eHealth by měly podpořit evropské fondy, letos nemocnice požádaly o miliardy

Na začátku roku to vypadalo, že zdravotnictví přijde o nevyčerpané peníze z výzvy 26 IROP. Stačilo pár měsíců a situace se zcela obrátila – ku prospěchu zavádění eHealth. Díky metodickému pokynu a vzorové studii proveditelnosti, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, je naopak nyní snaha prostředky navýšit nebo výzvu vypsat znovu. Zatímco limit výzvy určené pro eGovernment činil 2,4 miliardy, jen zdravotnické projekty žádají 2,8 miliardy. „Musím to hodnotit pozitivně. Hrozilo, že by byly prostředky předány jinému resortu a byla by z toho železnice nebo chodníky odnikud nikam,“ řekl na posledním zasedání sněmovního zdravotnického výboru, který se konal na konci září, jeho předseda Rostislav Vyzula.

 

[mn_protected]

V když se v poslední době řekne elektronizace, začne řada lékařů a lékárníků nadávat na eRecept. Ministerstvo zdravotnictví ovšem nyní pracuje na podstatně rozsáhlejším komplexu opatření, z nichž tvoří elektronická preskripce jen dílčí krok. Již na konci loňského roku vláda schválila národní strategii elektronického zdravotnictví, která má čtyři pilíře: zvýšení zainteresovanosti občana na péči o vlastní zdraví, zvýšení efektivity zdravotnického systému, zvýšení kvality a dostupnosti zdravotních služeb a zaměření na infrastrukturu a správu eHealth.

Na podporu cílů je přitom možno čerpat finance ze čtyř výzev IROP, pro zdravotnictví jsou pak klíčové zejména výzvy 26 a 10. Největší je výzva 26 určená pro eGovernment, konkrétně na posilování aplikací v oblasti informačních systémů určených pro elektronickou veřejnou správu, elektronické učení, začlenění do informační společnosti, elektronickou kulturu a elektronické zdravotnictví. V rámci této výzvy je alokováno 2,4 miliardy ze strukturálních fondů a 0,57 miliardy ze státního rozpočtu. Stejně tak i výzva 23 je určena pro eGovernment, konkrétně na IT infrastrukturu a podpůrné procesy, a půjde z ní čerpat 1,3 miliardy ze strukturálních fondů a 0,32 miliardy ze státního rozpočtu. Výzva číslo 28 pak je určena pro kraje a obce mimo Prahu a i ona se zaměřuje na IT strukturu a podpůrné procesy. Alokováno má být 0,88 miliardy z evropských fondů a 0,16 miliardy ze státního rozpočtu. Poslední výzvou relevantní pro zdravotnictví je výzva číslo 10 určená na kybernetickou bezpečnost (opět mimo Prahu), v jejímž rámci má být rozděleno 1,2 miliardy ze strukturálních fondů a 0,21 miliardy ze státního rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat

Povede se prostředky navýšit?

A jaké jsou kroky, které ministerstvo směrem k realizaci národní strategie eHealth činí? Rozhodlo se vybudovat centrální systém, takzvané integrované datové rozhraní resortu (IDRR), který dostal na starosti ÚZIS. I v tomto případě jde o projekt, který spoléhá na evropské peníze. Grant už byl zaregistrován v polovině září a na projekt by mělo jít 296 milionů.

„Dále jsme podporovali konsolidaci dat v nemocnicích a podporu komunikace mezi informačními systémy, zavádění standardu pro výměnu zdravotnické komunikace, obměnu informačních systémů tak, aby byly na úrovni 21. století, a zajištění životního cyklu elektronické zdravotní dokumentace. K tomu jsme vydali metodický pokyn pro zdravotnická zařízení a především vzorovou studii proveditelnosti. To je totiž poměrně složitý materiál, který když si vytváří každé zdravotnické zařízení samo, může to být trochu problém,“ popsal poslancům na výboru náměstek pro zdravotní pojištění Tom Philipp s tím, že materiály odstartovaly vlnu žádostí na čerpání z výzvy 26. Ačkoliv totiž byla výzva otevřena už několik let, příliš z ní čerpáno nebylo. Pak byl v druhé polovině května vydán metodický pokyn, načež se během tří měsíců povedlo dosáhnout maximálního limitu čerpání.

O podporu z výzvy 26 si přitom zažádalo 12 fakultních nemocnic, které by chtěly zhruba miliardu. 13 nemocnic pak podalo žádost nad 50 milionů, 28 nemocnic do 50 milionů a celkem pět krajů si podalo žádost pro eHealth v rozsahu 10 až 98 milionů. Dohromady tak bylo do poloviny září v resortu zdravotnictví podáno 54 žádostí v hodnotě více než 2,8 miliardy.

Zdroj: MZ

„V tuto chvíli je tedy převis zhruba 400 milionů jen za zdravotnické projekty, k tomu je tam ještě miliarda za projekty z eGovernmentu. Proto v tuto chvíli intenzivně vyjednáváme s MMR, aby eventuální prostředky, které zbydou v jiných výzvách, byly převedeny do výzvy 26, eventuálně aby byla výzva vyhlášena ještě jednou. Je to diametrálně jiná situace než na začátku roku, kdy to vypadalo, že výzva naopak bude snížena, zavře se a finanční prostředky půjdou mimo zdravotnictví,“ říká Tom Philipp.

Místo třicítky pracovníků na problematice dělají čtyři

V rámci dalších tří výzev přitom bylo podáno celkem 18 projektů. Ve výzvě 23 šlo o tři žádosti v celkové hodnotě 180 milionů, z toho 64 milionů pro krajské hygienické stanice. Ve výzvě 28 bylo podáno devět žádostí stran malých obcí za celkem 200 milionů. Do výzvy 10, která má být otevřená do listopadu, se zatím přihlásilo šest projektů, přičemž ministerstvo jedná o rozšíření také na pražské fakultní nemocnice.

Na závěr Tom Philipp požádal naposledy zasedající výbor, aby ještě podpořil navýšení počtu pracovníků na IT úseku. O plánech na navýšení jsme v ZD informovali už před půl rokem. „Všeho uvedeného bylo dosaženo v tristním počtu asi čtyř pracovníků, kteří se tomu spolu se mnou věnují. Zátěž je neúnosná. Žádali jsme zhruba o 30 tabulkových míst, je to dlouhé vyjednávání a dosud není ukončeno. Zatím to nevypadá, že by nám bylo úplně vyhověno,“ dodává Philipp.

-mk-

[/mn_protected]

 

Michaela Koubová