Unie chce překopat spotřebitelskou a zdravotnickou legislativu. Přijímá návrhy

Evropská komise navrhne změny v několika směrnicích, ale ještě předtím vyzývá občany, aby zaslali svoje názory. V říjnu můžeme navrhovat úpravy například ve spotřebitelském právu, zdravotnictví, nebo v integraci Romů.

“Řádný legislativní postup spočívá v tom, že Evropský parlament a Rada přijímají společně na návrh Komise nařízení, směrnice nebo rozhodnutí,” stojí ve Smlouvě o fungování EU. Ještě před zákonodárným procesem však obvykle probíhají veřejné konzultace, do kterých mohou vstupovat všichni zainteresovaní občané členských států. Například nové nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) bylo diskutováno na přelomu let 2010 a 2011, v účinnost vstoupí 25. května roku 2018 a jeho obhájci argumentují právě názorem většiny.

Letos v říjnu končí několik aktuálních veřejných konzultací, jejichž důsledky pravděpodobně ovlivní obchodníky a spotřebitele, zdravotnická zařízení, ale taky obce a regiony, kde existují konflikty mezi většinovou a romskou populací.

Spotřebitelské právo do 8. října

O spotřebitelské a marketingové legislativě proběhla úvodní veřejná konzultace již vloni. Komise následně zhodnotila efektivitu následujících směrnic:

Komise nyní vyzývá k další veřejné konzultaci, o následujících návrzích:

  • častější finanční sankce za porušení spotřebitelského práva
  • individuální kompenzace pro spotřebitele, kteří byli poškozeni například “klamavým ekologickým tvrzením” nebo jinými “nekalými obchodními praktikami”
  • větší transparentnost při uzavírání smluv on-line, aby byla jasná identita prodejce a zákazník věděl, zdali platí unijní právo
  • širší spotřebitelská práva i při on-line službách, za které jako protihodnotu neplatíme peníze, ale poskytujeme údaje
  • zjednodušení pravidel a požadavků

[mn_protected]

Do aktuální veřejné konzultace můžete vstoupit do neděle 8. října 2017 pod TÍMTO odkazem, kde najdete dotazník. Souhlasně, nesouhlasně, nebo neutrálně lze ohodnotit třeba následující skutečnost: “Zatímco například porušení směrnice o právech spotřebitelů (např. nejsou-li spotřebitelům poskytnuty povinné informace o jejich právech) lze v jednom členském státě pokutovat paušální částkou v maximální výši 1500 EUR, v jiném členském státě činí tato pokuta až 10 % obchodníkova obratu.” Dotazník kombinuje uzavřené (anketní) a otevřené otázky.

Mohlo by vás zajímat

Komise taky navrhla novou směrnici: “o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu”. Tam například stojí, že produkt musí být v souladu se smlouvou, jinak má zákazník dostat zpátky zaplacené peníze, nesmí být použity jeho osobní údaje apod. Případnou finální verzi nyní připravují Rada (národních ministrů) a Parlament.

Digitalizace ve zdravotnictví do 12. října

Do čtvrtka 12. října 2017 probíhá veřejná konzultace “ohledně transformace zdravotní a jiné péče v kontextu jednotného digitálního trhu. Vyzváni jsou především zdravotničtí a sociální pracovníci, jejich organizace a zaměstnavatelé, ale taky všichni ostatní občané. Konkrétně jde o následující:

  • přeshraniční přístup k osobním údajům o zdravotním stavu
  • sdílení zdrojů (například aby byla celá EU rychle připravena na hrozící epidemie)
  • širší zavádění digitálních inovací, za účelem “integrovanější zdravotní péče”

Dotazník najdete pod TÍMTO odkazem. Respondenti odpovídají například na otázku: “Co by měla EU podniknout, aby překážky elektronického přístupu k údajům a jejich sdílení odstranila?”

Integrace Romů do 25. října

Do středy 25. října 2017 probíhá veřejná konzultace “týkající se hodnocení rámce EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020”. Dotazník naleznete pod TÍMTO odkazem. Zde jde například o vzdělávání, zaměstnávání, bytové podmínky romské populace apod.

[/mn_protected]

Petr Woff