Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár (nominant SNS) v posledních týdnech vícekrát veřejně zpochybnil bezpečnost některých vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci a státní instituce. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může mít opačný efekt. Když totiž někdo „názorově velmi uletí“, tak se nerozhodná část populace přikloní ke „zdravějšímu názoru“. V podcastu Zdravotnického deníku Perspektivy zdraví to řekl prezident Slovenské lékárnické komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského Ján Klimas v podcastu připomněl, že zmocněnec vlády je politická funkce, ne odborná. Podle jeho slov je tak i zpochybňování vakcín politická práce, zmocněnec se odpovídá svým voličům a podle děkana dělá to, co jim slíbil.

Extrémní zpochybňování očkování může mít podle Sukele pozitivní efekt. „Produkovat rozličné názory je vhodné, ale ne ve věcech, které jsou exaktní, měřitelné a vědecky dokázané. Když někdo názorově uletí, tak je možné, že nerozhodnutá část populace se přikloní ke zdravějšímu rozumu,“ tvrdí prezident SLeK.

Připomněl rozhodnutí Ústavního soudu ČR o řízení, které se týkalo trestněprávní odpovědnosti za šíření názorů. „Soud žalobu odmítl a řekl, že demokracie má být schopna se vypořádat i s okrajovými názory. Zde je prostor, aby si odborníci či média uvědomovali svou odpovědnost za to, čemu dávají prostor. Když někdo produkuje okrajové názory, možná to přitáhne sledovanost, ale nemyslím si, že by mu měl být věnován tak dramatický prostor,“ uvádí.

Děkan Klimas v podcastu vysvětluje, že Kotlár není zmocněncem vlády kvůli tomu, že je odborník, ale protože je politik. „Dostal se do parlamentu na základě svých politických aktivit. Je to politická práce, on se odpovídá svým voličům a dělá to, co jim slíbil. K jeho vyjádřením se zatím nemám důvod vyjadřovat, dokud nepřijde odborná zpráva, která bude veřejná. Pak si můžeme odborně povídat o výsledcích ve zprávě. Do té doby je to politická věc,“ říká děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského.

Podle jeho slov zmocněnec svými vyjádřeními komunikoval se svými voliči a kolem problematiky očkování vznikla politická diskuse. Odborná zatím nevznikla, protože není o čem odborně diskutovat. „K čemu budeme diskutovat, k tiskové zprávě nebo tiskové konferenci? Viděli jsme maximálně prezentaci, kterou zveřejnila paní z Čech, a pak informaci z médií, že pan Kotlár šel na generální prokuraturu. A to je asi vše, co k tomu já umím říct,“ konstatuje Klimas.

Prezident SLeK ještě dodal, že zadání práce pro Kotlára bylo ze strany vlády úplně jiné. „On je zmocněnec pro prošetření managementu pandemie z pohledu opatření. Tam je dost velký prostor bavit se o tom, zda některá opatření byla efektivní, nebo nebyla. I když po válce může být každý generál. Generačně jsme totiž zažili první pandemii, neměli jsme s tím zkušenost, takže říct někomu, že to managoval dobře nebo špatně, je velmi diskutabilní. Těžko říci, jak by to dělal někdo jiný, když na to nebyl připraven,“ míní Sukeľ.

Mohlo by vás zajímat