Diskriminační, bezohledné a prokazující buď naprostou neznalost, nebo přímočarou lež – tak lze popsat výroky amerického ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho k lidem s autismem. Poté, co prohlásil, že tyto děti nikdy nebudou mít práci a platit daně, se proti pohrdavým výrokům vzedmula na sociálních sítích i v tisku silná vlna odporu. Paradoxní je, že právě vláda Donalda Trumpa dělá aktivní kroky k tomu, aby lidé s postižením měli menší šanci získat zaměstnání. Zároveň se odborníci ohrazují proti Kennedyho tvrzení, že vypukla epidemie autismu – zpráva poukazující na nárůst diagnóz totiž reflektuje rozšiřování diagnostických nástrojů a také fakt, že jsou konečně diagnostikováni i lidé jiné barvy pleti.

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy (RFK) na své první tiskové konferenci ve středu uvedl, že nedávný nárůst diagnóz autismu je důkazem epidemie způsobené toxinem. Kennedy, který byl pověřen prezidentem Donaldem Trumpem, aby našel příčinu autismu, mluvil s médii o zprávě Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o zvýšeném počtu diagnóz autismu. Podle ní prevalence autismu v celé zemi vzrostla z jednoho z 36 dětí na jedno z 31.

„Toto je nemoc, které lze předejít, víme, že je to expozice životního prostředí, musí být,“ řekl Kennedy. „Geny nezpůsobují epidemie, mohou poskytnout zranitelnost, ale potřebujete environmentální toxin,“ prohlásil. Připomeňme, že Kennedy má dlouhou historii propagace souvislosti mezi autismem a očkováním, navzdory nedostatku vědeckých důkazů a mnoha studiím, které zjistily, že žádná souvislost neexistuje.

RFK zprávu zřejmě vůbec nečetl

Jak ale píše sloupkař zpravodajského kanálu MSNBC Eric Garcia, který má sám poruchu autistického spektra, Kennedyho tvrzení, že příčinou nárůstu musí být environmentální toxin, naznačuje, že zprávu CDC ani nečetl. V ní totiž jasně stojí, že „rozdíly v prevalenci v průběhu času a na různých místech mohou odrážet různé postupy při hodnocení a identifikaci poruch autistického spektra či požadavky ovlivňující přístup ke službám.“

„Zvýšený počet diagnóz je také známkou toho, že mezera v diagnostice mezi rasami se výrazně uzavřela a že lékaři, vychovatelé a rodiče konečně rozpoznají u svých dětí věci jako poruchu autistického spektra, a ne poruchy chování. Za to bychom měli dát hold zákonu o vzdělávání osob se zdravotním postižením (IDEA). Povinnost škol hlásit počet autistických studentů, kterým pomáhá, přímo vedla k nárůstu diagnóz autismu. Neexistuje žádná epidemie,“ podtrhává Garcia.

Přestože odborníci zdůrazňují, že nárůst diagnóz souvisí s lepším rozpoznáním stavu, změnou diagnostických kritérií a lepším přístupem ke screeningu, RFK s nimi nesouhlasí a trvá na tom, že musíme ustoupit od myšlenky, že nárůst prevalence autismu „je jednoduše způsoben lepšími diagnostickými nástroji“. Podle něj se také „epidemické popírání autismu stalo vlastností mainstreamových médií“.

Mohlo by vás zajímat

Kennedy „ruší tabu na výzkum autismu“, zároveň ho ale vykuchává

V době, kdy CDC a Národní instituty zdraví vykuchaly největší veřejně financovaný biomedicínský a behaviorální výzkum, paradoxně navíc Kennedy tvrdí, že se chystá zrušit „tabu“ na výzkum autismu. „Chystáme se odstranit tabu – že lidé budou vědět, že mohou zkoumat a sledovat vědu bez ohledu na to, co říká, bez jakéhokoli strachu, že budou cenzurováni,“ prohlašuje Kennedy, který přislíbil, že příčiny autismu do září odhalí.

Doktor Peter Marks, který dříve působil jako největší kapacita na vakcíny na Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), než odstoupil kvůli „dezinformacím a lžím“ RFK, ovšem k tomuto záměru vyjádřil značnou skepsi.

„Když se mě jako vědce zeptáte, zda je možné dostat odpověď tak rychle, tak nevidím žádný možný způsob,“ řekl Marks v rozhovoru pro CBS Face the Nation. „Můžete být lidem velkou oporou, ale dávat jim falešné naděje je špatné.“

„Můžeme mít stovky, ne-li tisíce různých neurogenetických faktorů, které v kombinaci s komplikovanými environmentálními interakcemi ovlivňují projevy autismu,“ řekl NPR Zachary Warren, dětský psychiatr a výzkumník autismu z Vanderbilt University.

Bigotní člověk diskriminující postižené

Ještě větší rozruch ovšem vzbudilo Kennedyho prohlášení o lidech s autismem. „Jsou to děti, které nikdy nebudou platit daně, nikdy nebudou mít práci, nikdy nebudou hrát baseball, nikdy nenapíšou báseň, nikdy nepůjdou na rande, mnozí z nich nikdy nepoužijí toaletu bez pomoci,“ tvrdí Kennedy.

Televize WBZ či Lawyer Monthly publikovaly rozhořčené reakce lidí s autismem a jejich blízkých, ještě větší vlna nevole se strhla na sociálních sítích.

„Lidé s autismem jsou právníci, lékaři, inženýři, vědci a učitelé, profesionálně sportují a tvoří neuvěřitelnou hudbu. RFK Jr. je bigotní a diskriminuje postižené. Je mi ho líto,“ napsala na X například Patricia Romero.

„Naznačovat, že lidé s autismem „nikdy nepůjdou na rande“ je nejen nepravdivé – je to hluboce neuctivé. Lidé s autismem mají vztahy jako kdokoli jiný. Milují, navazují přátelství a budují naplňující životy. Kennedyho komentáře ignorují pokrok, kterého jsme dosáhli v porozumění autismu a podpoře těch, kteří s ním žijí. To, co potřebují, není soucit nebo soud – je to respekt, empatie a příležitosti k prosperitě. Spíše než se zaměřovat na to, co lidé s autismem nedokážou, se zaměřme na to, co mohou. Se správnou podporou mohou lidé s autismem žít plnohodnotný, nezávislý život,“ komentuje portál Lawyer Monthly.

Trumpova vláda omezuje pracovní příležitosti pro handicapované

Velmi výstižně pak situaci popsal novinář Eric Garcia, který si na výše zmíněné tiskové konferenci sedl hned před Kennedyho. „Chtěl jsem nejhlasitějšímu americkému zastánci lži, že mezi vakcínami a autismem existuje souvislost, ukázat, že můj autismus není tragédie. Samozřejmě existují autisté, včetně nemluvících autistů a lidí s mentálním postižením, kteří vyžadují významnou podporu. Přesto si nezaslouží Kennedyho příšernou rétoriku, která je nepopisuje jako lidi, ale jako zátěž. Kennedyho plošná charakteristika autistů, kteří nepracují a neplatí daně, je zjevně nepravdivá,“ píše Garcia.

Podle některých studií je bez práce 38,5 procenta autistů v USA. Ironií ale dle Garcii je, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa omezila granty na zaměstnávání autistů. „Stručně řečeno, Trumpova administrativa se zdá být zaměřena na aktivní snižování počtu příležitostí pro postižené lidi, včetně těch s autismem,“ konstatuje Garcia.

Dalším paradoxem je, že zesnulý strýc RFK senátor Ted Kennedy spolusponzoroval zákon o vzdělávání osob se zdravotním postižením a také zákon o Američanech s postižením. Právě tyto zákony přitom umožnily Garciovi přístup k individualizovaným vzdělávacím plánům, právní ochraně před diskriminací a zákonnému právu na přiměřenou podporu v mé práci.

„Spousta dalších autistů má stejný příběh jako já. Potřebovali jsme, aby naše vláda věřila v myšlenku, že stojíme za jejich úsilí. A existují některé federální programy, které tuto víru odrážejí (…). Kennedy se vytrvale vyhýbal mé otázce související se statistikami, které ukazují, že lidé s jinou barvou pleti nyní dostávají diagnózy, když tomu tak v minulosti nebylo. Poté jsem cítil, jak se mi začínají třást ruce. Částečně to byly nervy, které jsem pociťoval, když jsem ho konfrontoval poté, co řekl tak groteskní věci o komunitě, kterou miluji. Částečně to však byl můj strach, že pohrdavé útoky na autisty budou mnohem, mnohem horší,“ uzavírá ve svém komentáři Eric Garcia.