Smělý cíl: snížit počet lékových chyb na polovinu

Světová zdravotnická organizace (WHO) si stanovila další ze svých smělých cílů, které ale nebude vůbec lehké naplnit. Během následujících pěti let, chce celosvětově o padesát procent snížit výskyt závažných vyhnutelných poškození pacientů, způsobených léky.  Tzv. lékové chyby způsobí zdravotní problémy ročně jenom ve Spojených státech 1,3 miliónu lidí. V Česku před několika lety tým expertů spočítal, že kvůli nežádoucím účinkům léků u nás ročně musí být hospitalizováno na 40 tisíc lidí a 890 jich zemře (je to tedy více, než při dopravních nehodách, při nichž loni zemřelo 556 lidí).  

„Všichni očekáváme od léků, že nám pomohou, ne že nás poškodí.  Ponecháme-li stranou lidské náklady, lékové chyby značně a zbytečně šponují zdravotnické rozpočty. Předcházení chybám šetří peníze a šetří životy,“ prohlásila generální ředitelka WHO dr. Margaret Chanová, když tento týden novou iniciativu ohlašovala. WHO odhaduje, že celosvětové náklady na lékové chyby činí 42 miliard dolarů ročně, tj. téměř 1 procento celkových globálních nákladů na zdravotnictví.

Podle WHO je třeba se zaměřit na nedostatky zdravotnických systémů, které vedou k lékovým chybám, na způsob, jakým poskytovatelé zdravotní péče předepisují (lékaři) a distribuují léky a také na zvýšení povědomí pacientů o rizicích spojených s nesprávným užíváním léků. V Česku se šířením povědomí o vlastnostech a bezpečném užívání léků zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL, portál www.olecich.cz), nebo i nezisková organizace Ústav lékového průvodce. SÚKL také před několika lety vydal knížku Příběhy léků, která je zdarma ke stažení v elektronické podobě (nebo i formou audioknihy) zde, nebo pak v tištěné podobě v knihovnách po celé ČR (autorem knížky je nynější šéfredaktor ZD Tomáš Cikrt).

Důvodem lékových chyb může být podle WHO i únava zdravotníků, kapacitní důvody, nedostatek personálu, špatné vzdělávání a nesprávné informace podané pacientům. V mnoha případech tyto organizační problémy negativně ovlivňují předepisování, výdej a užívání a monitorování léčiv, míní WHO.

Všem těmto lékovým chybám lze potenciálně předcházet. WHO doporučuje, aby zdravotnická zařízení zavedla systémy a postupy, které zajistí, že správný pacient dostane správný lék ve správné dávce správnou cestou podání ve správném čase (pravidlo pěti S). “Většina poškození pacienta plyne ze systémových selhání organizace a koordinace zdravotní péče, zvláště když je do ní zapojeno více poskytovatelů. Organizační kultura, která rutině implementuje tzv. nejlepší praxi a vyhýbá se obviňování, když dojde k chybě, vytváří to nejlepší prostředí pro bezpečnou péči,“ zdůrazňuje WHO.

Mohlo by vás zajímat

Za účelem dosažení neskromného cíle snížit počet chyb na polovinu, vyzývá Světová zdravotnická organizace jednotlivé země, aby se zaměřily na léky s vysokým rizikem poškození pacienta, jestliže jsou užívány nesprávně, na polymorbidní pacienty (s více nemocemi), kteří užívají více léků najednou a na pacienty, kteří přecházejí z jedné péče do druhé. Iniciativa si klade za cíl zlepšit všechna stadia medikace včetně předepisování, vydávání a podávání, sledování a užívání léku. WHO zřejmě přispěje doporučeními, strategiemi, plány, které by měly popisovat bezpečné používání léků ve všech typech zdravotnických zařízení.

Připomeňme, že jsme nedávno psali o českém projektu Senior, který se zabývá mj. bezpečným užíváním léků v domovech pro seniory cestou auditů, poskytovaných klinickými farmaceuty.

-cik-

Tomáš Cikrt