Odbory žádají přidat do zdravotnictví 25 miliard z rezerv pojišťoven

Zdravotnické odbory žádají přidat příští rok do systému veřejného zdravotního pojištění 25 miliard korun z rezerv zdravotních pojišťoven. Úhrady nemocnicím by měly být podle odborářů navýšeny o 15 procent. Zároveň požadují desetiprocentní navýšení mezd. Novinářům to včera řekli odboráři po skončení konference o personálním stavu nemocnic. Letos se plánuje vydat na péči asi 320 miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví ale soudí, že v době ekonomického růstu musejí pojišťovny vytvářet rezervy na horší časy.

 

“Vyšší peněžní zásoba na rezervních fondech pojišťoven pomůže v případě krize dodat do systému chybějící prostředky tak, aby výpadek nepocítili ani poskytovatelé ani pojištěnci, kterým by v opačném případě mohlo hrozit snížení dostupnosti péče. Není proto možné rezervy rozpouštět ihned do spotřeby,” sdělila ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Zdůraznila, že nárůst peněz pro příští rok závisí na probíhajícím dohodovacím řízení mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami, v němž ministerstvo hraje pouze roli “aktivního moderátora”.

“Pro letošní rok požadujeme zřídit zvláštní dotační titul pro dofinancování nemocnic a program Úřadu práce pro zřízení nových pracovních míst v nemocnicích,” uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Jakákoliv dotace ze státního rozpočtu je ale podle ministerstva zdravotnictví nesystémová, protože český zdravotní systém je postaven na tom, že zdravotní péči hradí pojišťovny.

Nemocnicím podle Žitníkové chybí tři miliardy korun na slibované desetiprocentní meziroční navýšení mezd a příplatky pro sestry pracující u lůžek na směny. Peníze navíc často nedostaly sestry v nemocnicích, které zřizují obce, kraje či soukromníci. Podle ministerstva nejde o plošný systém, ale týká se pouze některých nemocnic. “Z analýzy také vyplývá, že u téměř všech nemocnic je růst úhrad dostatečný na mandatorní navyšování osobních nákladů. Řada nemocnic přiznává zvláštní příplatky i zaměstnancům, kteří by na ně dle nařízení vlády neměli nárok, a některé nemocnice navyšují mzdy dokonce více, než říká nařízení vlády,” uvedla Štěpanyová.

Mohlo by vás zajímat

Podle odhadů chybí v nemocnicích asi 2500 sester na neobsazených místech, odbory však chtějí navýšit počty tabulkových míst. Loni byla průměrná mzda sester přes 38.000 korun, dosahovala 121 procent průměrné mzdy. Odbory namítají, že jde o průměry a především v menších nemocnicích jsou odměny až o 10.000 korun nižší. Pro příští rok odbory chtějí pro všechny segmenty navýšení nejméně o deset procent, což by znamenalo více než 30 miliard navíc. Nemocnicím by podle nich měly jít úhrady vyšší o 15 procent. Teď jde do nemocnic asi polovina celkových nákladů, navýšení by stálo asi 24 miliard navíc.

O 15 procent by podle odborů měly růst také úhrady lázním a zdravotnickým záchranným službám, o 40 procent sestrám v domácí péči a na zdravotní péči v sociálních službách, na něž jdou ročně asi dvě miliardy korun.

Potřebné peníze navrhují odbory vzít z rezervních fondů zdravotních pojišťoven. Sedm českých zdravotních pojišťoven loni podle dřívějšího vyjádření ministerstva zdravotnictví vytvořily přebytek asi 14,5 miliardy korun a na účtech měly na konci roku 45 miliard korun. Na rezervních fondech mají mít podle zákona 1,5 procenta peněz vydaných na péči v posledních třech letech. “Chtěli bychom, aby rezervy dosahovaly jen zhruba 14 miliard korun, což vyžaduje zákon,” dodala Žitníková.

Do budoucna by podle odborů měla ČR dávat na zdravotnictví devět procent HDP místo současných přibližně sedmi procent. Na zdravotní péči by podle nich měly jít peníze nejen ze zdravotního pojištění, ale také z některých daní, jako je spotřební daň na tabák či alkohol.

-čtk-

ČTK