Více než 130 podpisů obsahují dva otevřené dopisy, v nichž zaměstnanci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) vyjadřují nedůvěru vůči stávajícímu řediteli Petru Winklerovi. Zmiňují mimo jiné zásadní pochybění v oblasti řízení, neodborné zasahování do zdravotní péče, netransparentnost nebo neadekvátní jednání včetně bossingu. Dopisy, které podepsali i vedoucí pracovníci včetně šéfů všech sedmi center, má Zdravotnický deník k dispozici.

Ministerstvo zdravotnictví obdrželo dva dopisy. První se 114 podpisy formulovali primárně výzkumníci a vedoucí pracovníci, kteří jsou reprezentováni vedoucími Center NUDZ a Výzkumných programů (VP). Druhý dopis zahrnuje primárně argumenty lékařů Kliniky NUDZ a nese celkem 22 podpisů. Přidali se vedoucí všech sedmi center NUDZ, vedoucí klinického VP a tři vedoucí oddělení.

Osobní loajalita před odborností

Zaměstnanci si stěžují na to, že pod současným ředitelem dochází k destabilizaci ústavu. „Pod vedením PhDr. Winklera došlo k odchodu značného počtu klíčových pracovníků, kteří byli schopni poskytovat vysoce kvalitní zdravotní péči a/nebo přinášet grantové prostředky a podporovat vědecký rozvoj,“ stojí v dopise s dodatkem, že v mnoha případech ředitel na klíčové pozice místo odborných kritérií upřednostnil osobní loajalitu.

Winkler se má podle informací v dopise opakovaně dopouštět bossingu a diskriminace klíčových pracovníků NUDZ. „Svévolně a logicky neodůvodnitelně pozastavuje probíhající grantové projekty, zdržuje schvalování projektových žádostí, případně účelově zdržuje přijetí nově získaných projektů,“ píší zaměstnanci s tím, že výše zmíněné budí závažné podezření z účelové diskriminace z jeho osobních důvodů, mělo negativní dopad na spolupráci s řadou organizací a výzkumných týmů mimo NUDZ a závažně snížilo reputaci a důvěryhodnost u poskytovatelů dotací.

Zásahy do lékařské péče

Kromě toho signatáři viní ředitele ze zasahování do léčebné péče a zavádění postupů bez adekvátní komunikace se zdravotnickým personálem. Píší, že pod vedením Winklera došlo k výraznému oslabení role zdravotnických profesionálů, včetně psychiatrů a psychologů, a to v rámci klinicky orientovaných projektů.

„Tato izolace odborné sféry a zasahování nezdravotníků do rozhodování o léčbě ohrožuje kvalitu péče o pacienty a důvěru ve schopnost NUDZ poskytovat odbornou péči,“ vysvětlují a dodávají, že důsledky takového přístupu se pak odrážej í v mediálních výstupech. Jako konkrétní příklad je zmíněna studie o depresi adolescentů, kterou tým kolem ředitele „medializoval bez řádné odborné kontroly, vyvolala zbytečnou paniku a širokou kritiku odborné veřejnosti“.

Chystá se další dopis

Neméně závažné jsou také informace o etickém pochybení, kdy se měl Winkler dle nezávislého šetření Výboru pro etické otázky NÚDZ dopustit plagiátorství. „Považujeme za krajně problematické, že instituci, která se věnuje vědě a výzkumu a rovněž se podílí na výchově pregraduálních i postgraduálních studentů Univerzity Karlovy, vede ředitel, který se dopustil takto závažného etického pochybení,“ míní podepsaní zaměstnanci.

Výše zmíněné dopisy zaslali signatáři ministerstvu zdravotnictví v lednu letošního roku. V současné době chystají další, který se týká zejména zhoršující se ekonomické situace NUDZ a nevyhovujícího způsobu komunikace ze strany vedení. Tento dopis ještě ministerstvu nebyl zaslán, i jeho podobu však Zdravotnický deník zná.

Mohlo by vás zajímat