Vláda projedná koncepci probace a mediace. Slibuje bezpečnější společnost s méně recidivisty
Snížení recidivy pachatelů trestných činů i kvalitnější pomoc jejich obětem – to jsou jen některé z cílů Koncepce rozvoje probace a mediace do roku 2025, kterou právě předkládá vládě ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Plán počítá třeba se vznikem probačních domů, ve kterých by mohli propuštění vězni přechodně bydlet a učit se žít na svobodě, nebo se speciálními týmy BEZINKA, které budou dohlížet nad problémovými pachateli.
Koncepce rozvoje probace a mediace do roku 2025 představuje čtyři klíčové strategické cíle: odklonit pachatele od dalšího páchání trestné činnosti, rozvinout systém práce s oběťmi trestných činů, zvýšit bezpečnost ve společnosti a zajistit podmínky pro efektivní fungování Probační a mediační služby.
Materiál přitom v řadě bodů navazuje na už vládou schválenou Koncepci vězeňství do roku 2025. „Obě koncepce provázaností svých opatření směřují k naplnění téhož smyslu – snižování recidivy trestné činnosti a účinnější začleňování pachatelů do společnosti,“ uvádí rezort spravedlnosti v předkládací zprávě.
Čtyři probační domy a osm center
S návratem do normálního života mají podle koncepce pachatelům nově pomoct například pobytové programy ve čtyřech probačních domech. „Jde o opatření zpřísňující výkon dohledu nad podmíněně propuštěnými pachateli v první fázi propuštění, jež se zaměřuje na řešení jejich klíčových potřeb (zadluženost, absence bydlení, nezaměstnanost – dle českých i zahraničních výzkumů tyto skutečnosti nejvíce ovlivňují recidivu),“ stojí v koncepci.
Mohlo by vás zajímat
Pilotní probační dům v Ostravě – Koblově, který fungoval v letech 2015 – 2016, přitom obsadil velmi nízký počet odsouzených a v kuloárech se hovořilo nezdaru projektu. Jak Česká justice zhruba před rokem informovala, projekt podle zprávy ředitelky Probační a mediační služby Andrey Matouškové narazil „na limity současné české praxe a právní úpravy institutu podmíněného propuštění“.
[mn_protected]
Vedle probačních domů materiál počítá i se vznikem osmi nových programových center se standardizovanými skupinovými programy pro pachatele. Mezi ty patří například program „ZZZ – Zastav se, zamysli se, změň se“ zaměřený na změnu postoje pachatele k trestné činnosti, program „Proti násilí“ či program vedení nezodpovědných řidičů k bezpečnému chování za volantem.
Smysluplnější ukládaní alternativních trestů
Velký prostor koncepce věnuje tématu alternativních trestů. Při jejich ukládání by mělo mít přednost individuální posouzení vhodnosti takového trestu pro daného pachatele před rychlostí řízení. Probační a mediační služba má dostat větší šanci angažovat se v přípravném řízení a řízení před soudem a také větší pravomoci nad výkonem alternativních trestů dohlížet – zejména v případě obecně prospěšných prací. „Pro účinnost alternativních trestů je zásadní rychlá reakce na porušení podmínek výkonu trestu pachatelem. Problematická je však rychlost odezvy soudů na zprávy probační a mediační služby,“ uvádí koncepce.
Pracovníci probační a mediační služby mají mít také více času pro kontakt nejen s pachatelem, ale i s jeho rodinou. V této oblasti koncepce odkazuje na standardy v jiných evropských zemích. Jeden probační pracovník by podle nich neměl mít na starost víc než 50 až 60 případů, aby se mohl pachatelům věnovat individuálně.
Náramky pro domácí vězně a BEZINKA pro nenapravitelné
„Jedním z klíčových cílů Koncepce je zavedení systému elektronického monitoringu odsouzených do české praxe,“ uvádí Pelikánův rezort v předkládací zprávě. „Jeho využívání k monitorování pachatelů odsouzených k trestu domácího vězení a obviněných, jimž bude vazba tímto opatřením nahrazena, je zcela prioritní,“ stojí v koncepci.
Takzvané náramky nejen uvolní ruce pracovníkům probační a mediační služby, ale podle materiálu také výrazně přispějí k účinnější kontrole odsouzených k domácímu vězení. Zavedení elektronického monitorovacího systému odsouzených do praxe se nicméně dosud opakovaně odkládalo z důvodu neúspěšného dokončení několika veřejných soutěží, ve kterých rezort justice usiloval o nalezení zkušeného, kvalitního a spolehlivého dodavatele. Aktuální soutěžní dialog, který vyhrála společnost SuperCom, stále řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Probační a mediační služba už mezitím dodání zakázky podepsala, čeká se tedy na verdikt antimonopolního úřadu.
Zvýšit bezpečnost ve společnosti mají například mezirezortní týmy BEZINKA (BEZpečná INtervence pro KAždého). Ministerstvo spravedlnosti si od nich slibuje posílení spolupráce probační a mediační služby, justičních složek a orgánů Policie ČR v případě dohledu nad rizikovými pachateli. „Signály o zvyšujícím se riziku selhání těchto pachatelů při výkonu trestu, vč. rizika opakování trestné činnosti, budou včas zaznamenány a prostřednictvím sdílení informací a koordinace kroků jednotlivých složek bude možné učinit příslušná preventivní, případně represivní opatření,“ uvádí koncepce.
BEZINKA má podle Pelikánova rezortu snížit možnost vzniku některých nebezpečných situací. „V době vzrůstajícího rizika radikalizace osob a nebezpečí nárůstu trestných činů spojených s extremistickými projevy, je posílení vzájemné koordinace složek při práci s těmito pachateli vysoce žádoucí,“ dodává materiál.
Noví pracovníci, vyšší mzdy
Obětem trestných činů koncepce slibuje celorepublikově dostupnou nabídku pomoci, například v rámci takzvaných Týmů pro oběti. Lidem, kterým hrozí opakovaná viktimizace, chce probační a mediační služba nabídnout novou možnost zvýšeného zabezpečení před kontaktem ze strany pachatele. „Nově zaváděné technologie umožní včas zasahovat v případech, kdy se pachatel k oběti přiblíží a poruší tak soudem stanovený zákaz kontaktu,“ uvádí materiál.
Probační a mediační služba má podle koncepce v budoucnu posílit o další pracovníky, všichni si navíc mají finančně polepšit. Jejich mzdové ohodnocení musí podle Pelikánova rezortu zohledňovat rizikovost jejich práce a zároveň být motivační. Probační pracovníci by se měli dočkat i kariérního řádu.
Kolik budou navrhované kroky stát peněz, materiál nevyčísluje. Ministerstvo spravedlnosti pouze v předkládací zprávě slibuje, že k jejich financování budou využity nejenom rozpočtové, ale i mimorozpočtové prostředky a prostředky evropských fondů. „Schválením této Koncepce se však vláda ČR nezavazuje k automatickému navyšování rozpočtových prostředků v rámci kapitoly ministerstva spravedlnosti,“ uvádí rezort. Financování výkonu probace a mediace chce řešit při sestavování návrhu státního rozpočtu vždy na příslušný rok.
[/mn_protected]
Lucie Nekvasilová