějakém dramatickém ekonomickém přínosu nemůže být řeč. Pro lékárnu to bude okrajový zdroj financí, přesto nelze ani tímto pohrdat v době, kdy lékárník není oceňován za svůj odborný výkon adekvátně, ale jen z marže stále klesajících cen léčiv. Co je důležitější, určitě by stoupla jeho prestiž, která je dlouhodobě pošlapávána obchodními praktikami nelékárníků.

Samozřejmě z provozních důvodů nebudou moci očkovat ve všech lékárnách, protože je nedostatek personálu, který by se tomu mohl věnovat. Ale každý lékárník, který naočkuje byť jediného pacienta navíc, bude přínosem.

Jak přesvědčit odbornou veřejnost a zákonodárce, že lékárníci mohou očkovat stejně bezpečně jako lékaři?

Já nemyslím, že je potřeba přesvědčovat celou odbornou veřejnost. Jsou to pořád dokola ti samí lidé, kteří to blokují, bohužel jsou to zástupci lékařů, kteří skrze své funkce mají prostor v médiích i možnosti ovlivňování postoje veřejnosti a politiků. Nevěřím, že zastupují názor většiny lékařů, ale prostě jsou nejvíc vidět a slyšet. Lékaři slibovali na konci studia, stejně jako lékárníci, že prospěch pacienta musí být vždy na prvním místě před osobním prospěchem. Stavění se proti rozšiřování kompetencí kolegů lékárníků v době, kdy lékaři jsou přetíženi a chybí a populace stárne, by bylo s tímto poslání v přímém rozporu.

A v případě, že se vláda ČR začne touto problematikou seriózně zabývat, nová platforma Ministr zdraví má již k dispozici řadu tvrdých dat. Bude zajímavé, jak se odpůrci s tímto vypořádají. Každopádně čím déle bude výkonná moc před zapojením lékárníků, nejen do očkování, strkat hlavu do písku, tím více to bude stát peněz, tím více bude zdravotních následků a bohužel i zmařených životů.