Policisté se nechají vyšetřit na protilátky kvůli spalničkám
Policejní prezidium nechá kvůli nárůstu případů spalniček vyšetřit policisty na protilátky. ČTK to sdělil mluvčí prezidia Jozef Bocán. Podle výsledku vyšetření pak podle něj dostanou příslušníci policie případně nové očkování. V dětství očkovaní dospělí totiž nemusí být před nemocí plně chráněni. Od začátku roku onemocnělo v ČR spalničkami už více než 360 lidí, podle dřívějšího odhadu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jich letos může být až 1000.
“Tuto problematiku v žádném případě nepodceňujeme, a proto ve spolupráci se Zdravotnickým zařízením ministerstva vnitra stanovujeme v první fázi ty nejvíce ohrožené skupiny policistů, kterých se případná nákaza spalničkami může týkat napříč celou republikou. U těchto skupin bude v nejbližší době proveden screening a následně dle jeho výsledků případné očkování,” uvedl Bocán.
Zástupci jedné z laboratoří, které vyšetření protilátek provádějí, uvedli, že podle jejich zkušeností více než třetina lidí s vakcinací nemá v současné době dostatečnou hladinu protilátek. Proti spalničkám nejsou očkovaní lidé narození před rokem 1969, do roku 1981 se očkovalo jen jednou dávkou. Imunní jsou jen ti, kdo nemoc prodělali.
Naočkovat se nově musí do konce dubna také zaměstnanci nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví. Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-