Týden v byznysu: AstraZeneca přiznala neúspěch, Brainsway dává naději pacientům s depresemi

Právě končící týden přinesl dvě události ve zdravotnickém byznysu, které by snad nikomu neměly uniknout. A to i přesto, že jedna z obou zpráv není podle listu Financial Times příliš dobrá.

 

 

AstraZeneca přiznala neúspěch

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca musela v tomto týdnu přiznat neúspěch při klinických testech léku, od něhož si slibovala velký pokrok při léčbě kardiovaskulárních onemocnění jako mrtvice nebo infarkt myokardu.

Společnost doufala, že pozitivní výsledky klinických testů léku pod obchodním názvem Brilinta otevřou trh nových druhů léčiv, která půjdou daleko za hranice těch současných. Brilinta patřila v minulém roce k nejrychleji rostoucím produktům celé farmaceutické skupiny. Objem prodejů se zvýšil o 44 % na 619 milionů dolarů a skupina nutně potřebuje další růst, aby dokázala nahradit pokles tržeb u jiných léků.

Problém je ale v tom, že Brilinta není schopna nijak výrazně snížit riziko další mrtvice, infarktu nebo dokonce smrti v prvních devadesáti dnech od okamžiku, kdy pacienti prodělali první srdeční či mozkovou příhodu. Přitom AstraZeneca plánovala, že roční objem tržeb jen z Brilinty vzroste na 3,5 miliardy dolarů do roku 2023 a pomůže celkové tržby skupiny zvýšit o 75 % až na 45 miliard dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Přesněji řečeno, testy ukázaly, že menší počet následných infarktů, mrtvic a úmrtí byl u pacientů, léčených Brilintou, pozorován. Nicméně trend nebyl statisticky významný, aby se dalo jednoznačně prohlásit, že Brilinta je tak účinná, jak se od ní původně očekávalo.

Sean Bohen, šéf medicínského výzkumu AstraZeneca však ještě nehází flintu do žita. Podle něho bude kompletní analýza se všemi výsledky zveřejněna na nadcházející konferenci a zástupci společnosti budou ještě nad daty diskutovat se zástupci regulátora. Existuje určitá možnost, že se najdou skupiny pacientů, u nichž by účinnost léku Brilinta mohla být jednoznačně prokázána.

Mluvčí farmaceutické společnosti prohlásil, že zamýšlených nárůstů prodejů může být docíleno tak či tak. U jiných onemocnění totiž Brilinta funguje velmi úspěšně a u dalších dvou vypadají výsledky slibně. Jde o onemocnění periferních tepen (jejich zúžení) nebo diabetes. Šéf společnosti AstraZeneca Pascal Soriot ale vsází také na novou generaci léků proti rakovině, čímž chce znovu naplnit portfolio produktů celé skupiny. Ty prozatím vykazují poměrně dobré výsledky.

Brainsway léčí deprese magnety

Izraelská společnost Brainsway, sídlící v Tel-Avivu se zabývá výrobou léčebných přístrojů a zařízení. Její tržní hodnota se odhaduje na 260 milionů dolarů. Tato relativně malá firma je průkopníkem v léčbě, známé jako „transkraniální magnetická stimulace“, což je metoda, využívaná od poloviny 80. let minulého století ke studiu fyziologie a patofyziologie lidského mozku.

Brainsway při této metodě používá jakousi helmu, kterou cílí magnetické pole na mozkové tkáně pacienta. Dokáže se zaměřit na ta mozková centra, která zodpovídají za naše pocity štěstí či pozitivního myšlení, čímž utišuje příznaky deprese.

Na rozdíl od jiných způsobů léčby depresí, jako jsou léky nebo elektrokonvulzivní terapie (ECT), nemá tato metoda žádné významné vedlejší účinky a pacient necítí bolest. Celé zařízení připomíná cyklistickou helmu a vydává zvuky, jako když datel klepe na strom.

„Poprvé máme v neurologii technologii, která dokáže neinvazivně ovlivnit hluboké struktury v mozku,“ řekl listu Financial Times Ronen Segal, viceprezident divize pro výzkum a vývoj společnosti Brainsway. „Pacienti k nám přicházejí na dvacetiminutové seance pět dní v týdnu po dobu jednoho měsíce,“ dodal.

Brainsway není jedinou průkopnickou společností v lékařském oboru v Izraeli. Izrael je domovem přibližně sedmi stovkám firem, které se zabývají vývojem a výrobou medicínských přístrojů a zařízení. D roku 2018 se má roční obrat daného trhu dostat na 1,6 miliardy dolarů do roku 2018 což je o půl miliardy více v porovnání s rokem 2013.

Navzdory tomu má Izrael pouze jedinou světoznámou firmu ve farmaceutickém odvětví, kterou je společnost Teva. Na poli přístrojů pro medicínu však dosud žádnou takovou společnost, patřící ke světové špičce nemá. Segal tvrdí, že je to částečně i díky přísné globální regulaci v lékařství a době, kterou trvá, než se vyvine nová technologie, která by byla v oboru použitelná.

„Brainsway bude muset vyrůst do rozměrů globální společnosti, tedy do takové velikosti, aby prodávala zařízení pro léčbu deprese v Japonsku nebo ve Spojených státech,“ řekl Ronen s tím, že způsob, jak se dostat na trhy je v různých zemích různý. Navíc Izraelci chtějí vidět výsledky hned, což v medicíně není tak docela možné.

-usi-

Na princip fungování léčby, kterou nabízí společnost Brainsway, se můžete podívat zde:

Tomáš Cikrt