Před německými lékárnami stojí mnoho výzev. Blízkou i vzdálenější budoucnost bude formovat zejména stárnutí populace. To bude vytvářet tlak na lékárenskou síť hned ze dvou stran. Jednak poroste počet uživatelů léků, kteří budou poptávat služby lékárníků a lékárnic, jednak bude stárnout i samotný personál německých lékáren. Německá lékárenská komora ABDA proto připravila poziční dokument, v němž nastínila, co vlastně lékárny v nejlidnatější zemi Evropské unie čeká, uvedl odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung.

„Německý zdravotnický systém bude čelit nejrůznějším výzvám. Zejména demografické změny povedou v nadcházejících letech k výraznému nárůstu poptávky po zdravotní péči a zároveň se bude setrvale stupňovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků.“ Tak zní úvod pozičního dokumentu německé lékárenské komory ABDA, z něhož cituje odborný deník Deutsche Apotheker Zeitung, a který nese název Směrem ke zdravé budoucnosti s lékárnou.

Právě demografické změny ABDA považuje za výzvu, která sice není jediná, ale za to naprosto klíčová. Skutečnost, že populace bude stárnout, bude znamenat rostoucí objem užívaných léků a léčivých přípravků. Ať už jako prevence nebo jaké skutečnou léčbu nemocí souvisejících s vyšším věkem.

Upadající atraktivita lékárenské profese

„Zde ale začíná druhá rovina této výzvy,“ uvádí autoři pozičního dokumentu. Ta spočívá ve stárnutí lékařů i lékárníků, což bude stupňovat problém, kterému už německé zdravotnictví (včetně lékárenství) čelí dnes: nedostatečný počet profesionálů, kteří by své starší odcházející kolegy dokázali nahradit.

„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ale není jen důsledkem demografických změn. Nejen že je méně lidí, kteří by mohli medicínu studovat, ale je tak méně těch, kteří ji studovat chtějí,“ pokračují autoři dokumentu. Podle ABDA tak zdravotnictví nebude trpět pouze kvůli demografickému stárnutí, ale začne se promítat i to, že zdravotnické profese ztrácejí na atraktivitě.

Problém, kterému německé lékárny čelí a budou čelit, se dá ukázat na příkladu spolkové země Durynsku. Zde je totiž téměř 60 procent provozovatelů lékáren starších 50 let. To znamená, že Durynsko bude muset být schopno v příštích 15 letech nahradit více než polovinu lékárníků na vedoucích místech. „To ale bez zvýšení atraktivity této profese nepůjde,“ zdůrazňuje ABDA.

Mohlo by vás zajímat

Provozovatelé lékáren stárnou rychleji než jejich zaměstnanci

Pro politiky je tento stav obrovskou výzvou. V současné době se totiž doslova hraje o schopnost lékáren zachovat v budoucnu dostatečné zásobování obyvatelstva léky a léčivými přípravky, a to prostřednictvím nezávislých lékáren. ABDA totiž zdůrazňuje, že lékárna není pouhým výdejním místem léků a léčivých přípravků, ale též místo, kde se pacienti mohou poradit s odborníkem.

U zaměstnanců lékáren je situace na první pohled o něco lepší. Tři čtvrtiny zaměstnanců jsou mladší 50 let. Nicméně i tak lze očekávat, že během 15 let důchodového věku dosáhne přibližně třetina pracovní síly v durynských lékárnách.

To samo o sobě představuje rovnováhu, jenže problém je právě v tom, že manažeři, respektive provozovatelé lékáren zestárnou rychleji než zaměstnanci, a tak se zvyšuje riziko, že zdaleka ne všichni budou mít své lékárny komu předat. V konečném důsledku to dříve či později povede k situaci, kdy se stále méně lékáren a lékárníků bude muset postarat o potřeby rostoucího počtu pacientů, připomíná ABDA.

Taková situace má podle ABDA v zásadě tři varianty řešení. První možností je zvyšovat atraktivitu lékárenství, a to ruku v ruce se zvyšováním kapacity studijních míst v tomto oboru. Druhou možností je zvyšovat efektivitu fungování lékáren. Zkrátka zařídit, aby zvyšování efektivity suplovalo úbytek lékárenského personálu. K tomu bude podle ABDA zapotřebí mimo jiné odbourávat přebytečnou byrokracii, zjednodušovat procesy a odstraňovat překážky v podnikání v lékárenském oboru.

Máme společné cíle

Třetí možností je zmenšovat objem služeb, které lékárny poskytují. Podle ABDA by však tento přístup vedl lékárny tam, kde je sama lékárenská komora nechce vidět. Tedy že by se lékárny měnily a změnily v pouhá výdejní místa léků a léčivých přípravků.

Jak se má lékárenský trh v Německu utvářet, bude podle ABDA jedno z velkých témat pro vznikající vládu CDU/CSU a SPD. „Máme mnoho společného s lidmi, kterým také záleží na zdravotní péči a její dostupnosti v naší zemi. A o tom, jak společných cílů dosáhnout, bychom měli intenzivně diskutovat,“ uvádí dále ABDA.